
10 tysięcy cykli ładowania/rozładowania lub 20 lat pracy. Tyle wytrzymują najnowsze akumulatory stworzone przez Uniwersytet NTU. Jednak najbardziej zadziwia fakt, że w przeciągu dwóch minut konstrukcja singapurskich naukowców może zostać naładowana do 70% swojej pojemności.
Co stoi za jej niezwykłymi właściwościami? Badacze z NTU w miejsce tradycyjnych anod grafitowych zastosowali żel na bazie dwutlenku tytanu. Co ciekawe, materiał ten jest powszechnie stosowany dzięki stosunkowo tanim kosztom produkcji. Dwutlenek tytanu, który naturalnie jest sferoidalny, naukowcom udało się ukształtować w nanorurki. Zmiana typu wiązań pozwoliła przyspieszyć reakcje chemiczne stojące za wytwarzaniem energii w akumulatorach i tym samym obwieścić sukces NTU.
Odkrycie singapurskich uczonych skomentował twórca anody litowo-grafitowej, która świętowała ostatnio 34-lecie odkrycia. Profesor Rachid Yazami, który jest nomen omen kolegą z uczelni wynalazców, podkreśla, że w technologii akumulatorowej tkwi ogromny potencjał rozwoju. Możliwość zapanowania nad cyklem ładowania/rozładowania to ważny krok w kierunku szeroko pojętej mobilności i autonomiczności dzisiejszych urządzeń.
Najbliższe plany uczelni to zdobycie środków na sfinansowanie budowy pełnowymiarowego prototypu. Na szczęście nie musi się o to martwić, gdyż już teraz do jej drzwi pukają inwestorzy, których zamiarem jest skomercjalizowanie technologii w przeciągu najbliższych dwóch lat.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest ogniwo akumulatora litowo-jonowego?
Jak wytwarza się energia elektryczna w ogniwie litowo-jonowym? Gdy urządzenie korzysta z akumulatora, dochodzi do zamiany energii chemicznej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-