empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-28
Coś o falownikach i wykorzystaniu

Czym jest falownik? To urządzenia, które bardzo przydają się człowiekowi. Pozwalają oszczędzić prąd, wspomagają nowe technologie, jednocześnie ich cena nie jest wygórowana.

          

falowniki.png

      

Falownik, a dokładnie przemiennik częstotliwości lub przetwornik mocy DC/AC, to urządzenie elektryczne,które zamienia prąd stały (ang. directcurrent, czyli DC), którym jest zasilane, na prąd przemienny (alternatingcurrent, AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. W przypadku gdy w falowniku użyje się modulacji szerokości impulsów to równocześnie ze zmianą częstotliwości istnieje możliwość regulacji wartości napięcia wyjściowego.

      

Najlepiej zobrazować to przykładem – właśnie zamierzamy zainstalować silnik elektryczny i chcemy mieć kontrolę nad regulacją szybkości jego pracy. Falownik jest właśnie tym urządzeniem, które nam pozwoli decydować, czy silnik ma pracować z większą lub mniejszą szybkością.

      

Falowniki, jako że są najwydajniejszą metodą regulacji prędkości, mają szerokie zastosowanie w przemyśle, który przecież w coraz większym stopniu jest zmechanizowany. Są wykorzystywane m. in. w układach sterowania wentylatorów, pomp i innych maszyn, w których technologia regulacji prędkości obrotowej silników prądu przemiennego ma kluczowe znaczenie. Użycie falownika pomaga zoptymalizować działanie każdego urządzenia, a co za tym idzie koszt jego działania. Falowniki stosuje się także w urządzeniach domowych, choćby do pralek.

               

Dawniej stosowano falowniki tyrystorowe, dziś jednak falowniki to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, które kontrolują szereg parametrów zasilanego silnika. Budowane są przy wykorzystaniu tranzystorów IGBT lub tranzystorów polowych (przy niższym napięciu zasilania).Warto podać przykłady dwóch wszechstronnych falowników.

               

Na przykład Falownik VF-PS1 to model, który znajduje zastosowanie w pracy z pompami i wentylatorami, przenośnikami, wytłaczarkami, nawijarkami, sprężarkami śrubowymi. Urządzenie posiada opcję wybrania algorytmu sterowania spośród wielu propozycji, np. sterowania ze stałym momentem, z charakterystyką kwadratową, z silnikami ze stałymi magnesami czy też ze sprzężeniem zwrotnym w postaci enkodera. Falownik VF-PS1 posiada wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy EMC po stronie zasilania oraz dławik w obwodzie prądu stałego, co zapewnia redukcje harmoniczną i poprawia współczynnik mocy.

               

Równie uniwersalne są Falowniki VF-NC3S. Cechują je małe gabaryty, wbudowane łącze RS485 z protokołem MODBUS, motopotencjometr i filtr EMC. Oprócz tego, że można je wykorzystać do praktycznie każdych potrzeb, to są uważane za niezawodne i bardzo wydajne. Najczęściejsłużą do sterowania silnikami małej mocy, które przeważnie budowane są pod niższe napięcia znamionowe, a więc stosowane są w nich izolacje o niższej wytrzymałości na przebicie. Dzięki obniżeniu napięcia zasilającego otrzymujemy wzrost niezawodności silnika.https://sklep.invertimbis.com.pl/

 

Źródło:
invertimbis.com.pl

Czytaj także