Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-19
Praktyczne funkcjonalności nowego przemiennika Lenze i550 motec.

Jak nowy przemiennik pomaga obniżać koszty?

Nowa generacja przetwornic częstotliwości przekonuje funkcjami cyfrowymi, wydajnością energetyczną i oszczędnością kosztów


Specjalista w dziedzinie automatyzacji, firma Lenze, oferuje przemyślane, ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie jakim są zdecentralizowane przetwornice częstotliwości motec serii i500. Liczne zintegrowane funkcje nowego produktu wpływają na obniżenie kosztów, a możliwości cyfrowe sprawiają, że jest on świetnym wyborem na przyszłość.

W pełni energooszczędny

Nowością w i550 motec jest zintegrowany moduł zwrotu energii do sieci, co zapewnia najwyższą sprawność energetyczną i uwalnia od konieczności stosowania rezystora hamującego. Operatorzy maszyn mogą być pewni, że energia nie jest tracona w rezystorach hamowania, ponieważ silnik automatycznie zwraca ją z powrotem do sieci bez dodatkowych kosztów sprzętowych.

Ponadto przemiennik może sterować silnikami synchronicznymi całkowicie bez czujników. Kompaktowy pakiet napędowy Lenze składający się z przekładni, silnika i przemiennika okazuje się szczególnie energooszczędny. Te trzy komponenty razem zapewniają minimalną emisję CO2. Oszczędności są szczególnie widoczne w intralogistyce. 

Funkcje takie jak VFC eco i PROFIenergy poprawiają bilans energetyczny systemu. Jeśli dodatkowo używany jest program EASY System Designer firmy Lenze, zagwarantowane jest optymalne zaprojektowanie systemu. Inteligentne oprogramowanie prowadzi do oszczędności energii do 30 procent w porównaniu z poprzednimi konstrukcjami.

motec.jpg

Cyfrowy pod każdym względem

Dzięki swoim funkcjom cyfrowym przemiennik częstotliwości wykonuje jednocześnie kilka zadań: działa jako wydajny czujnik w systemie, zbiera dane i przekazuje je w ustandaryzowany sposób do platform IIoT i systemów wyższego poziomu. Oprogramowanie Lenze Drives DataHub umożliwia bezpośredni dostęp do ważnych danych napędu za pośrednictwem licznych interfejsów komunikacyjnych.

W szczególności istotna jest możliwość skorzystania z funkcjonalności Master IO-Link, co pozwoli dostarczać operatorom maszyn wysokiej jakości informacje o technice napędowej. Dzięki niej możliwe jest bezpośrednie podłączanie inteligentnych czujników pracujących w tym standardzie. Dane z czujników analizowane w czasie rzeczywistym to droga do monitorowania stanu i konserwacji zapobiegawczej.

Cyfrowa tabliczka znamionowa pozwala na przeglądanie danych produktu w dowolnym momencie. Obsługuje standardy zarządzania zasobami i może być odczytywana za pomocą smartfona lub bezpośrednio przez przemiennik. Pozwala to operatorom maszyn na szybki i łatwy dostęp do odpowiednich danych, takich jak kod produktu, pliki CAD i informacje o częściach zamiennych.

Inne zalety to możliwość programowania przez USB C, prosta nawigacja po menu i praktyczne ustawienia fabryczne. W przyszłości będzie można korzystać również ze zintegrowanego modułu NFC.

motec z motoreduktorem.png

Techniczne ciekawostki

Przemiennik i550 motec jest rozwiązaniem zdecentralizowanym i można go montować zarówno na ścianie, jak i na silniku.

Korzystnym rozwiązaniem jest także wbudowane sterowanie hamulcem z programowanym napięciem sterowania 180-215V oraz wewnętrzny zasilacz 24VDC-400m.

Ponadto, do przemiennika i550 motec można poprowadzić zasilanie nawet 48 V napięcia stałego.

Dodatkowo, elektronika w tym przemienniku została zoptymalizowana pod względem jego wpływu na sieć zasilającą. Cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem mocy, niską generacją wyższych harmonicznych oraz bardzo niskim prądem upływu.

i550 motec charakteryzuje opcja Multi-Ethernet, pozwalająca na wybór sieci takich jak Profinet, Ethernet/IP, EtherCAt, a także w przyszłości Modbus TCP/IP. 

Skalowalne, zintegrowane poziomy bezpieczeństwa od STO do zaplanowanego Extended Safety z funkcjami takimi jak SLS, aż do Safety over Ethernet, zagwarantują stałą wydajność i kompleksową ochronę maszyny.

Funkcje pozycjonowania pozwolą opanować dynamiczną kontrolę ruchu, którą wcześniej mógł zapewnić tylko serwoprzemiennik. Stwarza to dalszy potencjał oszczędności i zastosowań.

Nowy model przemiennika posiada ochronę IP66, jest również bardziej odporny na wibracje (klasa 3M7) i może pracować w szerokim zakresie temperatur od -30°C do 60°C.

Dzięki technologii wtykowego kabla M12 push-pull (plug & play) możliwy jest szybki montaż. Przemiennik spełnia również w 100% wymagania nowej dyrektywy EN619.

Firma Lenze stawia na uniwersalność, dlatego nowy i550 motec sprawdzi się nie tylko w sektorze intralogistycznym, ale również innych branżach.

W poniższym filmie, automatyk Lenze Ryszard Szymik przedstawia więcej ciekawostek technicznych o przemienniku i550 motec. Zobacz film.

thumbnail.png

Autor:
Anna Mnich, Specjalista ds. marketingu w Lenze Polska Sp. z o.o.
Źródło:
Lenze
Dodał:
Lenze Polska Sp. z o.o.

Czytaj także