
Na Federalnej Politechnice w Lozanie (EPFL) opracowano nowy rodzaj izolatorów topologicznych, które przewodzą prąd wyłącznie na ich powierzchni. Cała rodzina materiałów ma duży potencjał wykorzystania w urządzeniach elektrycznych, elektronicznych, spintronicznych oraz opartych o mechanikę kwantową.
Próby odnajdywania materiałów o tak szczególnej konfiguracji opierają się o modele matematyczne i symulacje komputerowe z ich wykorzystaniem. Olga Jazjewa z EPFL wpadła na trop nowych izolatorów właśnie w ten sposób.
Dzięki symulacjom okazało się, że krystaliczna faza jodku bizmutu pełni rolę izolatora topologicznego. Wyjątkowym jest fakt, że krystaliczna struktura z bardzo małą liczbą wewnętrznych defektów jawi się jako dobry przewodnik.
Po przeprowadzeniu symulacji komputerowych zrealizowano test z prawdziwym skrystalizowanym jodkiem bizmutu. Weryfikacja eksperymentalna w pełni potwierdziła przewidywania teoretyczne.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (1)
Czytaj także
-
5 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim zamontujesz odgromniki w stacji słupowej
Czas czytania: 5 minut. Wiosna nie pyta, czy jesteś gotowy. Sezon burzowy niebawem się zaczyna, a Twoja stacja słupowa musi być przygotowana....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
Intek
Ciekawe... to co to za izolator skoro przewodzi... może raczej nowy rodzaj półprzewodnika, przewodnika... "zarobiony jezdem" i nie znam się na tym :)