Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2008-07-07
Najnowsze trendy w klimatyzacji szaf rozdzielczych

Rozwiązania, które jeszcze wczoraj były innowacyjne, dziś są standardem, a jutro będą wymagały udoskonalenia. Trend ten dotyczy także błyskawicznego rozwoju elektronicznych i elektrycznych komponentów o wysokiej wydajności. Ciepło, które wytwarzają stawia użytkowników i dostawców rozwiązań klimatyzacyjnych przed coraz bardziej złożonymi wyzwaniami.

W dziedzinie klimatyzacji szaf rozdzielczych od wielu lat trendy wyznacza światowy lider – firma Rittal. Koncern wprowadził na rynek wiele nowatorskich rozwiązań, w tym klimatyzatory sterowane przez mikrokontrolery, urządzenia wolne od fluorochlorowęglowodorów oraz agregaty o nowoczesnym wzornictwie. Obecnie w ofercie firmy jest także klimatyzacja Rittal TopTherm, w której wentylatory, klimatyzatory, wymienniki ciepła powietrze/powietrze i powietrze/woda, jak również agregaty chłodnicze oparte są na wspólnej platformie produkcji i aplikacji. Firma Rittal działa zgodnie z mottem „przewidywać zamiast reagować”, co gwarantuje klientom długofalową współpracę na partnerskich zasadach.

RiNano – nanotechnologia zmniejszająca koszty eksploatacji


Innowacyjna powłoka skraplacza RiNano
Wydajność chłodzenia w urządzeniach schładzających dla szaf rozdzielczych może spaść nawet o połowę z powodu wzrostu zanieczyszczenia wymienników ożebrowanych. Sytuacji takiej przeciwdziała nanotechnologia. RiNano to cienkie, nanometryczne, przypominające szkło zabezpieczenie lameli chłodzących w urządzeniach chłodniczych. Dzięki mniejszej przyczepności zabrudzeń (efekt lotosu), czyszczenie powierzchni wrażliwych na zanieczyszczenie jest łatwiejsze, a okresy pomiędzy konserwacjami dłuższe. Właściwości RiNano poświadczają badania przeprowadzone na Uniwersytecie Justus-Liebig w Giessen, oparte m.in. na energodyspersywnej analizie rentgenowskiej. Przewagę nanopowłok wykorzystywanych w urządzeniach chłodzących Rittal TopTherm nad tradycyjnymi rozwiązaniami potwierdzają także testy praktyczne, które odbyły się w Volkswagen AG w Kassel oraz w Audi AG w Ingolstadt.

Audi AG w Ingolstadt zweryfikowało w warunkach przemysłowych efektywność nowej technologii przy produkcji tarcz hamulcowych. Warto zaznaczyć, że w miejscu testów były wysokie temperatury otoczenia, a powietrze miało skrajną zawartość zapylenia odlewniczego. Przez 9 miesięcy porównywano nakład pracy przy konserwacji agregatu z powłoką RiNano i pozostałych urządzeń klimatyzacyjnych. Testy pokazały, że zastosowanie nanolakieru na lamelach wymiennika pozwoliło skrócić czas konserwacji i zmniejszyć jej koszty. „W przypadku tradycyjnych klimatyzatorów, ze względu na zapylenie powietrza, musieliśmy przeprowadzać wymianę filtrów raz w tygodniu. W agregacie z powłoką RiNano w czasie testu trwającego 9 miesięcy nie robiliśmy tego ani razu” – mówi Dietmar Vielwerth, odpowiedzialny za serwis komponentów podwozi Audi w Ingolstadt.


Audi AG w Ingolstadt przez 9 miesięcy testowało efektywność nowej technologii
Testy udowodniły, że w środowiskach przemysłowych, gdzie panuje duże zapylenie, agregaty chłodzące z powłokami RiNano brudzą się znacznie mniej niż inne dostępne na rynku. Mniejsza przyczepność brudu sprawia, że skraplacze czyści się łatwiej i rzadziej. Test w Audi pokazał też, że w przypadku pyłów suchych przestają być potrzebne jakiekolwiek maty filtrów. Co więcej, nowa technologia przyczynia się do bezawaryjności systemów, ponieważ zapobiega wniknięciu pyłu do szafy rozdzielczej. Podsumowując, znajdujące się w ofercie Rittal serie urządzeń chłodzących TopTherm PLUS z innowacyjnymi powłokami RiNano zapewniają rzadsze konserwacje, zminimalizowanie ryzyka awarii a tym samym redukcję kosztów eksploatacji.

Zintegrowana wyparka kondensatu
Zarządzanie skroplinami odgrywa istotną rolę w eksploatacji urządzeń chłodzących – jest to szczególnie odczuwalne latem, kiedy pojemniki zbiorcze na kondensat przepełniają się najczęściej. Obecnie wszystkie urządzenia z serii Rittal TopTherm PLUS są wyposażane nie tylko w powłoki RiNano, lecz także w system zintegrowanego odparowywania kondensatu. Jest on wygodny w zastosowaniu, a dzięki bezpośredniemu odparowywaniu o bardzo dużej wydajności (do kilku litrów dziennie), działa bardzo skutecznie. W efekcie opróżnianie pojemników zbiorczych jest znacznie tańsze i szybsze, a instalowanie przewodów odprowadzających kondensat nie jest konieczne. Dodatkowo system zwiększa bezpieczeństwo pracy, gdyż eliminuje ryzyko wypadku z powodu kałuż wody na przykład na podłogach w halach.

