Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-04-14
Jednofazowy czy trójfazowy? Off-grid czy on-grid?

Jak dobrać inwerter PV dla danej instalacji fotowoltaicznej?

Jednofazowy czy trójfazowy? Off-grid czy on-grid?

Inwerter jest sercem każdej instalacji PV. Odpowiednie dopasowanie parametrów tego urządzenia do pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności całego zestawu. Jakie są różnice między inwerterem on-grid a inwerterem off-grid? Do jakiego typu instalacji stosujemy inwertery trójfazowe? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej StarBud!

 

Czym właściwie jest inwerter fotowoltaiczny i jaką funkcję pełni to urządzenie w zestawie PV?

Inwerter fotowoltaiczny zwany jest także falownikiem PV. Panele fotowoltaiczne pozyskują prąd stały, a urządzenia elektryczne korzystają z prądu przemiennego. Dlatego falownik odpowiada za przemianę prądu stałego w przemienny i pod taką postacią przesyła go do gniazdek elektrycznych w budynku.

 

Dlaczego korzystamy z prądu przemiennego?

Ponieważ prąd stały jest dużo mniej stabilną postacią energii elektrycznej – w jego wypadku występuje dużo większe ryzyko zwarć i przepięć. W tym miejscu dodam, że należy położyć szczególny nacisk na izolację i zabezpieczenie instalacji PV na odcinku pomiędzy inwerterem, a panelami PV.

 

Jak dobrać moc falownika do mocy danej instalacji fotowoltaicznej?

Producenci zalecają, aby falownik był odpowiednio dociążony, ponieważ pozwala to urządzeniu na osiągnięcie najwyższej efektywności działania. Poziom dociążenia powinien wynosić od 105 do 120% pożądanej mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Aby to lepiej wyjaśnić, posłużę się przykładem:

Jeżeli projektujesz instalację fotowoltaiczną, w której pożądana moc paneli fotowoltaicznych (kWp) wynosi 12 kWp to falownik o mocy 10 kW będzie najbardziej odpowiedni do tego zestawu.

 

Czym różnią się falowniki trójfazowe od falowników jednofazowych?

Falowniki trójfazowe są dostosowane do trójfazowych instalacji elektrycznych, natomiast falowniki jednofazowe przystosowane są do pracy z instalacjami jednofazowymi. Jeżeli w budynku mamy podłączony bojler, piec elektryczny lub inne urządzenia o dużym poborze mocy to najprawdopodobniej mamy do czynienia z instalacją trójfazową. Instalacje jednofazowe są najczęściej spotykane w starszych obiektach budowlanych. Zakładamy, że osoba montująca dany zestaw PV ma choćby podstawowe pojęcie o elektryce więc ewentualne wykonanie pomiarów i ustalenie faz nie będzie stanowiło dla niej problemu.

 

Czym różnią się Inwertery off-grid od inwerterów on-grid

Wszystko zależy od typu danej instalacji PV. Może być to instalacja fotowoltaiczna off-grid lub instalacja fotowoltaiczna on-grid. Każdy z tych typów korzysta z innego rodzaju falownika. Instalacje off-grid stanowią zamkniętą sieć elektryczną i nie są połączone z operatorem energetycznym. W ich wypadku pozyskana energia elektryczna przesyłana przez falownik off-grid składowana zostaje w akumulatorze. W praktyce rozwiązanie to sprawdza się w domkach letniskowych, ponieważ ilość energii generowanej w sezonie zimowym jest zazwyczaj niewystarczająca dla zapewnienia stałego zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.

Inwertery on-grid to typ urządzeń współpracujących z instalacjami on-grid – a więc najpopularniejszym systemem fotowoltaicznym. W tym wypadku urządzenie przesyła nadmiar pozyskanej energii do dwukierunkowego licznika, który to z kolei przesyła go dalej do operatora. Jeżeli mają Państwo jeszcze pytania dotyczące komponentów instalacji PV to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie pomożemy przy doborze najbardziej odpowiedniego zestawu w naszym sklepie StarBudShop.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
starbudshop.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także