
Naukowcy z North Carolina State University opracowali elastyczne przewody, potrafiące naprawiać się po uszkodzeniu struktury. Składają się z rdzenia, który stanowi ciekły metal oraz osłony polimerowej, która regeneruje się po przerwaniu jej ciągłości.
„Ponieważ używamy ciekłego metalu, przewody mają doskonałą przewodność właściwą.", powiedział dr Michael Dickey, który jest współautorem pracy. „Dzięki temu, że przewody są elastyczne oraz potrafią naprawiać swoją polimerową osłonę, mają duży potencjał do wykorzystania w technologiach wymagających od okablowania wytrzymałości na wysokie naprężenia."
W swojej pracy, naukowcy najpierw stworzyli małe tunele, zwane kanałami mikroprzepływowymi w dostępnych w handlu samoregenerujących się drutach polimerowych. Poprzez wypełnienie kanałów ciekłymi metalem, którymi okazały się ind oraz gal, byli w stanie utworzyć elastyczny przewód. Metal może być rozciągany w nim wraz z powłoką, nie tracąc przy tym właściwości elektrycznych.
Gdy przewody są cięte lub rozdzielanie, ciekły metal utlenia się, tworząc powłokę uniemożliwiającą wyciek. Gdy krawędzie odciętego przewodu połączymy ze sobą z powrotem, metal odnawia wiązania międzycząsteczkowe, pozwalając na przepływ prądu.
„Jesteśmy podekscytowani wynikami naszych badań, gdyż pozwalają nam na tworzenie bardziej skomplikowanych obwodów oraz naprawę przewodów na gotowych już instalacjach.", podsumował Dickey.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stan polskich sieci elektroenergetycznych
Infrastruktura sieci elektroenergetycznych w Polsce jest dziś w dużym stopniu przestarzała. Jej możliwości przesyłowe nie pozwalają na rozwój...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-