Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-12-18
Rodzaje narzędzi pneumatycznych i ich zastosowanie

Narzędzia stosowane w różnego typu zakładach produkcyjnych, serwisach oraz warsztatach, to najczęściej elektronarzędzia. Alternatywą dla urządzeń, które są zasilane prądem elektrycznym są narzędzia pneumatyczne, które są zasilane przez sprężone powietrze. W niewielkich warsztatach i zakładach produkcyjnych zazwyczaj stosowane są niewielkie sprężarki przenośne. Natomiast w większych przedsiębiorstwach najczęściej można spotkać stacjonarną instalację, bo jest to o wiele bardziej opłacalne. Czym wyróżniają się narzędzia pneumatyczne? Jakie rodzaje narzędzi pneumatycznych są dostępne na rynku? Gdzie można je kupić?

Narzędzia pneumatyczne charakteryzują się wysoką efektywnością

Narzędzia pneumatyczne mają dużą moc i niewielkie wymiary oraz masę. To wszystko sprawia, że są bardzo skuteczne i wydajne. Standardowe urządzenie może być nawet o połowę lżejsze, niż podobne narzędzie zasilane prądem. Najważniejszą jego częścią jest silnik napędowy, który ma znacznie mniejsze wymiary od silnika elektrycznego. W narzędziach pneumatycznych zazwyczaj stosuje się silniki łopatkowe lub turbinowe, które przekazują napęd bezpośrednio na wrzeciono lub za pomocą specjalnej przekładni. Ich zaletą jest to, że są o wiele mniej awaryjne niż elektronarzędzia. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że silniki łopatkowe potrzebują systematycznego smarowania. Więcej informacji znajdziesz na stronie toolbox.pl.

Jakie są ich rodzaje?

W sklepach internetowych można znaleźć bardzo różne rodzaje narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Mowa tutaj między innymi o pneumatycznych wiertarkach, polerkach, pistoletach do lakierowania i piaskowania. Warto również zwrócić uwagę na pneumatyczne młotki, nitownice, czy klucze. Wszystkie te narzędzia znajdziesz w sklepie internetowym Tool Box (https://toolbox.pl/).

Co powinieneś wiedzieć o kluczach pneumatycznych?

Wróćmy jeszcze na chwilę do kluczy pneumatycznych, ponieważ są to jedne z najpopularniejszych narzędzi z tego gatunku. Można za ich pomocą wkręcać i wykręcać śruby. Dobrej jakości klucz pneumatyczny jest w stanie wykręcić nawet zabezpieczone śruby, których nie da się ruszyć za pomocą żadnego innego narzędzia. Klucze pneumatyczne znajdą zastosowanie między innymi:

  • na placach budowy,
  • halach produkcyjnych,
  • w warsztatach samochodowych.

Można je również wykorzystywać do prac montażowych.

Sprawdź możliwości techniczne

To, do jakich celów możesz używać narzędzi pneumatycznych jest zależne przede wszystkim od ich możliwości technicznych. Przy wyborze właściwego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na uchwyt nasadki oraz rozmiar wlotu powietrza, maksymalne obroty i maksymalne ciśnienie. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jakie jest zużycie powietrza na minutę i jak głośno będzie pracowało narzędzie. Przy zakupie klucza pneumatycznego dobrze jest też zobaczyć, czy klucz ma możliwość obracania się w lewą i prawą stronę, czy może obraca tylko w jednym kierunku. Bardzo duży wybór kluczy pneumatycznych i innych narzędzi tego rodzaju w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie z narzędziami warsztatowymi Tool Box. Sprawdź pełną ofertę na stronie toolbox.pl.

Autor:
Toolbox
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także