Jeżeli PSE chce mieć określoną moc jednostek w systemie, to musi powiedzieć, jak za te moce zapłaci

Tauron planuje wyłączyć 8 bloków po 120 MW, jednak 6 z nich może zostać uznanych jako moce interwencyjne. Jeżeli PSE chce mieć określoną moc jednostek w systemie, to musi powiedzieć, jak za te moce zapłaci – wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.
Uważa on, że prognozowany deficyt energetyczny będzie większy niż ten prognozowany. Jeżeli bloki, które miały pracować do 2016-17 r., nie zostaną uznane jako moce interwencyjne, to zostaną wyłączone wcześniej. Tauron zamierza wyłączyć jedynie 8 bloków po 120 MW, 6 z nich może zostać potraktowane jako moce interwencyjne. Dwie jednostki zostaną na pewno wycofane, jedną w Elektrowni Stalowa Wola, drugą w Elektrowni Siersza.
- Spodziewamy się, że przetarg PSE na moce interwencyjne zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym półroczu 2013. Po zakończeniu procedury będziemy podejmowali decyzje ws. wyłączeń. Jeżeli nasze bloki nie zostałyby wybrane przez PSE, to możemy je odstawić już w 2014 r. – tłumaczy prezes.
Wysokie koszty stałe, niska sprawność oraz wyższa emisyjność sprawiają, że przy obecnych cenach energii te bloki są nieopłacalne.
Jak zaznacza Tauron, jeżeli PSE zamierza mieć określoną moc jednostek w systemie, to musi określić, jak za te moce zapłaci. Operator jest zobowiązany do pokrycia kosztów stałych, kiedy bloki będą czekały na jego dyspozycję. OSP powinien ogłosić przetarg na wybór jednostek interwencyjnych tak, aby kryteria wyboru były przejrzyste.
W przeszłości w polskim systemie elektroenergetycznym już istniała już dodatkowa opłata za tzw. rezerwę zimną. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdza dla OSP ten składnik taryfy i Operator dzieli go na poszczególne bloki, które w tej rezerwie czekają na jego wezwanie. Operatorzy bloków muszą pokazać koszty funkcjonowania tych jednostek, PSE je ocenia i przekazuje do URE z wnioskiem o zatwierdzenie taryfy. Regulator sprawdza, czy podane koszty są uzasadnione. Ten mechanizm jest bliźniaczo podobny do normalnych procesów taryfikacyjnych.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wng

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?
Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-