
Przedmioty takie jak przewody do słuchawek nausznych bardzo często ulegają uszkodzeniom. Naukowcy z North Carolina State University stworzyli przewody, które nie niszczą się nawet po ośmiokrotnym rozciągnięciu.
Przewody uzyskano poprzez wypełnienie polimerowej rurki bardzo elastycznym ciekłym stopem metalu galu i indu. W efekcie, nawet wtedy, gdy polimer jest rozciągnięty kilkukrotnie, ciekły metal wewnątrz, nadal jest w stanie przewodzić prąd. Według dr Michaela Dickeya, największym wysiłkiem było osadzenie metalu w polimerowej matrycy.
„Nasze podejście pozwala oddzielić od siebie materiały, zachowując pełną przewodność bez osłabienia sprężystości. W skrócie, są one o rząd bardziej rozciągliwe od dostępnych obecnie przewodów oraz co najmniej o rząd wielkości lepiej przewodzą prąd elektryczny niż najbardziej rozciągliwe przewody w literaturze."
Przewody mogą znaleźć zastosowanie w aplikacjach takich jak właśnie słuchawki douszne, ładowarki, ale także tkaniny lub rozciągliwa elektronika. Zanim jednak przewody trafią do produkcji, naukowcy muszą zminimalizować wyciek metalu przy ewentualnym uszkodzeniu przewodu.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?
W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-