1. Problematyka układów i urządzeń EAZ
Powiązania automatyki zabezpieczeniowej z obiektem chronionym.Można zastanowić się nad tym co stanowi układ automatyki zabezpieczeniowej? Gdzie zaczyna się i gdzie kończy automatyka zabezpieczeniowa? Automatykę zabezpieczeniową zawsze należy traktować jako całość czyli: przekładniki prądowe, wyłączniki mocy, urządzenia zabezpieczające, obwody powiązań z obiektem zewnętrznym. Poniższy schemat (rys. 1) ukazuje, że postęp związany z automatyką zabezpieczeniową dotyczy przede wszystkim „serca” układu czyli przekaźników zabezpieczeniowych. Powiązania automatyki zabezpieczeniowej z obiektem pozostają niezmienne od lat. Urządzenia realizują swoje funkcje na bazie wielkości analogowych dopływających do nich. Realizacja funkcji zabezpieczeniowych często uzależniona jest od poprawnie dostarczonych informacji na wejścia dwustanowe. Automatykę zabezpieczeniową musi cechować pewność i selektywność działania. Jednym słowem musimy być pewni, iż obwody wejściowe i wyjściowe urządzeń zabezpieczeniowych są sprawne oraz sprawne są powiązania z urządzeniami wykonawczymi takimi jak: wyłączniki mocy, układy centralnej sygnalizacji, rejestracji, itp. Urządzenia automatyki zabezpieczeniowej
Pierwsze urządzenia automatyki zabezpieczeniowej zrealizowane były w technice elektromechanicznej. Stanowiły one układ rozproszony, z dużą liczbą połączeń pomiędzy poszczególnymi przekaźnikami realizującymi pojedyncze funkcje zabezpieczeniowe, czasowe, itp.
Cechy tych urządzeń:
- duże pobory mocy,
- znaczne rozrzuty wartości rozruchowych,
- mała powtarzalność oraz dokładność członów czasowych,
- klejenie się zestyków,
- znaczne współczynniki odpadu,
- duże rozrzuty charakterystyk stabilizacji, zależnych, itp.,
- rozproszona i rozbudowana automatyka zabezpieczeniowa,
- duża ilość połączeń pomiędzy poszczególnymi przekaźnikami,
- mała elastyczność urządzeń,
- powolne „starzenie się” automatyki,
- ograniczenia w realizacji funkcji zabezpieczeniowych oraz swobody programowania i zmiany układów logicznych,
- brak układów samokontroli i samodiagnostyki,
- odporność na zakłócenia,
- brak dostępu do informacji o urządzeniu.
Następcami urządzeń elektromechanicznych są układy zrealizowane w technice układów analogowych. Urządzenia stanowiły zwykle zwarty układ zabezpieczeń.
Cechy tych urządzeń:
- małe pobory mocy,
- brak możliwości łatwej zmiany konfiguracji urządzenia,
- duża większa dokładność (przy stałym napięciu zasilającym),
- brak układów samokontroli i samodiagnostyki,
- stosunkowo wolny proces starzenia się układów,
- ograniczona ilość informacji przekazywana użytkownikowi.
Obecnie wszystkie urządzenia automatyki zabezpieczeniowej realizowane są w technice mikroprocesorowej. Umożliwia ona realizację dowolnych funkcji zabezpieczeniowych oraz łatwość dostosowania układów do zmian w obiekcie chronionym. Dodatkowo uzyskujemy bardzo dużą ilość informacji z wnętrza urządzenia. Fakt ten pozwala wydatnie zwiększyć możliwość kontroli urządzeń oraz pozwala na głębszą analizę stanów awaryjnych.
Cechy tych urządzeń:
- bardzo mały pobór mocy,
- układy samodiagnostyki,
- układy samokontroli,
- łatwość zmiany wartości nastawczych,
- łatwość zmiany i dostosowania konfiguracji do aktualnych potrzeb,
- algorytmy umożliwiające uwzględnianie starzenia się elementów elektronicznych,
- stosunkowo duża podatność na zakłócenia,
- urządzenia stanowią zwarte układy,
- duża ilość informacji przekazywana użytkownikowi.
Układy diagnostyczne w urządzeniach mikroprocesorowych
a) Charakterystyka przekaźnika automatyki zabezpieczeniowej
Osprzęt przekaźników oparty jest na konstrukcji modułowej. Przekaźniki wykonywane są w postaci modułów wybieranych ze standardowego zestawu. w zależności od konstrukcji, zestaw modułów wchodzi w skład pojedynczego przekaźnika, który wraz z innymi przekaźnikami stanowi zespół automatyki zabezpieczeniowej lub zestaw modułów składa się bezpośrednio na zespół automatyki zabezpieczeniowej.
Mikroprocesorowe przekaźniki zabezpieczeniowe składają się zwykle z następujących typów modułów:
- moduł procesora,
- moduły wejściowe,
- moduły wyjściowe,
- moduł zasilacza,
- moduł komunikacyjny,
- itp.
