Skaner 3D jest praktycznym urządzeniem, które wykorzystuje się w wielu branżach. Jego zastosowanie niesie za sobą szereg korzyści, a wykonane przy ich użyciu pomiary należą do niezwykle precyzyjnych. W jakich sytuacjach wykorzystuje się skaner 3D?
Skanery 3D - co to? Objaśnienie pojęcia
Skaner 3D jest urządzeniem, tworzącym trójwymiarowe odwzorowanie fizycznego obiektu w postaci chmury punktów lub siatki trójkątów. Dzięki nim można uzyskać dokładne informacje na temat geometrii obiektów, co jest niezwykle ważne dla szeregu działających na rynku firm. To sprzęt wyróżniający się nadzwyczajną uniwersalnością, ilością oraz szybkością zbieranych informacji, a także precyzją generowanych danych.
W jakich sytuacjach wykorzystuje się skaner 3D?
Skanowanie 3D zyskuje na popularności, a swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach. Niejednokrotnie wykorzystuje się je w medycynie oraz laboratoriach, jak i na halach produkcyjnych, branżach automotive, lotnictwie, obróbce metali czy przy produkcji tworzyw sztucznych.
Urządzenia przeznaczone są również do zastosowania w procesie do inżynierii odwrotnej oraz w działach kontroli jakości. Wszechstronność skanerów 3D sprawia, że można spotkać je w szeregu miejsc, w których znacząco ułatwiają wykonywanie codziennej pracy i są niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem. Skanery 3D mają także swoje zastosowanie przy wizualizacji produktów bądź gier komputerowych .
Skaner 3D - co warto na jego temat wiedzieć?
Wśród tego typu urządzeń można znaleźć zarówno przemysłowe skanery 3D do profesjonalnego zastosowania, skanery typu BIM oraz skanery do użytku nieprofesjonalnego. Tak wyjątkowa uniwersalność sprawia, że sprzęt zyskuje na popularności, co przekłada się na rozwój rynku i rozpowszechnianie innowacyjnych rozwiązań. Mimo iż ich obsługa nie należy do nader skomplikowanych, to bez odpowiedniej wiedzy może okazać się nie lada wyzwaniem. Cały proces uzależniony jest od rodzaju skanera 3D, a wśród urządzeń można wymienić zarówno skanery ręczne, jak i w pełni zautomatyzowane.
Skanowanie 3D - jak działają? Kilka cennych informacji
Zasada działania skanerów 3D jest oparta na detekcji odbicia promieni światła od powierzchni przedmiotu poddanego skanowaniu. W wyniku tego skanery można podzielić na dwie kluczowe grupy, a mianowicie skanery laserowe 3D, a także skanery światła strukturalnego. Nadajnik źródła światła wytwarza linie bądź prążki, które w momencie odbicia się od powierzchni danego obiektu przechwytywane są przez matrycę odbiornika. Dzięki temu możliwe stanie się uzyskanie chmury punktów, które reprezentują geometrię powierzchni, która jest skanowana.
Takie rozwiązanie i połączenie nowoczesnej technologii z aktywną fotogrametrią, która wykorzystuje dwa detektory oraz znane artefakty na powierzchni przedmiotu, pozwala na niezwykle precyzyjne określenie położenia każdego pojedynczego punktu w przestrzeni.
Skaner 3D - jakie są jego zalety?
Skanowanie 3D to rozwiązanie wiążące się z szeregiem zalet. Przede wszystkim tego typu urządzenia zapewniają dokładne, nadzwyczaj precyzyjne pomiary, co przekłada się na większą efektywność w wielu wykorzystujących skanery branżach. Co więcej, to nowoczesne i niezwykle ciekawe maszyny, dzięki którym można uzyskać niesamowite efekty i stworzyć trójwymiarowy model cyfrowy.
W jakich sytuacjach wykorzystuje się skaner 3D? Podsumowanie
Skanery 3D są urządzeniami wyróżniającymi się wszechstronnym zastosowaniem. Można je wykorzystać zarówno na halach produkcyjnych, w medycynie i stomatologii, jak i laboratoriach, działach kontroli jakości czy w procesie do inżynierii odwrotnej. Szeroki wybór wysokogatunkowych sprzętów, odznaczających się solidnymi konstrukcjami i wytrzymałością wpływa na wzrost popularności tego typu rozwiązań, dzięki którym w znaczącym stopniu można poprawić wydajność pracy.
- Źródło:
- ita-polska.com.pl
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...