empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-19
Nowoczesne rozwiązania elektroinstalacyjne dla małych lokali usługowych

Jak wynika z raportu „Elektryczność 4.0" opracowanego na zlecenie Schneider Electric i Fundacji Digital Poland, aż 93 proc. małych i średnich firm w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy dotkniętych zostało podwyżkami cen energii elektrycznej. Ich statystyczna wysokość wyniosła 160 proc. rok do roku. Dla wielu mikroprzedsiębiorców prowadzących lokale usługowe, takie jak restauracje, sklepy spożywcze czy kawiarnie, wzrost rachunków decyduje o być albo nie być w biznesie. Co zatem zrobić, aby płacić mniej?

Dziś sama tylko branża sprzedaży detalicznej żywności wydaje w skali globu 60 mld dolarów rocznie na energię . W przypadku tego segmentu energia jest drugim co do wielkości kosztem operacyjnym. Sprzedawcy detaliczni żywności mają znacznie wyższy profil zużycia energii – głównie z powodu wysokiego zapotrzebowania na chłodzenie produktów.

Według ekspertów Schneider Electric wdrożenie odpowiednich rozwiązań osprzętowych może w krótkim czasie doprowadzić do oszczędności zużycia energii elektrycznej rzędu 15 proc., co w skali globalnej mogłoby przełożyć się na 9 mld zaoszczędzonych dolarów.

Warto zacząć od podstaw i podjąć szereg działań bezkosztowych takich jak:
• wyłączanie oświetlenia, gdy nie jest ono niezbędne;
• wyłączanie kas fiskalnych, komputerów, wag i sprzętu kuchennego, gdy go nie używamy;
• upewnienie się, że urządzenia HVAC w magazynach, pomieszczeniach magazynowych, biurach i innych pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia ustawione są na minimalny poziom poboru prądu;
• upewnienie się, że urządzenia chłodzące ustawione są na odpowiednią temperaturę, a żywność przechowywana w chłodniach nie jest „przechładzana".
Kolejne kroki obejmują działania, takie jak: zainstalowanie monitoringu zużycia energii, aby zweryfikować źródła największych strat, zadbanie o właściwe czyszczenie i regularną konserwację systemów chłodniczych i HVAC, a także wdrożenie wydajnych systemów oświetleniowych opartych o technologię LED wyposażonych w czujniki ruchu lub możliwość dostosowania jasności światła do aktualnych potrzeb.

Eliminacja ryzyka awarii przynosi oszczędności
Niewielkie lokale usługowe są szczególnie narażone na awarie, takie jak problemy z zasilaniem elektrycznym, problemy z klimatyzacją czy dużym sprzętem AGD. Takie sytuacje nierzadko zmuszają właścicieli do tymczasowego zamknięcia biznesu, co prowadzi do strat finansowych i utraty klientów.

Chcąc wyeliminować ryzyko poważnych usterek, warto zadbać o nowoczesne rozwiązania elektroinstalacyjne, takie jak aparatura modułowa Acti9 Active, która zapewnia kompleksową ochronę ludzi, mienia, obwodów i urządzeń, w tym ochronę przeciwpożarową oraz przed usterkami elektrycznymi. Dodatkowo oferuje alarmy i alarmy wstępne z wbudowaną komunikacją oraz zapewnia przejrzystą diagnostykę i analizę, co umożliwia podejmowanie działań zapobiegawczych.

Schneider Electric dla zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa w razie awarii zaprojektował nową serię rozdzielnic niskiego napięcia do 630 A, PrismaSeT. Urządzenie to idealnie sprawdzi się w niewielkich lokalach, ponieważ zarówno instalacja, jak i montaż przebiegają szybko, nawet w przypadku skomplikowanych konfiguracji. Innowacyjny czujnik PowerTag zamontowany we wnętrzu urządzenia podnosi poziom prewencji przeciwpożarowej, umożliwiając operatorom budynków przewidywanie i zapobieganie pożarom w rozdzielnicach. Miniaturowe, a zarazem wydajne, bezprzewodowe czujniki precyzyjnie monitorują zużycie energii i przesyłają bieżące dane na urządzenie mobilne dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji.