Przekaźniki mikroprocesorowe wyposażone są w układy samokontroli sprawdzające działanie hardware’u i oprogramowania podczas pracy urządzenia. Podczas startu urządzenia sprawdzana jest pamięć flash EPROM przy użyciu sumy kontrolnej. Proces inicjalizacji obejmuje również operacje inicjujące rejestry i przerwania procesora oraz uruchomienie licznika czasu watchdog’a (wykorzystywany przez hardware do określenia, czy oprogramowanie pracuje).
Podczas procesu startu sprawdzane są dodatkowo:
- stan pojemności baterii,
- działanie sterownika LCD,
- spójność podtrzymywanej bateryjnie pamięci SRAM wykorzystywanego do zapisu rejestracji zdarzeń, zwarć i zakłóceń,
- poziom napięcia zasilających obwody wykorzystywane do zasilania modułów WE/WY,
- działanie watchdog’a,
- sprawdzenie pamięci EEPROM (zawierający wartości nastawień) poprzez sumę kontrolną.
Podczas pracy w sposób ciągły sprawdzane są następujące funkcje:
- pamięć flash EEPROM poprzez sprawdzenie sumy kontrolnej,
- pamięć SRAM również poprzez sprawdzenie sumy kontrolnej,
- pamięć EEPROM zawierające wartości nastaw,
- stan baterii,
- poziom napięcia do obwodów zewnętrznych.
b) Badania okresowe urządzeń mikroprocesorowej automatyki zabezpieczeniowej
Osprzęt przekaźników oparty jest na konstrukcji modułowej. Przekaźniki wykonywane są w postaci modułów wybieranych ze standardowego zestawu. w zależności od konstrukcji, zestaw modułów wchodzi w skład pojedynczego przekaźnika, który wraz z innymi przekaźnikami stanowi zespół automatyki zabezpieczeniowej lub zestaw modułów składa się bezpośrednio na zespół automatyki zabezpieczeniowej.
Ponieważ urządzenia mikroprocesorowe używane są jako elementy automatyki zabezpieczeniowej, więc muszą być okresowo sprawdzane. Żaden z producentów mikroprocesorowych urządzeń zabezpieczeniowych nie kwestionuje konieczności przeprowadzania okresowych badań. Niektórzy z producentów zalecają aby pierwsze badanie funkcjonalne przeprowadzić już około 6 do 12 miesięcy po rozruchu. Dodatkowe badania funkcjonalne należy przeprowadzić w okresach 2-3lat – maksymalnie co 4 lata. Informacje na ten temat znajdują się w każdej Instrukcji Użytkownika dostarczanej z urządzeniem. Wagę tegoż zagadnienia podkreślają również liczne publikacje na ten temat oraz specjalne sesje Komitetu CIGRE (Tematyka wymaganych okresów i zakresów testów okresowych odnoszących się specjalnie do zabezpieczeń cyfrowych z układami samotestowania). W celu upewnienia się, iż analogowe obwody pomiarowe funkcjonują poprawnie, należy wykonać testy z poziomu zacisków urządzenia. Najlepiej, używając odpowiedniego urządzenia testującego, do sprawdzenia zakresu pomiarowego konwertera A/C należy użyć małej wartości pomiarowej i dużej. Taki sposób umożliwia sprawdzenie całego zakresu przetwarzania. Ważnym czynnikiem przy określaniu dokładności pomiaru urządzenia jest porównanie takich elementów jak wartości rozruchowe, realizowane charakterystyki, itp. z wartościami mierzonymi poprzednio (np. podczas uruchamiania urządzenia lub poprzednich badań okresowych). Wejścia dwustanowe nie są sprawdzane przez funkcję samokontroli. Funkcja testu umożliwia jedynie odczyt stanu poszczególnego wejścia. Sprawdzenie powinno być przeprowadzone dla każdego używanego wejścia. Przekaźniki zabezpieczeniowe nie posiadają również funkcji kontroli dla obwodów przekaźników wyjściowych. Przekaźniki muszą więc być pobudzane przez funkcje urządzenia lub wbudowane funkcje testowe. Dla celu testowania jest możliwe pobudzanie obwodów wyjściowych poprzez wbudowane w oprogramowanie specjalne funkcje sterownicze.c) Przykłady wykrywanych uszkodzeń w urządzeniach automatyki zabezpieczeniowej
Urządzenia elektromechaniczne:
- klejenie się zestyków,
- duże rozrzuty wartości rozruchowych,
- mała dokładność członów czasowych,
- zużycie elementów mechanicznych.
Urządzenia elektroniczne:
- problemy z nastawnikami potencjometrycznymi,
- problemy z nastawnikami izostatowymi,
- zmienne wartości rozruchowe w zależności od poziomy pomocniczego napięcia odniesienia,
- zastosowanie przekaźników bez obudów, spowodowało pogorszenie czynności łączeniowych,
- wysychające elektrolity zmieniają swoje parametry a zatem i dokładność układów,
- nastawniki potencjometryczne zmieniające wartości rozruchowe.
