Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-08-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Efektywność energetyczna budynków
Efektywność energetyczna budynków

W dobie prężnego rozwoju technologicznego możemy liczyć na coraz nowsze, lepsze i wydajniejsze rozwiązania w prawie każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa, które musi sprawnie odpowiadać na wszelkie wymagania stawiane przez rynek. Wśród nich wymienić można przede wszystkim względy ekonomiczne oraz coraz częściej – ekologiczne. Jak w takiej sytuacji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Odpowiedź jest prosta: stawiając budynki o wysokiej efektywności energetycznej.

Czym właściwie jest efektywność energetyczna?

W ogólnym kontekście efektywnością energetyczną nazywamy zdolność do zaspokajania potrzeb przy jak najmniejszych stratach energii. Jeśli natomiast rozważymy to pojęcie pod kątem budownictwa, okazuje się, że jest to nic innego jak stopień komfortu, który budynek jest w stanie zapewnić swoim użytkownikom przy minimalnym zużyciu zasobów energetycznych.

Mówiąc o domu – lub jakiejkolwiek innej budowli – o niskiej efektywności energetycznej, możemy się spodziewać, że będzie on niezwykle trudny do ogrzania zimą, jak i do schłodzenia latem. O ile w naszej strefie klimatycznej w czasie ciepłych miesięcy nie stanowi to aż tak ogromnego problemu, to w okresie grzewczym może być równoznaczne z ogromnymi rachunkami (lub bożonarodzeniową kolacją w kożuchu).

Czynniki wpływające na zużycie energii

To, jak bardzo efektywny energetycznie będzie budynek, zależy od wielu różnych czynników, które w najprostszy sposób podzielić możemy na dwie grupy: zewnętrzne i wewnętrzne.

Do pierwszej grupy zaliczyć można:

  • klimat, w którym wybudowano budynek;
  • położenie względem elementów krajobrazu;
  • inne obiekty infrastruktury znajdujące się w pobliżu.

Natomiast do najważniejszych czynników wewnętrznych należą:

  • sposób wykorzystania budynku, a w tym m.in. urządzenia działające w jego obrębie;
  • klimat wewnętrzny;
  • jakość materiałów użytych podczas budowy, a także ich właściwości termoizolacyjne;
  • izolacja, szczelność i wentylacja budynku.

Więcej o efektywności energetycznej budynków dowiesz się na http://trendywenergetyce.pl/efektywnosc-energetyczna-budynkow

2 (3).jpg

Efektywność energetyczna w budownictwie

Obecnie budynki efektywne energetycznie stają się coraz częstszym widokiem, wyznaczając przy tym nowe standardy budownictwa. Ze względu na poziom oszczędności wynikających z ich użytkowania, wyróżnić możemy kilka typów budynków: niskoenergetyczne, pasywne, zeroenergetyczne, oraz dodatnie energetycznie.

Pierwsze dwa zużywają kolejno 50% i 25% energii, które potrzebują budynki standardowe. Zeroenergetyczne charakteryzują się zerową emisją dwutlenku węgla i takim samym poborem energii przez cały rok, natomiast ostatni typ jest w stanie produkować nadwyżkę energetyczną, która w trakcie lata może być sprzedawana.

Tak niskie straty energii mogą zostać osiągnięte na kilka sposobów. Najważniejszym z nich jest zadbanie o prawidłową szczelność drzwi, okien, a także ogólną sprawność termoizolacyjną. W najbardziej efektywnych energetycznie budynkach stosuje się także nowoczesne instalacje zaopatrywania w energię, bazujące na jej pozyskiwaniu ze źródeł odnawialnych.

A co ze starszymi budynkami?

Starsze budynki nie są bynajmniej skazane na straty i do pewnego stopnia można poprawić ich efektywność energetyczną. Najskuteczniejszym sposobem, by to uczynić, jest wymiana drzwi i okien na takie, które charakteryzują się lepszą szczelnością. Dobrym rozwiązaniem jest też ocieplenie całego budynku, np. styropianem lub wełną mineralną. Chociaż kwota, którą trzeba zapłacić za taką modernizację może wydawać się zaporowa, to w rzeczywistości jest to inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką.

 

Ocieplenie budynku

 

Podsumowanie

Nic dziwnego, że efektywność energetyczna budynków staje się pojęciem coraz bardziej znanym. Pozwala ona przecież zaoszczędzić niemałe kwoty w szerszej perspektywie czasu i co więcej – ma spory potencjał, by ograniczyć negatywny wpływ budownictwa i eksploatacji budynków na naszą planetę.

Artykuł powstał we współpracy z http://trendywenergetyce.pl/

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
trendywenergetyce.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także