Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-08
Mazowieckie: współpraca w przypadku awarii elektroenergetycznych

Szersza współpraca służb wojewody mazowieckiego i firm energetycznych

Szersza współpraca służb wojewody mazowieckiego i firm energetycznych
Szersza współpraca służb wojewody mazowieckiego i firm energetycznych

Przeciwdziałanie awariom elektroenergetycznym, ograniczenie skutków i zmniejszenie czasu ich usuwania, oto cele porozumienia podpisanego przez mazowieckie oddziały dziesięciu spółek energetycznych i przesyłowych z wojewodą mazowieckim.

W myśl porozumienia, firmy energetyczne będą informować Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) m.in. o sytuacjach podczas których przynajmniej 150 stacji transformatorowych na obszarze wiejskim zostanie wyłączonych na minimum 6 godzin, 100 stacji w miastach na co najmniej dwie godziny lub gdy awaria stwarzać będzie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Z kolei komunikaty przekazywane stronom porozumienia przez WCZK będą - poza dotychczas wysyłanymi informacjami pogodowymi i ostrzeżeniami - zawierać także szerszą ocenę zagrożeń, które potencjalnie mogą wywołać awarię energetyczną.

Porozumienie zawarli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wraz z przedstawicielami dziesięciu spółek energetycznych działających na terenie województwa: PSE Operator, PSE Centrum, PSE Wschód, PSE Północ,  PGNiG Termika, RWE Stoen Operator,  PGE Dystrybucja, Energa Operator, Energa Elektrownie Ostrołęka oraz  Enea Wytwarzanie.

Porozumienie to uzupełnienie wcześniejszego, podpisanego w województwie mazowieckim w maju 2009 r. Był to pierwszy tego typu dokument w Polsce. Oprócz tego w wyniku reorganizacji i zmian właścicielskich w ciągu ostatnich trzech lat powstały nowe podmioty energetyczne - Energa Elektrownie Ostrołęka,  PGNiG Termika i  Enea Wytwarzanie. Natomiast spółki Polskiej Grupy Energetycznej uległy reorganizacji.

WCZK, które nadzoruje wszystkie działania związane z reakcją na sytuacje kryzysowe, musi więc posiadać z wyprzedzeniem informacje, które udostępnia także służyć spółkom energetycznym.

Państwo, z drugiej strony przekazując nam informacje, pomagacie w dystrybucji tych informacji do mieszkańców naszego województwa - przyznał wojewoda.

To porozumienie jest punktem wyjścia do nawiązania głębszej współpracy w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej. Będziemy ze spółkami w ścisłym zakresie współpracować w sprawie opracowywania nowych planów - stwierdził szef mazowieckiego WCZK Roman Jaworski. Podziękował także spółkom energetycznym za "wzorową współpracę", m.in. terminowe i wyczerpujące raporty.

Jak zaznaczył urząd wojewódzki, w systemie zapobiegania awariom w dostawie energii elektrycznej istotna jest wymiana informacji, która umożliwia wcześniejsze ostrzeganie przed ewentualnymi zagrożeniami. Procedura reagowania kryzysowego w czasie awarii energetycznych została określona w zaktualizowanym w 2012 r. Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego. W myśl tych przepisów wojewoda mazowiecki – poprzez WCZK - monitoruje m.in. przebieg likwidacji awarii, usuwanie jej skutków oraz przekazuje komunikaty i ostrzeżenia. Ponadto ustawy o zarządzaniu kryzysowym, ochronie przeciwpożarowej oraz stanie klęski żywiołowej uprawniają wojewodę do przejęcia kierownictwa nad usuwaniem skutków awarii w przypadku, gdy działania podmiotów za to odpowiedzialnych okazują się niewystarczające.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PulsBiznesu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :