Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-11-13
Nowoczesne licznik energii z wyświetlaczem w jaki warto zainwestować?

nowoczesne-licznik-energii-z-wyswietlaczem.jpeg

Koszty energii elektrycznej należą do jednych z największych związanych z utrzymaniem domu. Szczególnie jeżeli obok standardowych urządzeń zasilanych elektrycznie korzystamy również z kuchenki elektrycznej, mamy ogrzewanie elektryczne lub grzejemy wodę bojlerem. Często zdarzają się również wątpliwości co do pomiaru pobieranej energii elektrycznej. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wymianę starych urządzeń pomiarowych na nowe. Co istotne do 2020 r. zgodnie z dyrektywą unijna Ministerstwo Gospodarki będzie zlecało wymianę 80% starych liczników na nowe „inteligentne". Takie rozwiązania pozwalają na lepsze pomiary i co za tym idzie na zmniejszenie rachunków za energię przy jednoczesnej optymalizacji sposobu korzystania z urządzeń elektronicznych.

Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej?

Na rynku dalej funkcjonują trzy rodzaje liczników energii elektrycznej. Są to:

  • liczniki indukcyjne – są to najstarsze modele, które są praktycznie już wycofywane z użytku. Zastępują je liczniki elektroniczne;

  • liczniki elektroniczne – nazywane również półprzewodnikowymi z uwagi na to, że ich działanie opiera się na półprzewodnikach generujących impulsy pod wpływem napięcia i przepływającego przez nie prądu. Są dokładniejsze od liczników indukcyjnych. W tej grupie można wydzielić liczniki jedno i trójfazowe;

  • liczniki cyfrowe – nazywane inaczej inteligentnymi. Są to urządzenia bardzo dokładne często z dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają korzystanie z nich (przykłady takich liczników znajdziesz między innymi na stronie http://www.zamel.pl/produkty/exta-automatyka-budynkowa/liczniki-energii-elektrycznej).

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej – co dają użytkownikowi?

Tak zwane liczniki inteligentne zyskują coraz większą popularność ze względu na możliwości, jakie dają użytkownikowi. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj licznika z uwagi na to, że przekazuje on dane do dostawcy drogą radiową, co eliminuje konieczność wizyt osób spisujących stan licznika w naszych domach. W przypadku awarii takiego licznika informacja również wysyłana jest automatycznie do dostawcy.

Z uwagi na to, że liczniki cyfrowe mają o wiele bardziej rozbudowane wyświetlacze, pozwalają użytkownikowi na lepszą kontrolę zużycia energii, a co za tym idzie, również optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem domu. Na wyświetlaczu w zależności od modelu mogą pojawiać się informacje takie jak całkowite zużycie energii, bieżące zapotrzebowanie na energię, w przypadku liczników przedpłaconych ilość jednostek, jaka pozostała do zużycia, a także aktualną taryfę. Wiele modeli pokazuje też dane z poprzednich okresów, co ułatwia porównanie zużycia i wstępne oszacowanie zużycia prądu na kolejne okresy rozliczeniowe.

O czym pamiętać przy wybieraniu licznika?

Przy wyborze licznika trzeba wziąć pod uwagę to, czy korzystamy z jednej czy dwóch taryf, jaka jest instalacja elektryczna zainstalowana u nas w domu, a także należy zwrócić uwagę na oznaczenia prądu bazowego i maksymalnego. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy wybrany model ma wszelkie certyfikaty i jest zgodny z normami, to zapewni bezpieczeństwo jego użytkowania. Jeżeli chcemy zdecydować się na bardzo zaawansowany model, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na własne potrzeby. Takie modele sprawdzają się przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy nam na zaawansowanych statystykach zużycia energii elektrycznej. Zobacz również 3 fakty związane z automatyką budynkową, o których warto wiedzieć.

Źródło:
zamel.pl