W poszukiwaniu nowych czynników chłodniczych


Klimatyzator dachowy CO2
Niezawodność klimatyzacji jest bardzo ważna z punktu widzenia dbałości o środowisko naturalne – w 3 % efekt cieplarniany powodują czynniki chłodnicze jako takie, natomiast w 97 % warunkuje go zużycie energii przez urządzenia chłodzące. Firma Rittal intensyfikuje prace nad praktycznym zastosowaniem chłodzenia z użyciem CO2. Nabierają one szczególnego znaczenia w kontekście spodziewanego w niedługim czasie europejskiego zakazu stosowania czynnika standardowego R134a, który przyczynia się do efektu cieplarnianego. O tym, że CO2 jest w tej sytuacji najlepszą alternatywą, Rittal mówił już podczas targów w Hanowerze w 2004 roku. Od tego czasu przeprowadzono intensywne próby polowe, zoptymalizowano też wybrane rozwiązania.

W związku z tym, że w przypadku CO2 (R744) i R134a relacje ciśnień znacznie się różnią, sprężarki, zawory, parowniki, skraplacze i orurowanie muszą zostać dostosowane do nowych warunków. W laboratoriach Rittal przeprowadzono kompleksowe próby różnych komponentów. CO2 we wskazanych temperaturach pracy nie ulega skropleniu, dlatego by uzyskać dobry bilans cieplny potrzebne okazały się dodatkowe komponenty, w tym wewnętrzny wymiennik regeneracyjny jako chłodnica gazowa (sprawdza się on zresztą znacznie lepiej dla R744 niż dla R134a). Poza względami związanymi z ochroną środowiska, za wykorzystaniem CO2 przemawia także fakt, że jego objętościowa wydajność cieplna jest większa niż R134a. Oznacza to, że do transportu ciepła wystarczą mniejsze średnice wewnętrzne rur, a dzięki temu cała konstrukcja może być bardziej kompaktowa.

Alternatywy w dziedzinie chłodzenia

Aby wybrać najlepszy czynnik chłodniczy do klimatyzacji szaf rozdzielczych, warto poznać szanse i zagrożenia, jakie niosą ze sobą konkretne alternatywy.

Amoniak (NH3) jest jednym z najstarszych czynników chłodniczych. Mimo, że w określonych stężeniach jest palny i trujący, zagrożenia te można skutecznie opanować. To obecnie najefektywniejsze i najtańsze rozwiązanie. Jest przy tym przyjazny dla środowiska (GWP=0). Amoniak wykorzystuje się w browarach i chłodniach (najlepiej sprawdza się w środowisku o temperaturze od - 40 do +10° C). Jest mało przydatny do chłodzenia elektroniki ze względu na to, że temperatury w szafach rozdzielczych są znacznie wyższe. Ponadto przyspiesza korozję materiałów miedzianych.

Węglowodory, a przede wszystkim propan, to także wydajne czynniki chłodnicze. Propan jest nieszkodliwy dla środowiska (GWP=15), nie stawia też szczególnych wymagań dotyczących materiałów. Systemy chłodzenia za pomocą propanu i mieszanek propanowych są w przemyśle stosowane od wielu lat. Wadą węglowodorów jest to, że tworzą w powietrzu silnie wybuchową mieszankę o niskim punkcie zapłonu. Aby napełnić jeden agregat schładzający do szaf sterowniczych, potrzeba od 500g do 1.000g. Bezpieczne użytkowanie systemu IT byłoby możliwe dopiero po zapewnieniu zaawansowanych zabezpieczeń przeciwwybuchowych (w przypadku lodówek spożywczych nie ma zagrożenia wybuchem, ponieważ stosuje się w nich wypełnienie rzędu kilku gramów). Sceptyczne podejście do wykorzystania węglowodorów jest spowodowane także tym, że przyczyniają się one do zjawiska letniego smogu.

Dwutlenek węgla (CO2) to również substancja występującą w naturze (GWP=1). Pozyskiwany z istniejących zasobów albo z procesów spalania nie zwiększa zawartości CO2 w atmosferze. Jako produkt końcowy całkowitego utleniania węgla, CO2 jest niepalny i niekorozyjny. Wykorzystuje się go do chłodzenia w branży spożywczej. W wyższych temperaturach (typowych dla szaf rozdzielczych) należy wziąć pod uwagę wysokie ciśnienia. Aby zapewnić optymalną wydajność chłodzenia, stosuje się dodatkowe wymienniki regeneracyjne.

Źródło:
Rittal
Dodał:
RITTAL Sp. z o.o.

Czytaj także