Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2008-02-20
Elastyczne rozwiązania dla układów sterowania i rozdziału mocy firm Rittal

Sterowanie i rozdział mocy są podstawą niezawodności funkcjonowania maszyn i systemów produkcji w przemyśle. Do najważniejszych komponentów potrzebnych do zapewniania energii elektrycznej w systemach produkcji należą: rozdzielnie mocy, systemy niskiego napięcia oraz systemy zabudowy modułowej.

Przy wyborze komponentów i systemów dla instalacji niskiego napięcia decydujące znaczenie ma bezpieczeństwo personelu, a także systemu. Jest to szczególnie istotne, gdy obsługą zajmuje się przyuczony personel lub gdy do prac konserwacyjnych i naprawczych nie zawsze istnieje możliwość odłączenia zasilania całego systemu. Modułowy podział przestrzeni do zabudowy szaf sterowniczych właśnie w tym zakresie gwarantuje większe bezpieczeństwo systemu.

Rittal stworzył rozwiązanie systemowe, za pomocą którego można zbudować rozdzielnie niskiego napięcia w sposób elastyczny, moduły i przede wszystkim bezpieczny (rys. 1). Na cały system składają się trzy podgrupy: Rozdzielnice mocy Ri4Power Typ 1 bazujące na systemie szaf sterowniczych Top TS 8 i szynach zbiorczych Maxi-PLS;. nowe systemy niskiego napięcia Ri4Power Typ 2-4 oferujące modułowy podział przestrzeni do zabudowy w systemie szaf sterowniczych Top TS 8 w połączeniu z szynami zbiorczymi RiLine do 1600 A oraz system zabudowy modułowej czyli: system szaf ISV-TS 8, moduły ISV i komponenty SV. Wszystkie trzy podgrupy można w całości zaplanować i zaprojektować za pomocą oprogramowania Rittal Power Engineering.


rys.1 Systemowe rozwiązanie obudowy szaf rozdzielczych niskiego napięcia

Wewnętrzny podział w systemie niskiego napięcia Ri4Power Typ 2-4 gwarantuje wyższe bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno montażu i uruchomienia, jak i późniejszej eksploatacji. Dużą rolę odgrywa przy tym podział przestrzeni do zabudowy – wewnętrzny podział pozwala na przykład, na bezpieczne przeprowadzanie późniejszych modyfikacji w systemie. Bezpieczeństwo nie ogranicza się jednak wyłącznie do podziału przestrzeni do zabudowy. Cały system jest zgodny z IEC\PN 60439-1 z różnymi dostępnymi na rynku wyłącznikami głównymi, na przykład Siemens, Schneider Electric, ABB i Moeller (rys. 2). Do badań typu przeprowadzonych przez uznane międzynarodowe laboratorium badawcze, należą między innymi testy ogrzewania przy różnych klasach ochrony. Sprawdzana jest również odporność systemu szyn zbiorczych na zwarcie. System szyn zbiorczych może być instalowany w całości w izolacji, co gwarantuje ochronę przed przypadkowym dotykiem. Wsporniki szyny zbiorczej są przy tym skonstruowane tak, iż zabezpieczają przed łukiem elektrycznym (rys. 3). Zabezpieczenie systemów szyn zbiorczych przed dotykiem automatycznie zabezpiecza również przez powstawaniem wielu łuków elektrycznych. Spadające narzędzia lub materiały, będące często przyczyną łuku elektrycznego, nie mogą upaść na części przewodzące i w ten sposób, dzięki temu działaniom prewencyjnym unika się dużej części wypadków. Wszystkie tworzywa sztuczne systemu szyn zbiorczych są samogasnące (palność zgodna z UL 94-V0).

rys.2

Zabudowa wyłącznika głównego zgodnie ze standardem IEC\PN 60439-1

rys.3

Zabezpieczenie szyn zbiorczych przed łukiem elektrycznym

Poza zwiększonym bezpieczeństwem, nowy system oferuje również wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, przyczyniających się do łatwiejszego montażu i lepszej jakości całego systemu. Podczas konstruowania systemu szczególną uwagę przykładano do łatwości i szybkości montażu. Celem było, aby wszystkie części mogły być montowane przez jedną osobę. Stąd w szafie TS8 mostki, podziały i ścianki boczne można łatwo zawiesić i pozostają na swoim miejscu. Instalator może w ten sposób wstępnie zmontować całą szafę, a następnie przykręcić potrzebne śruby bez konieczności przytrzymywania poszczególnych części, ponadto wszystkie części są montowane tym samym typem śrub, stąd potrzebne jest również tylko jedno narzędzie. Ilość poszczególnych części również została znacznie zredukowana. Osiągnięto to dzięki przemyślanej, symetrycznej konstrukcji poszczególnych części, które dzięki temu mogą mieć różne zastosowania. Przykładowo dla drzwi lewych i prawych nie ma różnych zawiasów. Kompletna szafa składa się z ok. 40 % mniej części niż porównywalne modele konkurencji. W przypadku zawiasów, które można mocować bez wiercenia w ramie szafy Rittal TS8, dodatkowo dzięki kołnierzowi po jednej stronie zawiasów uzyskuje się równą powierzchnię, po której wokół zawiasu prowadzona jest uszczelka drzwi (rys. 4). W ten sposób utrzymana jest klasa ochrony do IP54 dla drzwi dzielonych z punktem obrotu, leżącym poza obszarem uszczelnienia. W tym przypadku nie musi występować odcinanie uszczelki, które w przypadku innych konstrukcji często powoduje problemy.

Projektowanie i konfiguracja systemów niskiego napięcia jest procesem żmudnym i czasochłonnym. Od doboru szafy sterowniczej o odpowiednich rozmiarach, po zamówienie wszystkich potrzebnych akcesoriów jest wiele różnych kroków. Poza tym muszą zostać obliczone koszty materiałowe, czasy montażu i koszty robocizny. Program konfiguracyjny Rittal Power Engineering wspomaga projektanta systemu w każdej fazie projektowania i konfiguracji. Rozbudowana edycja projektu oferuje przy tym wszystkie potrzebne funkcje potrzebne. Dzięki nowej funkcji eksportu w formacie Eplan P8 możliwe jest łatwe przesłanie wszystkich danych zebranych w Rittal Power Engineering. Funkcje pomocy prowadzą użytkownika przez program i objaśniają niezbędne kroki. Oprogramowanie dodatkowo oferuje funkcje takie jak: indywidualne tworzenie ofert przetargowych na bazie systemu zaprojektowanego w programie.


rys.4 Konstrukcja zawiasów umożliwia uszczelnienie wnętrza szafy

W przypadku budowy nowego zakładu produkcyjnego, zanim będzie mógł zostać wyprodukowany chociaż jeden produkt, musi zostać zapewniony rozdział mocy. Nowy system rozdziału niskiego napięcia Ri4Power może być stosowany wszędzie tam, gdzie energia elektryczna musi być rozdzielana w sposób bezpieczny. Poza przemysłem produkcyjnym, jak budowa maszyn czy przemysł motoryzacyjny, są to przede wszystkim różne dziedziny automatyki i procesów przemysłowych, ale również jest to rozwiązanie dla przemysłów: chemicznego i farmaceutycznego, petrochemicznego, czy stalowego. 

Źródło:
Rittal - fachowe artykuły
Dodał:
RITTAL Sp. z o.o.

Czytaj także