Wciąż nie uzgodniono jednak czy i w jaki sposób rząd zaangażuje się w finansowo w tę budowę.

USA chcą współkredytować budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Warunek jest jeden. Technologia będzie pochodzić z Ameryki - informuje John Schuster, wiceprezydent rządowego Export - Import Banku.
Inwestycją PGE są zainteresowane także koncerny z Francji oraz Japonii.
Polska Grupa Energetyczna zamierza uruchomić pierwszy reaktor najwcześniej za 10 lat. Prezes koncernu Krzysztof Kilian zauważył jednak, że wciąż nie uzgodniono czy i w jaki sposób rząd zaangażuje się w finansowo w tę budowę. To wszysko sprawia, iż analitycy uważają, że inwestycja wciąż nie jest pewna.
Export - Import Bank jest zainteresowany zaangażowaniem się w kredytowanie budowy polskiej elektrowni jądrowej. Już na ten temat w przeszłości wstępnie rozmawialiśmy. Obecnie nie ma żadnego oficjalnego wniosku, ale na taki w przyszłości czekamy. Jeśli amerykańska technologia zostanie wybrana przez Polskę, to my będziemy wspierać jej eksport do waszego kraju - przekonuje finansista.
PGE tłumaczy, że przy obecnych niskich cenach energii trudno jest znaleźć partnere finansowe lub instytucję tego rodzaju, która wzięłaby udział w realizacji elektrowni. Prezes Krzysztof Kilian wyjaśniał kilka miesięcy temu, projekt jądrowy przynosi korzyści finansowe dopiero wtedy gdyjest już gotowy. Wcześniej jednak przez wiele lat związane są z nim jedynie ogromne wydatki. Szacowany koszt całej budowy może wynieść od 9 do 15 miliardów euro.
Jest za wcześnie, aby mówić o tym, jak mocno może się USA zaangażować w finansowanie inwestycji. Jeśli amerykańska technologia będzie przede wszystkim wykorzystywana przy budowie elektrowni, to jest możliwe kredytowanie zarówno zakupu urządzeń z USA jak i kosztów budowy siłowni. Nie ma ograniczeń w naszym zaangażowaniu. To może być kredyty w wysokości 1 albo 5 miliardów dolarów-tłumaczy wiceprezes.
Ostateczne decyzje na pewno nie będą podjęte w najbliższym czasie. Premier zauważył kilka miesięcy temu, że energia atomowa nie będzie w Polsce niezbędna zbyt szybko, niż planowano, ponieważ zakłada się boom w energetyce gazowej. Do tej pory PGE zawarła z firmą WorleyParsons umowę w sprawie badań środowiskowych i lokalizacyjnych miejsc, gdzie może być zbudowana pierwsza elektrownia jądrowa. Wartość kontraktu opiewa na sumę 252 mln zł.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Forsal.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Nowoczesne technologie dla węgla brunatnego - Rozmowa z dr hab. inż....
Panie Profesorze, jakie wyzwania stoją przed górnictwem węgla brunatnego, które odgrywa ważną rolę w zaopatrzeniu energetyki w paliwo jakim jest...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-
MMM
Tak jest! Polska powinna sama wybudować sobie elektrownię w taki sposób, aby się nie uzależniać od innych państw. Mamy pod względem technologicznym dobrych inżynierów, którzy budują elektronie i inne projekty na terenie całego świata. Niech amerykanie nam pomogą beż uzależniania od swojego paliwa i kredytów. My mamy własny potencjał, który w ogóle nie jest wykorzystany.
NOE
jesteśmy zbytem dla technologii innych państw, mamy własne zasoby i firmy które dadzą energię od węgla po OZE a w ostateczności posiłkowac się technologiami obcych państw, podobnie jak z mobilnymi urządzeniami , bateria tylko od producenta i inne części i programy. podobnież z atomowymi ich technologia ich paliwo i uzależnieni od kolejnego państwa będziemy energetycznie.