Rozwiązanie dla lokali premium
Podniesienie standardu wnętrza w lokalach usługowych premium jest kluczowe dla zapewnienia klientom wyjątkowych wrażeń, które zachęcą ich do powrotu. Seria Sedna Design & Elements oferuje stylowy i wysokiej klasy osprzęt elektroinstalacyjny. W restauracjach czy małych sklepach odpowiednie ściemniacze LED i czujniki ruchu pozwalają na regulację oświetlenia, prowadząc do oszczędności zużycia energii, co skutkuje obniżeniem kosztów eksploatacyjnych. Czujniki ruchu automatycznie włączają i wyłączają oświetlenie w obecności osób, eliminując niepotrzebne zużycie energii, gdy pomieszczenia są nieużywane. Zapewniają one wygodę i bezpieczeństwo klientom oraz pracownikom, a także wydłużają żywotność żarówek i oświetlenia. Integracja czujników ruchu z systemami zarządzania budynkiem pozwala na bardziej efektywne sterowanie oświetleniem, dostosowując je do zmieniających się warunków i potrzeb. Seria Sedna Design & Elements oferuje wiele kombinacji kolorystycznych i funkcji, idealnie dopasowując się do stylu wnętrza w różnych typach obiektów. W skład tej serii wchodzą łączniki, czujniki ruchu, ściemniacze obrotowe, regulatory temperatury, a także gniazda USB, które umożliwiają ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazda multimedialne, takie jak gniazdo komputerowe RJ45, HDMI czy AV.

Odpowiadając na rosnącą popularność elektryków
Właściciele małych lokali usługowych coraz częściej napotykają trudności związane z rosnącą liczbą klientów korzystających z aut elektrycznych. Wzrost ich popularności oznacza, że coraz więcej osób podczas parkowania pod sklepem czy restauracją, chciałoby skorzystać ze stacji ładowania. Niewielkie lokale często nie mają możliwości zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Zapewnienie ładowarek dla pojazdów elektrycznych wymaga najczęściej poniesienia wysokich kosztów, co dla małych lokalnych usługodawców może stanowić problem.

Aby zoptymalizować koszty związane z ładowaniem samochodu elektrycznego, warto rozważyć zakup własnej ładowarki w przystępnej cenie. Schneider Electric oferuje stacje ładowania EVlink Home oraz EVlink Pro AC, które sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i komercyjnych. Dzięki swoim właściwościom wytrzymałościowym można ją montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Właściciele małych lokali usługowych mogą zwrócić się o dotację na rozwinięcie infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Środki przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto śledzić bieżące terminy naboru wniosków i skorzystać z państwowego wsparcia do uruchomienia stacji ładowania w pobliżu własnego lokalu.

Wdrożenie rozwiązań prowadzących do optymalizacji zużycia energii elektrycznej przełoży się na niższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, prowadząc do możliwości obniżenia cen detalicznych przy zachowaniu satysfakcjonującej marży. Generując oszczędności tu i teraz, możemy być o krok przed konkurencją, zdobywając przewagę na lokalnym rynku.Schneider Electric

Celem Schneider Electric jest wsparcie Klientów w wykorzystaniu dostępnej energii i zasobów, łącząc zrównoważony rozwój
z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nazywamy to Life Is On. Naszą misją jest bycie cyfrowym partnerem ekologicznego i wydajnego rozwoju.

Przeprowadzamy transformację cyfrową, integrując wiodące na świecie technologie procesowe i energetyczne, automatykę, systemy sterowania w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi cyfrowe dla różnych segmentów rynku: zakładów przemysłowych, budynków biurowych i mieszkalnych, centr przetwarzania danych oraz obiektów infrastruktury krytycznej.

Jesteśmy firmą o zasięgu globalnym, ale działamy i angażujemy się lokalnie. Promujemy otwarte standardy i rozbudowane ekosystemy partnerskie z naszymi Klientami, którzy – podobnie jak my – kierują się wartościami: szczytny cel, otwartość, zaangażowanie.

www.se.com/pl