Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-02-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-02-27
Prezes URE naciska w sprawie wprowadzenia umów kompleksowych

Możliwość zawierania umów kompleksowych jest niezbędna, by odbiorcy mogli zmienić dostawcę.

Prezes URE daje spółkom czas do końca kwietnia
Prezes URE daje spółkom czas do końca kwietnia

Prezes URE polecił spółkom obrotu i dystrybucji, aby do końca kwietnia porozumiały się ws. zasad stosowania umów kompleksowych - na sprzedaż i dostawę prądu. Klient, w przypadku zmiany sprzedawcy, zawierałby wtedy jedynie jedną umowę, a nie dwie.

- Możliwość zawierania umów kompleksowych jest niezbędna, by odbiorcy mogli szybko i bez problemów zmienić sprzedawcę energii - przyznał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.
Uważa on, że choć z roku na rok coraz więcej jest odbiorców, którzy zmieniają sprzedawcę energii, to jednak proces ten nie następuje tak szybko, jak mógłby, gdyby oferowano umowy kompleksowe.

- Po niedawnej analizie sytuacji na rynku okazało się, że umowa kompleksowa praktycznie nie jest dostępna dla odbiorców indywidualnych. I gdy decydują się oni zmienić sprzedawcę, są zmuszeni zawierać zasadniczo dwie umowy - oddzielną na dystrybucję i oddzielną na zakup energii. A to z jednej strony blokuje rozwój konkurencji, z drugiej zaś czyni dla odbiorcy zmianę sprzedawcy skomplikowaną i mniej atrakcyjną ekonomicznie - zauważył Woszczyk.

Zaznaczył, że skoro rynek czeka na decyzję o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych, to spółki obrotu muszą im móc zaoferować zawieranie umów kompleksowych.

- Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielami dystrybutorów energii i spółek obrotu już półtora roku temu i wydawało się, że system umów kompleksowych zacznie szybko funkcjonować - zaznaczył.

Prezes URE sądzi, że sytuacja na rynku hurtowym, podczas gdy wartość energii jest niska, pozwala na podjęcie decyzji o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych. Powtórzył, że bez popularyzacji umów kompleksowych i zmian w prawie nie uwolni cen energii dla gospodarstw domowych.

- Konieczne jest nowe ustawodawstwo, czyli przyjęcie przez parlament tzw. trójpaku energetycznego (Prawo energetyczne, gazowe i ustawa o OZE), dzięki czemu możliwe będzie m.in. zagwarantowanie odbiorcom wrażliwym, czyli tym o najniższych dochodach, ochrony przed odłączeniem prądu z powodów ekonomicznych. Dlatego trudno dziś określić, czy będzie w tym roku jeszcze możliwa decyzja o uwolnieniu cen dla gospodarstw domowych. Choć bardzo bym sobie tego życzył - przyznał.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Nettg.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :