Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-05-04
W jakich branżach znajdują zastosowanie maszyny CNC?

Maszyny CNC (Computer Numerical Control - sterowanie numeryczne) mogą obrabiać prawie każdy materiał i zapewniają precyzję, powtarzalność i wysoką jakość wykonania detali oraz krótki czas realizacji. Z tego względu obróbka CNC jest bardzo opłacalnym i wszechstronnym procesem produkcyjnym wykorzystywanym obecnie w praktycznie każdej branży - od lotnictwa i przemysłu kosmicznego po edukację i tworzenie biżuterii, od produkcji seryjnej po krótkie serie i prototypy, od wielkich hal przemysłowych po nieduże warsztaty i zakłady naprawcze. Jej zastosowania są niemal nieograniczone.

Branże wykorzystujące obróbkę CNC

Obróbka CNC nie ogranicza się do pojedynczego sektora. Jest stosowana praktycznie wszędzie, pomagając tworzyć wiele różnorodnych elementów, od części samolotów po narzędzia chirurgiczne.

Lotnictwo i przemysł kosmiczny

Przemysł lotniczy i kosmiczny wykorzystuje maszyny CNC od wielu lat, ponieważ wysoka precyzja obróbki jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Z kolei różnorodność obrabianych materiałów daje wiele możliwości konstrukcyjnych.

Przemysł motoryzacyjny

Przemysł motoryzacyjny regularnie wykorzystuje obróbkę CNC w czasie produkcji metalowych bloków cylindrów, przekładni, sworzni, zaworów, osi i innych detali, a także elementów deski rozdzielczej i wskaźników wykonywanych z tworzyw sztucznych.

Maszyny CNC wykorzystuje się również do tworzenia prototypowych części samochodowych, a także części zamiennych, ponieważ czasy realizacji są krótkie i nie ma ograniczeń dotyczących minimalnej ilości produkowanych detali.

Elektronika

Obróbka CNC jest szeroko stosowana w prototypowaniu i produkcji systemów oraz elektroniki użytkowej. W przemyśle elektronicznym maszyny CNC służą do precyzyjnej produkcji płytek drukowanych, lutowania elementów, produkcji obudów, uchwytów i innych detali.

Obronność

Sektor wojskowy często korzysta z technologii CNC podczas prototypowania i produkcji wytrzymałych, niezawodnych, wymagających minimalnej konserwacji części o długotrwałym czasie użytkowania. Zdolność maszyn CNC do wytwarzania na żądanie części zamiennych i wysokiej jakości elementów jest tu szczególnie przydatna ze względu na możliwość uwzględniania nieustannych innowacji oraz bezpieczeństwo.

Medycyna

Ponieważ maszyny CNC mogą być stosowane do obróbki materiałów bezpiecznych pod względem medycznym i umożliwiają wykonywanie pojedynczych, niestandardowych detali, w naturalny sposób znajdują zastosowanie w sektorze medycznym. Precyzja obróbki CNC gwarantuje wysoką jakość wykonywanych elementów, np. instrumentów chirurgicznych, ortez, implantów oraz elementów wyposażenia medycznego.

Edukacja

Maszyny CNC wykorzystywane są nie tylko w produkcji, ale także w sektorze edukacji, gdzie technologia CNC staje się integralną częścią kursów dedykowanych obróbce dostępnych obecnie na większości uczelni na całym świecie.

Maszyny CNC mogą być również stosowane w przemyśle drzewnym, systemach grawerowania, przemyśle elektrycznym, farmaceutycznym, spożywczym i wielu innych. Bez względu na branżę pozwalają rozwiązać wiele problemów związanych z wydajnym i precyzyjnym wytwarzaniem detali wysokiej jakości.

Autor:
Centrum Maszyn CNC Sp. z o.o.
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także