Powrót do listy komunikatów Dodano: 2014-01-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-01-30
Rynek oświetlenia w 2014, upłynie pod znakiem LED
 TRILUX POLSKA
TRILUX POLSKA

Choć ciężko przewidzieć, jakie konkretnie rozwiązania zdominują rynek oświetlenia w 2014 roku, jedno jest pewne. Upłynie on pod znakiem LED.

Komentarza udziela Krzysztof Stachurski, ekspert i projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska Sp. z o.o.

Obecny od lat na rynku budowlanym proekologiczny trend oraz ustawiczne dążenie do oszczędności, zarówno w firmach prywatnych, jak i instytucjach publicznych, powodują nieustanny wzrost popularności oświetlenia LED. W jakim kierunku będzie rozwijać się rynek energooszczędnych diod? Wyróżnić można trzy trendy, które będą mieć wpływ na jego ewolucję w najbliższej przyszłości.

Miniaturyzacja

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie punktowe. Na jego korzyść przemawia łatwy montaż w sufitach podwieszanych i szeroki wachlarz zastosowań. Z jednej strony, rozwiązanie to zapewnia optymalne oświetlenie całego pomieszczenia. Z drugiej, może być wykorzystywane jako luminacja dekoracyjna.

Oprawy typu downlight dają szerokie możliwości aranżacyjne, zapewniając jednocześnie właściwe doświetlenie wszystkich powierzchni, Ma to znaczenie szczególnie w przypadku biur, gdzie właściwy dobór oświetlenia oraz uwzględnienie kierunków padania światła pełnią kluczową rolę. Dlatego oświetlenie punktowe jest tak powszechnie stosowane nie tylko w obiektach handlowych, ale również biurowych.

Dzięki rozwojowi technologii postępuje miniaturyzacja tego typu urządzeń. Są coraz mniejsze i coraz mniej widoczne. Przełomem na tej drodze rozwoju oświetlenia LED będą tegoroczne targi Light & Building we Frankfurcie nad Mennem (30.03-4.04), podczas których czołowi producenci oświetlenie zaprezentują innowacyjne typy opraw, które docelowo mają wprowadzić nową jakość wśród dotychczas stosowanych rozwiązań.

Zdalnie sterowane

W 2014 należy spodziewać się również zmian w zakresie sposobów włączania i regulowania natężenia światła. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem automatyzacji tego procesu były czujniki ruchu. Choć systemy sterowania wraz sensorami natężenia są promowane od kilku lat, dopiero teraz zaobserwować można zwiększone zainteresowanie klientów i przykłady realizacji. Nowoczesne czujniki rozpoznają parametry naturalnego światła docierającego do pomieszczenia i dostosowują do nich natężenie luminacji. Im jaśniej jest na zewnętrz, tym słabszy strumień emitują oprawy. Z jednej strony, rozwiązanie to zapewnia niższe koszty eksploatacji. Z drugiej – gwarantuje optymalne warunki pracy, dając światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego.

Światło na zdrowie

W rozmowach o oświetleniu coraz częściej pojawiają się wątki jego wpływu na zdrowie. Prócz kwestii zapewnienia warunków zgodnych z unijnymi normami, porusza się zagadnienie emisji światła niebieskiego, wpływającego na dobowy cykl aktywności użytkowników. Niebieskie światło stymuluje do działania, a jego zawartość w spektrum wyznacza naturalne fazy pracy i odpoczynku. Wraz z popularyzacją tej wiedzy można spodziewać się wzrostu zainteresowania diodami LED, które emitują więcej niebieskiej wiązki, pozytywnie wpływając na wydajność oraz komfort pracy.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Agencja inplusPR
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.