
W okolicach Pucka Energa Operator stworzył magazyn energii o mocy 0,75MW i pojemności 1,5MWh. Takiej inwestycji w Polsce do tej pory nie było.
W przyszłości magazyn ma zostać wzbogacony o farmę fotowoltaiczną, natomiast już teraz uzupełnia istniejącą farmę wiatraków i biogazownię. Wspólnie wszystkie te elementy mają za zadanie stworzyć lokalny obszar bilansowania (LOB), który zwiększy bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną systemu dystrybucyjnego spółki Energa.
Inwestycja jest unikalna również na skalę europejską, ponieważ podobne przedsięwzięcia na zachodzie znajdują się dopiero w fazie testów. W całej Unii Europejskiej podobny magazyn Energii zlokalizowany jest jedynie na terenie Niemiec.
Polski bufor energetyczny stanowią dwa kontenery o wymiarach 12 x 2,5 x 3 metra. Na każdy składa się trzy moduły: dwukierunkowy przekształtnik energii, bateria listowo-jonowa oraz system zarządzania pracą urządzeń. Baterię oraz system sterowania dostarczyło konsorcjum, któremu lideruje Qumak.
Powstanie magazynu Energi miało natomiast miejsce dzięki dofinansowaniu w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych) oraz inicjatywy NFOŚiGW i NCBR.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- forsal

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak chronić transformator olejowy przed awarią? 7 inteligentnych rozwiązań,...
Czas czytania: 6 minut Transformator nie ma instynktu samozachowawczego – ale Ty możesz mu go dać. W epoce digitalizacji i automatyzacji,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-