Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-03-15
Rozwiązania ABB przenoszą kopalnię miedzi na wyższy poziom
Rozwiązania ABB przenoszą kopalnię miedzi na wyższy poziom
Rozwiązania ABB przenoszą kopalnię miedzi na wyższy poziom
ABB dostarcza szereg rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla kopalni miedzi Toromocho w Peru, jednego z największych, niezagospodarowanych złóż miedzi na świecie. Rozwiązania obejmują pakiet elektryczny dla całej kopalni i system sterowania procesem, a także najpotężniejszy i największej mocy na świecie bezprzekładniowy napęd do młyna – wszystkie zaprojektowane tak, by mogły pracować na niespotykanej dotąd wysokości 4 600 metrów nad poziomem morza.

Toromocho, stanowiące własność Chinalco, wiodącej firmy wydobywczej w Chinach, to wcześniej niezagospodarowane złoże wielometaliczne pozwalające na wyprodukowanie jednego miliona ton koncentratu miedzi rocznie, kiedy tylko w 2013 roku kopalnia rozpocznie swoją pracę.

Zlokalizowane w bogatym w rudy regionie wydobywczym Morococha w zachodnich Andach, złoże Toromocho szacowane jest na 7,3 miliony ton miedzi i 4,7 milionów ton molibdenu, srebra i innych metali. Lokalizacja kopalni – 4 600 metrów nad poziomem morza, na terenie częstych aktywności sejsmicznych stawia szczególne wymagania w zakresie elektrycznego zasilania oraz urządzeń procesowych dla tego obiektu.

ABB odgrywa kluczową rolę w rozwoju kopalni. Firma podpisała z Chinalco oraz Aker Solutions, jej podwykonawcą w zakresie inżynieringu, zaopatrzenia i budowy, trzy kontrakty, w sumie o wartości około 100 milionów dolarów.

Kopalnia Toromocho o 25 procent zwiększy wydobycie miedzi w Peru, drugiego pod względem produkcji miedzi kraju na świecie.

Zakres dostaw ABB obejmuje trzy kompletne bezprzekładniowe systemy napędowe dla młyna (GMD) oraz rozwiązanie elektryczne i sterowania procesem dla całej kopalni.

Trzy systemy GMD będą największymi tego rodzaju systemami pracującymi na świecie, zainstalowanymi najwyżej nad poziomem morza. Jeden z systemów zostanie zamontowany w ponad dwunastometrowym młynie typu SAG* (semi-autogenous) o mocy znamionowej 28 MW, a dwa inne sterować będą pracą ponad ośmiometrowego młyna kulowego o mocy znamionowej 22 MW.

Systemy GMD stanowią serce procesu wydobywczego. Napędzają wielkie cylindryczne bębny, które kruszą i mielą rudę na mniejsze kawałki przeznaczone do dalszego przetwarzania. Im większy młyn, tym więcej może zmielić rudy. ABB stale przesuwa granice technicznych możliwości systemów napędowych GMD, podnosząc moc znamionową, przystosowując do młynów większych rozmiarów i umożliwiając zwiększenie ich produktywności, przy jednoczesnym utrzymaniu zużycia energii elektrycznej na niskim poziomie, a jakości zasilania na wysokim.

Oprócz kontraktów na dostawę systemów GMD, ABB otrzymała również zamówienie na przeznaczone dla całej kopalni systemy elektryczne i sterowania procesem. Kluczowym powodem, dla którego klient wybrał ABB była możliwość dostarczenia urządzeń i rozwiązań zaprojektowanych odpowiednio i certyfikowanych do pracy na szczególnie dużych wysokościach, odpornych na wysoką aktywność sejsmiczną.

Rozwiązanie elektryczne obejmuje rozdzielnicę izolowaną gazem 23 kV połączoną z niezwykle szybko działającym łącznikiem ABB Is-Limiter. Is-Limiter chroni system dystrybucji energii elektrycznej kopalni poprzez ograniczenie wysokich prądów zwarciowych umożliwiając użycie rozdzielnicy o mniejszej zdolności wyłączania do ekonomiczniejszych rozwiązań.

Ponadto, w zakresie dostaw znajduje się aparatura rozdzielcza 4,16 kV i 380 V oraz centra sterowania silnikiem wyposażone w nisko- i średnionapięciowe napędy o regulowanej prędkości. Wszystkie te urządzenia są umieszczone w kontenerowych, modułowych pomieszczeniach elektrycznych. W zakresie dostaw ABB znajdują się również stacje elektroenergetyczne i transformatory dystrybucyjne.

Cały proces produkcyjny w Toromocho będzie sterowany i kontrolowany przy użyciu flagowego rozwiązania ABB z zakresu automatyki procesowej, Rozszerzonego Systemu Automatyki 800xA i wiodącej na rynku biblioteki sterowania procesem ABB Minerals dla dużych przemysłów mineralnych.

Rozwiązanie sterowania zapewnia zaawansowaną pracę oraz pozyskiwanie informacji ze wszystkich części zakładu, pozwalając na wgląd w proces w czasie rzeczywistym i szybką reakcję na potencjalne problemy. Rozwiązanie zapewnia dostęp do wszystkich systemów zakładu i umożliwia Chinalco łatwą integrację urządzeń elektrycznych obiektu z system sterowania procesem. Rozwiązanie daje również możliwość zdalnego monitoringu, pozwalając ABB na zdalne wykrywanie i usuwanie usterek oraz utrzymanie ruchu.

Globalne referencje ABB jako dostawcy rozwiązań energetyki i automatyki dla przemysłu wydobywczego, także możliwości udzielenia stałego, kompleksowego wsparcia w Peru było kluczowymi czynnikami wyboru ABB przez Chinalco i Aker Solutions.


(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
abb.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także