Termografia jest metodą pomiarową dającą możliwość zastosowania w wielu dziedzinach przemysłu i nauki. Kluczowe to:
• energetyka;
• diagnostyka maszyn;
• budownictwo;
• monitoring, ochrona mienia;
• technika wojskowa;
• medycyna;
• weterynaria;
• badania naukowe.
Do niedawna cena kamer była dla wielu klientów barierą nie do przekroczenia. Od kilku lat obserwujemy tendencję spadku cen. Kamery wykorzystywane są przez służby utrzymania ruchu praktycznie w każdym dużym zakładzie przemysłowym. Producenci i dostawcy energii elektrycznej rutynowo dokonują planowych przeglądów swoich urządzeń w poszukiwaniu elementów o podwyższonej temperaturze - potencjalnych miejsc przyszłych awarii.
Termogram głowicy odłącznika na rozdzielni 110 kV. Odłącznik wymaga kontroli
Wykrycie i usunięcie takiej usterki chroni zakład przed awariami, przerwami w produkcji i zagrożeniem pożarem. Rozwija się również rynek usług pomiarów energetycznych.
Kontrola silnika elektrycznego dużej mocy
Kontrole stanu poszczególnych podzespołów samolotów i sprzętu naziemnego podnoszą wzrost bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Termogram samolotu F-16 w trakcie transportu na płytę lotniska. Widoczny wzrost temperatury przedniego koła samolotu.
Termogram samolotu F-16 w trakcie transportu na płytę lotniska.
Termogram pieca w dużym zakładzie przemysłowym. Ubytek w izolacji powoduje wzrost temperatury na obudowie pieca.
Termogram pieca w dużym zakładzie przemysłowym
Obok energetyki i diagnostyki maszyn dziedziną, w której aktywnie wykorzystywane są kamery, jest budownictwo. Termografia umożliwia ocenę termoizolacji budynku i lokalizację miejsc ucieczki ciepła. Wchodząca w ostatnim czasie w życie ustawa dotycząca konieczności określenia klasy energetycznej budynku zaowocowała wzrostem zainteresowania firm świadczących usługi w tym zakresie.
Termogram budynku wielorodzinnego. Widoczne są liczne mostki termiczne
Zastosowanie kamer w medycynie nie jest tak popularne jak w przypadku innych rutynowych metod diagnostycznych. Badania w tym zakresie prowadzą nieliczne wyspecjalizowane ośrodki w kraju.
Na świecie metoda ta jest bardziej popularna. Zaletą termografii w diagnostyce medycznej jest jej bezinwazyjny charakter i możliwość ogólnego scharakteryzowania ciała pacjenta pod względem termicznym.
Metoda ta wymaga od lekarzy dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie interpretacji wyników, co nie jest przedmiotem nauczania w programie kształcenia lekarzy. Wyniki badań termograficznych w medycynie mogą spełniać funkcję pomocniczą w ocenie i diagnozowaniu stanu zdrowia pacjentów.
Kardiochirurgia. Ocena stanu mostka po zespoleniu.
Pokrewną medycynie aplikacją termografii jest weterynaria. Jej atutem jest np. możliwość oceny stanu narządu ruchu konia, który nie może jak człowiek opowiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach.
Obraz termiczny konia wyścigowego: ocena poprawności dopasowania siodła
W wielu aplikacjach zapis pojedynczych termogramów w kamerze i dalsza ich analiza w oprogramowaniu PC spełnia oczekiwania odbiorców. W przypadku konieczności ciągłej rejestracji wielu pojedynczych termogramów lub ruchomych sekwencji termograficznych może to być niewystarczające.
Pomiary dynamiczne i sekwencyjne temperatury znajdują szerokie zastosowanie w nauce i przemyśle.
Rozkład temperatury na frezie i obrabianym materiale
Analiza wydzielania mocy w urządzeniach i układach elektronicznych
W badaniach, w których temperatura zmienia się szybko, musimy zarejestrować wiele obrazów w krótkich odstępach czasu. Metody kontaktowe z powodu dużej bezwładności termicznej czujników mogą nie zarejestrować relatywnie szybkich zmian temperatury.
Dotyczy to również badania obiektów będących w ruchu (termogram jadącego elektrowozu). W tym wypadku pomiar termograficzny jest jedyną metodą możliwą do zastosowania.
Jeśli pomiar jest długotrwały, idealnym rozwiązaniem jest podłączenie kamery do komputera i rejestracja danych w zaplanowany, zautomatyzowany sposób bez konieczności nadzoru operatora. Ta cecha jest szczególnie ważna w kontroli procesów przemysłowych i w badaniach naukowych.
Czytaj więcej na temat termografii oraz kamer termowizyjnych:
Wprowadzenie do termografii. Prawo Stefana - Boltzmana.
Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych
Wpływ czynników zewnętrznych na dokładność pomiaru. Działanie kamery macierzowej.
Dobór kamery termograficznej. Czym się kierować przy wyborze?
- Autor:
- Maciej Rzeczkowski, Vigo System
- Źródło:
- xtech.pl
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wpływ czynników zewnętrznych na dokładność pomiaru. Działanie kamery...
Poprawne wykonywanie wszelkich pomiarów, w tym pomiarów temperatury metodami bezkontaktowymi, wymaga znajomości zjawisk fizycznych, w oparciu o...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...