Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-12-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-12-03
Sód wypiera lit
Sód wypiera lit
Sód wypiera lit

Francuscy naukowcy dowodzą, że era baterii litowo-jonowych dobiega końca. Już niebawem z rynku wyprzeć je mają je akumulatory sodowo-jonowe.

Baterie Li-Ion w ostatnich latach zdominowały rynek urządzeń przenośnych. Ich powszechne stosowanie w obliczu rzadkości występowania na ziemi litu każe szukać rozsądnych alternatyw. Okazuje się, że można go zastąpić dostępnym w dużych ilościach sodem.

Francuscy badacze po raz pierwszy stworzyli prototyp baterii opartej o ten pierwiastek w standardzie 18650, w którym wykonuje się ogniwa dla większości dzisiejszych urządzeń. W pracach nad nową katodą sodową brało udział aż sześć laboratoriów.

Efektem jest dotychczas najbardziej wydajny akumulator sodowo-jonowy, którego gęstość energii wynosi 90Wh/kg. Takimi parametrami mogły się pochwalić pierwsze baterii Li-Ion. Według naukowców możliwe jest jednak znaczne zwiększenie ich wydajności i wprowadzenie do produkcji komercyjnej.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
conowego
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także