Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2008-08-11
Rozdzielnie niskiego napięcia do 4000A
Urządzenia przemysłowe wymagają coraz bardziej zaawansowanych technologicznie układów sterujących i rozdzielających energię. Elastyczność, bezpieczeństwo i modułowość podzespołów to kluczowe cechy nowoczesnej rozdzielni niskiego napięcia. Ważne jest, aby zasilanie budynków było optymalnie dopasowane do różnych warunków użytkowania. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa instalacji elektrycznych pozwala uniknąć awarii energetycznych i chronić personel przed potencjalnymi zagrożeniami. A modułowość? Jest tak istotna, ponieważ umożliwia konstrukcję rozdzielni niskiego napięcia w sposób kompleksowy i zgodny z faktycznym zapotrzebowaniem.

Ri4Power to rozwiązanie systemowe firmy Rittal przeznaczone do budowy rozdzielni niskiego napięcia oraz bezpiecznej eksploatacji urządzeń. Nowością jest system rozdzielni niskiego napięcia z podziałem przestrzeni zabudowy Ri4Power typ 2-4 do 4000A. Dzięki tej innowacji rozdzielnie powstają znacznie szybciej, są bezpieczne i spełniają normy IEC.


Kompleksowa i elastyczna budowa rozdzielni niskiego napięcia

Modułowy podział przestrzeni w szafach sterowniczych TS8, w połączeniu z izolowanymi systemami szyn zbiorczych firmy Rittal, umożliwia znaczne zwiększenie ochrony osób i urządzeń. Szacuje się, że około 90 procent wszystkich łuków elektrycznych powstaje podczas prac przy systemach znajdujących się pod napięciem. Wspomniana izolacja pozwala zminimalizować to zagrożenie. Ponadto, izolatory szyn zbiorczych hamują łuk elektryczny i powodują jego szybsze gaszenie. Elementy zabudowy szyny zbiorczej wykonane są z samogasnących tworzyw sztucznych – materiałów znajdujących się na liście UL (UL94-V0).

Ri4Power typ 2-4 umożliwia fizyczne oddzielenie od siebie poszczególnych obszarów funkcyjnych. Konstruktor uzyskuje oddzielną przestrzeń przyłączeniową, przedział aparatury zabezpieczającej i przestrzeń dla systemu szyn zbiorczych. Co więcej, personel może pracować w pomieszczeniu przyłączeniowym bez niebezpieczeństwa dotknięcia części znajdujących się pod napięciem.

Technika systemowa ze świadectwem typu
Rozwiązanie Ri4Power typ 2-4 jest kompatybilne z wyłącznikami mocy wszystkich czołowych producentów (zgodnie z IEC 60439-1). Badania typu rozdzielni Ri4Power zostały przeprowadzone w ekstremalnych warunkach, co gwarantuje długotrwałą i bezusterkową pracę instalacji. Dzięki koncepcji firmy Rittal każdy konstruktor może w łatwy sposób budować rozdzielnie niskiego napięcia zgodne z obowiązującą na całym świecie normą IEC 60439-1.

Systemy szyn zbiorczych Rittal
Oferta firmy Rittal obejmuje innowacyjne systemy szyn zbiorczych. Dla instalacji do 1600A najodpowiedniejsze są komponenty systemu Rittal RiLine60, które umożliwiają stworzenie elastycznej konstrukcji oraz przyłączanie napędów i urządzeń ochronnych do 630A. Nowością Rittal jest modułowa konstrukcja rozdzielni w połączeniu z systemem szyn zbiorczych Maxi-PLS do 4000A. Alternatywnie dostępny jest – również nowy – system szyn zbiorczych Flat-PLS, przeznaczony do szyn miedzianych o wymiarach od 40x10 do 100x10mm (zabudowa maksymalnie czterech szyn płaskich na jedną fazę). Cechą charakterystyczną izolatorów szyn zbiorczych Flat-PLS jest obrotowość pakietów szynowych o 90°. Oznacza to, że pakiety szynowe można ustawiać pionowo niezależnie od montażu uchwytów, a tym samym optymalnie rozkładać obciążenie.


Ścianka działowa i mocowanie systemowe uchwytu szyny zbiorczej

Innowacyjna konstrukcja
Zaletą nowego rozwiązania jest wygodny montaż (i demontaż). Najpierw monter składa wstępnie całą szafę, a następnie wkręca śruby bez konieczności przytrzymywania poszczególnych elementów. Symetryczna konstrukcja elementów i wielofunkcyjność podzespołów pozwoliły znacznie zredukować liczbę części. Aby zbudować kompletną szafę, wystarczy o około 40 procent mniej części niż w przypadku innych modeli dostępnych na rynku.

Rozdzielnię niskiego napięcia do 4000A można zaprojektować za pomocą oprogramowania graficznego Rittal Power Engineering. Opisy i wizualizacje CAD generowane przez oprogramowanie stanowią doskonałe udogodnienia dla projektantów. Konstruktor, który wykorzysta Rittal Power Engineering do wykonania kalkulacji i oferty, może przesłać wszystkie dane do systemu Eplan P8 służącego do szczegółowego projektowania. Rittal Power Engineering (wersja 4.0 i nowsze) oferuje dodatkowo funkcję wydruku instrukcji montażowej dopasowanej do potrzeb konkretnego projektu. Dostępne są m.in. widoki elewacji oraz wnętrza poszczególnych pól rozdzielni. Podsumowując, Rittal Power Engineering to optymalne narzędzie do planowania i konfigurowania rozdzielni niskiego napięcia.

Różnorodne zastosowania
Nowy system rozdzielni niskiego napięcia jest wykorzystywany m.in. w przemyśle produkcyjnym (budowa maszyn i branża samochodowa), przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, petrochemicznym oraz stalowym. Ri4Power to także doskonałe rozwiązanie dedykowane do zadań związanych ze sterowaniem budynkami i urządzeniami infrastruktury.

Rittal Ri4Power
Ri4Power firmy Rittal to innowacyjne rozwiązanie systemowe do 4000A, za pomocą którego można kompleksowo i bezpiecznie realizować projekty z zakresu rozdzielni niskiego napięcia. System dzieli się na trzy podgrupy. Pierwsza z nich to rozdzielnie niskonapięciowe Ri4Power typ 1, które bazują na systemie szaf Top TS8 oraz szynach zbiorczych Maxi-PLS i Flat-PLS. Podgrupa druga, obejmująca nowe systemy rozdzielni niskiego napięcia Ri4Power typ 2-4 i trzy systemy szyn zbiorczych do 4000A, zapewnia modułowy podział przestrzeni systemu szaf Top TS8. Ostatnią podgrupę stanowią rozdzielnie instalacyjne, czyli system szaf ISV-TS8, moduły ISV i komponenty SV. Wszystkie trzy podgrupy można zaprojektować dzięki oprogramowaniu Rittal Power Engineering.
Źródło:
Rittal
Dodał:
RITTAL Sp. z o.o.

Czytaj także