Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-07-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-07-19
Uprawnienia SEP dla nieelektryków
Uprawnienia SEP dla nieelektryków

Nie posiadasz wykształcenia elektrycznego, ale jesteś zainteresowany rozpoczęciem pracy w branży elektrycznej? Zmiany wprowadzone niedawno nie ułatwiają tego zadania. Jednakże, w tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zdobyć uprawnienia SEP dla nieelektryków.

 

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Aby zdobyć uprawnienia elektryczne konieczne jest ukończenie odpowiedniego programu szkoleniowego. Według ustawy wymaganą wiedzą do zdobycia legalnych certyfikatów jest wiedza teoretyczna. Uczestnicy takich kursów oraz szkoleń między innymi poznają zasady działania instalacji elektrycznych, identyfikacji zagrożeń, procedur bezpiecznego postępowania czy reagowania na sytuacje awaryjne. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia/kursu, uczestnicy podchodzą do państwowego egzaminu i otrzymują kwalifikacje zawodowe.

 

Uprawnienia SEP, o tym musisz wiedzieć

Zacznijmy od samego początku, czyli od zmian w prawie, które weszły w życie 1 lipca 2022 roku. Od tego momentu każda osoba, która chce uzyskać uprawnienia elektryczne (uczestniczyć w wymaganym kursie i zdać egzamin państwowy), musi przedstawić świadectwo ukończenia szkoły o profilu elektroenergetycznym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Jednak, co zrobić, jeśli nie posiadasz takiego wykształcenia? Istnieje kilka możliwości, które zostaną opisane poniżej. Ponadto, najlepiej skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w organizowaniu szkoleń lub kursów online związanych z branżą elektryczną. Powinna ona udzielić wszelkich informacji na temat zapisów na uprawnienia SEP dla nieelektryków.

 

Uprawnienia SEP do 1kV dla nieelektryków - alternatywne zaświadczenie

Innym sposobem na zdobycie wymaganych kwalifikacji, jeśli nie posiadasz świadectwa, jest przedstawienie "zaświadczenia o stażu pracy od pracodawcy". Jeśli obecnie pracujesz w firmie, jesteś w trakcie procesu zatrudnienia lub masz dobre relacje z poprzednim pracodawcą, poproś o wystawienie takiego zaświadczenia. Często firma szkoleniowa, która prowadzi proces uzyskiwania uprawnień, udostępnia wzór takiego zaświadczenia do pobrania.

 

Uprawnienia elektryczne - inny sposób

Co jednak zrobić, jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia ani możliwości uzyskania zaświadczenia od pracodawcy? Istnieje rozwiązanie! Wprowadzone przepisy utrudniają zdobycie uprawnień elektrycznych dla osób bez odpowiedniego wykształcenia lub bez możliwości uzyskania wymaganego zaświadczenia od pracodawcy. Niestety, wiele firm szkoleniowych nie udziela pomocnych wskazówek w tej kwestii. Jednak, istnieje rozwiązanie dla tej sytuacji. Zaświadczenie o stażu pracy może też podpisać osoba, która posiadają działalność gospodarczą. Nie musi być ona stricte związana z branżą elektroenergetyczną. Jeśli uda Ci się zdobyć uprawnienia elektryczne, pamiętaj, że po 5 latach (tak długo są ważne uzyskane kwalifikacje) nie będziesz musiał już przedstawiać żadnych świadectw czy zaświadczeń, a jedynie certyfikat z eksploatacji lub dozoru.

Sprawdź także ofertę na szkolenie SEP do 1kV dla nieelektryków i odwiedź stronę kurs-elektryka.pl.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
uprawnienia-g1.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także