Możliwość zawierania umów kompleksowych jest niezbędna, by odbiorcy mogli zmienić dostawcę.

Prezes URE polecił spółkom obrotu i dystrybucji, aby do końca kwietnia porozumiały się ws. zasad stosowania umów kompleksowych - na sprzedaż i dostawę prądu. Klient, w przypadku zmiany sprzedawcy, zawierałby wtedy jedynie jedną umowę, a nie dwie.
- Możliwość zawierania umów kompleksowych jest niezbędna, by odbiorcy mogli szybko i bez problemów zmienić sprzedawcę energii - przyznał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.
Uważa on, że choć z roku na rok coraz więcej jest odbiorców, którzy zmieniają sprzedawcę energii, to jednak proces ten nie następuje tak szybko, jak mógłby, gdyby oferowano umowy kompleksowe.
- Po niedawnej analizie sytuacji na rynku okazało się, że umowa kompleksowa praktycznie nie jest dostępna dla odbiorców indywidualnych. I gdy decydują się oni zmienić sprzedawcę, są zmuszeni zawierać zasadniczo dwie umowy - oddzielną na dystrybucję i oddzielną na zakup energii. A to z jednej strony blokuje rozwój konkurencji, z drugiej zaś czyni dla odbiorcy zmianę sprzedawcy skomplikowaną i mniej atrakcyjną ekonomicznie - zauważył Woszczyk.
Zaznaczył, że skoro rynek czeka na decyzję o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych, to spółki obrotu muszą im móc zaoferować zawieranie umów kompleksowych.
- Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielami dystrybutorów energii i spółek obrotu już półtora roku temu i wydawało się, że system umów kompleksowych zacznie szybko funkcjonować - zaznaczył.
Prezes URE sądzi, że sytuacja na rynku hurtowym, podczas gdy wartość energii jest niska, pozwala na podjęcie decyzji o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych. Powtórzył, że bez popularyzacji umów kompleksowych i zmian w prawie nie uwolni cen energii dla gospodarstw domowych.
- Konieczne jest nowe ustawodawstwo, czyli przyjęcie przez parlament tzw. trójpaku energetycznego (Prawo energetyczne, gazowe i ustawa o OZE), dzięki czemu możliwe będzie m.in. zagwarantowanie odbiorcom wrażliwym, czyli tym o najniższych dochodach, ochrony przed odłączeniem prądu z powodów ekonomicznych. Dlatego trudno dziś określić, czy będzie w tym roku jeszcze możliwa decyzja o uwolnieniu cen dla gospodarstw domowych. Choć bardzo bym sobie tego życzył - przyznał.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-