Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-13 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-13
Zmieniamy dostawcę energii elektrycznej

Zmieniamy dostawcę energii elektrycznej
Polacy nie wiedzą o tym, że warto przyjrzeć się ofertom spółek energetycznych. Można znaleźć sprzedawcę tańszego, oferującego wyższy poziom obsługi oraz dodatkowe usługi, np. zarządzanie rachunkiem poprzez dostęp do internetowego biura obsługi klienta.
Co należy zrobić, jeśli postanowimy zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Wersja nr 1:
Pierwsza zmiana sprzedawcy.
Tu mamy dwie możliwości. Odbiorca może sam załatwić wszystkie formalności albo zlecić to nowemu sprzedawcy, do którego chce przejść. Ta druga opcja jest obecnie dosyć powszechna dlatego, że dostawcy energii chcąc pozyskać nowych klientów biorą formalności na siebie.
Jak to przebiega?
Należy podpisać umowę sprzedaży z nowym dostawcą. To upoważnia dostawcę do reprezentowania nas przed operatorem systemu dystrybucyjnego (spółka odpowiedzialna za obsługę sieci średnich i niskich napięć na naszym terenie) i przed obecnym sprzedawcą. I to on wypowiada dotychczasową umowę i jeśli trzeba zawiera dodatkową o świadczenie usług z operatorem systemu dystrybucyjnego. Na zakończenie spisywany jest stan naszego licznika i rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Cały proces trwa nie więcej niż 30 dni.
Gdy wszystkim zajmujemy się sami
Musimy zatroszczyć się o to, by umowa z nowym dostawcą weszła w życie dokładnie w tym samym dniu, w którym wygasa umowa z dotychczasowym dostawcą. Jeżeli terminy nie będą się zgadzały, mogą wystąpić kłopoty tj. przerwa w dostawach energii. Należy sprawdzić jaki okres wypowiedzenia zapisano w naszej dotychczasowej umowie.
Jeżeli z nowym dostawcą da się zawrzeć umowę kompleksową, to wówczas w jednym dokumencie będziemy mieli wpisane dwie usługi – zarówno samą sprzedaż energii, jak i jej dystrybucję (czyli przesył energii ).
Jeżeli to niemożliwe, to oprócz nowej umowy ze sprzedawcą należy podpisać osobną umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego o świadczenie usług dystrybucji. Ważne jest, że nową umowę dotyczącą dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony i wtedy nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy następnych zmianach dostawców.
Następnie należy poinformować spółkę dystrybucyjną o podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą energii. W związku z tym trzeba wypełnić specjalny formularz, dostępny zwykle na stronach internetowych dystrybutorów.
Nowy sprzedawca może wymagać dostosowania licznika do jego potrzeb. Zgodnie z prawem koszty wymiany lub modyfikacji tych urządzeń pokrywa ich właściciel – w przypadku gospodarstw domowych właścicielem licznika jest spółka dystrybucyjna. Odbiorcy biznesowi zobowiązani są wymieniać urządzenia pomiarowe na własny koszt.
Ostatnim krokiem jest rozliczenie się z dotychczasowym sprzedawcą. Stan licznika jest spisywany najpóźniej w ciągu pięciu dni roboczych od zmiany dostawcy. Dystrybutor energii informuje o poziomie zużycia zarówno starego, jak i nowego sprzedawcę.
Wersja nr 2:
Kolejna zmiana sprzedawcy.
Cała procedura nie powinna przebiegać dłużej niż 14 dni.
Ponownie formalnościami może zająć się osobiście sam odbiorca lub spółka, której wystawi upoważnienie. Należy pamiętać o dograniu terminów wypowiedzenia i rozpoczęcia sprzedaży przez nowego dostawcę. Podobnie jak w sytuacji, gdy zmieniamy sprzedawcę po raz pierwszy, niezbędny jest odczyt licznika i rozliczenie się ze starym sprzedawcą.
Z uwagi na to, że klienci rzadko są poinformowani o przysługujących im prawach i możliwościach, Urząd Regulacji Energetyki prowadzi kampanię edukacyjną "Masz prawo".
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne licznik energii z wyświetlaczem w jaki warto zainwestować?
Koszty energii elektrycznej należą do jednych z największych związanych z utrzymaniem domu. Szczególnie jeżeli obok standardowych urządzeń...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-