Urządzenia mikroprocesorowe:
- uszkodzenia w obwodach przetworników A/C,
- uszkodzenia w obwodach wejść binarnych,
- uszkodzenia w obwodach transformatorów wejściowych,
- wadliwa konstrukcja podstawek mikroprocesorów,
- brak filtracji czasowej,
- wadliwe działanie funkcji zabezpieczeniowej po podmianie firmwere’u,
- rozprogramowanie przekaźnika,
- niewłaściwe działanie funkcji zabezpieczeniowej.
c) Badania okresowe urządzeń i układów obwodów wtórnych
Jak już wspomniano wcześniej elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa to nie tylko przekaźniki pomiarowe, ale również układy powiązań z chronionym obiektem elektroenergetycznym. Dlatego też jednym z głównych obszarów działalności Zakładu Elektrycznego Energopomiaru, a od 12 lat firmy Energotest-Energopomiar są badania okresowe urządzeń i układów obwodów wtórnych.
Obecnie takie badania prowadzimy w elektrowniach, elektrociepłowniach zawodowych i przemysłowych, stacjach WN oraz zakładach przemysłowych. W sprywatyzowanych zakładach dochodzi do redukcji lub wyłączenia wydziałów zabezpieczeń ze struktur, a np. w cukrowniach takich wydziałów nie ma.W trakcie badań okresowych urządzeń i obwodów wtórnych stwierdza się następujące nieprawidłowości:
- uszkodzone przekaźniki pomocnicze różnych typów, w różnych obwodach, także powielających impulsy wyłączające,
- przerwy w obwodach prądowych wskutek zapylenia i utleniania szczególnie w zakładach pracujących sezonowo (na złączach wielostykowych),
- w zabezpieczeniach elektromechanicznych duże uchyby wartości rozruchowych i czasów działania,
- uszkodzone kontaktrony w przekaźnikach gazowo-przepływowych,
- wycieki oleju z zabezpieczeń firmowych transformatorów,
- źle dobrane przekładnie przekładników prądowych do np. prądów znamionowych transformatorów,
- niewłaściwie zaprogramowane sterowania urządzeniami elektrycznymi w systemach nadrzędnych (warunki sterowania, blokady),
- zbyt duże wartości mocy znamionowej obwodów wtórnych przekładników prądowych, mogące w konsekwencji prowadzić do zwiększenia granicznego współczynnika bezpieczeństwa przyrządu,
- zaniechano badań okresowych zabezpieczeń firmowych transformatorów (szczególnie przekaźników gazowo-przepływowych).
2. Przeglądy i badania okresowe powiązań elektroenergetycznej aparatury zabezpieczeniowej z chronionym obiektem w oparciu o wykorzystanie techniki termograficznej
Ciepło jest wielkością, która dotyczy przekazywania przez jedno ciało drugiemu ciału energii wewnętrznej pod wpływem różnicy temperatur. Pojęcie to charakteryzuje proces „przepływu” energii pomiędzy ciałami (materiałami, ośrodkami o różnych temperaturach). Ciepło zatem jest wielkością energii przesyłanej od ciała o jednym poziomie energii do ciała o innym (niższym) poziomie.Wymiana ciepła pomiędzy elementami jednego ciała do drugiego odbywa się poprzez:
- przewodzenie,
- konwekcję,
- promieniowanie,
W naszych rozważaniach interesuje nas wydzielanie się ciepła w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez wszelkiego rodzaju połączenia dwóch przewodów przewodzących prąd elektryczny. Zagadnienie to dzielimy na dwie części:
- wydzielanie się ciepła na styku połączeń torów prądowych linii energetycznych (rys. nr 3),
- wydzielanie się ciepła na wszelkiego rodzaju połączeniach listw zaciskowych, zaciskach przyłączeniowych, urządzeniach sterujących, zabezpieczeń układach pomiarowych (są to przeważnie różnego rodzaju podzespoły elektroniczne).
![]() | ![]() | ![]() | |||
rys.4 | Listwa zaciskowa | rys.4a | Termogram listwy | rys.4b | Rozkład temperatury wzdłuż wybranych linii termogramu |
- Autor:
- dr inż. Zbigniew Ławrowski ENERGOTEST–DIAGNOSTYKA Sp. z o.o., mgr inż. Remigiusz Krajcer ENERGOTEST–ENERGOPOMIAR Sp. z o.o.
- Źródło:
- Seminarium IX, 2004, Automatyka elektroenergetyczna-problematyka eksploatacji i modernizacji
- Dodał:
- Energotest sp. z o.o.
Czytaj także
-
Wprowadzenie do termografii. Prawo Stefana - Boltzmana.
Historycznie pierwszymi kamerami były kamery skanujące, zbudowane w oparciu o chłodzony ciekłym azotem detektor jednoelementowy z układem...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-