
Stosując radiografię przy przeglądach rozdzielnicy w poszukiwaniu zużytych części i usterek wśród 26 wyłączników, ABB pomogła amerykańskiemu klientowi zaoszczędzić 38 dni roboczych przestoju spowodowanych obsługą i serwisem przy kosztach mniejszych o połowę od tradycyjnych prac konserwacyjnych.
Przegląd rozdzielnicy wykonywany w tradycyjny sposób nie jest prostą kwestią. Przestój musi być zaplanowany i koordynowany, urządzenie musi zostać rozłączone i uziemione, a wyłączniki wypełnione gazem SF6 muszą zostać odgazowane, przy czym gaz należy zebrać i przetworzyć.
Dopiero wtedy można rozpocząć demontaż, a potem montaż. Ten etap niesie ze sobą ryzyko ludzkiego błędu oraz spowodowanie dodatkowych uszkodzeń, których wcześniej nie było. Części mogą zostać zgubione, uszkodzone lub niewłaściwie dopasowane, a do wnętrza urządzenia mogą dostać się niepożądane elementy. Demontaż w celu dokonania przeglądu jest kosztowny i czasochłonny oraz nie zawsze skuteczny.
Patrząc przez pryzmat istotnej roli rozdzielnicy w łańcuchu dostaw energii elektrycznej, zakładów nie stać na zaniechanie dokonywania przeglądów swoich rozdzielnic. Nieoczekiwana awaria może spowodować przerwę w dostawie prądu. Jednocześnie, dla skutecznego planowania prac konserwacyjnych i wymiany, kluczowa jest wiedza na temat stanu rozdzielnicy.
Stosując rentgenodefektoskopię, ABB może dojrzeć urządzenia zainstalowane wewnątrz bez konieczności rozmontowywania całości. Tak jak w przypadku przeglądu ręcznego, rozdzielnica musi zostać wyłączona z eksploatacji, odłączona i uziemiona. Jednak kolejne kroki, jakie się zazwyczaj podejmuje, są zastępowane przez znacznie prostszą i mniej inwazyjną radiografię. Dzięki temu okres przestoju zmniejsza z kilku dni do kilku godzin, znacząco zmniejszają się również koszty.
Jeden z klientów, który może mówić o dużych korzyściach dzięki technice zdjęć rentgenowskich stosowanej przez ABB to Call Henry Inc., wykonawca usług z zakresu wysokich napięć na miejscu u klienta w Centrum Badawczym imienia Johna H. Glenna (NASA Glenn Research Center) w Cleveland, w amerykańskim stanie Ohio.
Przegląd rozdzielnicy w Centrum Badawczym wykazał, że wiele wyłączników ma od 10 do 14 lat, przy czym jeden z nich wykonał już 2700 operacji. Firma Call Henry Inc. zaprosiła ABB do przeprowadzenia „badań lekarskich" 26 wypełnionych gazem SF6 wyłączników.
ABB wykonała zewnętrzne testy diagnostyczne, jak również rentgenodefektoskopię. Spośród 26 prześwietlonych wyłączników w jednym przypadku wymagana była interwencja wewnątrz urządzenia, a w siedmiu przypadkach należało zmniejszyć wilgotność gazu SF6. Pozostałym 19 wyłącznikom oszczędzono oględzin wewnątrz i niepożądanej interwencji.
W rezultacie tych prac uniknięto 38 dni roboczych intensywnych przeglądów wewnątrz urządzeń, a zdolności operacyjne wyposażenia należącego do NASA zostały przywrócone za mniej niż 50% kosztów tradycyjnych usług serwisowych.
Ten i inne przykłady pokazują, że rentgenodefektoskopia oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze, zmniejszając czas wymaganej pracy w porównaniu do tradycyjnego, inwazyjnego dla urządzenia przeglądu oraz skracając przerwy w dostawach prądu i przestoje.
ABB dokonuje rentgenodefektoskopii zarówno na swoich urządzaniach, jak i sprzęcie zastanym oraz na produktach firm trzecich.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lampy oświetlające do szaf elektrycznych
STEGO jest dostawcą systemów ogrzewania i wentylacji szaf sterowniczych. W ofercie firmy znajdują się nie tylko ogrzewacze, dmuchawy grzewcze oraz...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-