To tymczasowy punkt zasilania, umożliwiający płynną realizację inwestycji przez KGHM Polska Miedź SA

Po zawarciu kilka miesięcy temu umowy na mobilną stację transformatorowo-rozdzielczą, firma ABB zakończyła już realizację zamówienia klienta, tj.KGHM Polska Miedź SA.
Wielofunkcyjna oraz kompaktowa stacja korzysta z innowacyjnych technik dostępnych na rynku. Dzięki temu klient ma większą swobodę przy modernizacjach stacji elektroenergetycznych, czy innych inwestycjach. To pierwsza tego typu realizacja w Polsce dla firmy ABB.
Zamówienie dotyczyło wykonania projektu, dostawy, montażu oraz uruchomienia przewoźnej (modułowej) stacji 110/10kV. KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice chciało, aby stacja służyła do zasilania I etapu mrożenia szybu GG-1, który udostępni pokłady rud miedzi, które są poniżej poziomu 1200 metrów. Mrożenie szybu przy zastosowaniu otworów mrożeniowych umożliwia, podczas jego drążenia, bezpieczne przejście przez warstwy luźnych, nasączonych wodą skał.
Przewoźna stacja stanie się swojego rodzaju tymczasowym punktem zasilania. Klient może więc zacząć pracę w podanym zakresie, oszczędzając czas potrzebny na wybudowanie docelowego punktu zasilania. Stacja ABB, przystosowana do aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną, da możliwość płynnej realizacji inwestycji.
Dzięki wygodnemu transportowi (na niskopodwoziowych platformach samochodowych) stacja, po okresie eksploatacji w jednym miejscu, może zostać szybko i łatwo uruchomiona w innym. To rozwiązanie ułatwi planową modernizację stacji elektroenergetycznej bez przerw w dostawach energii elektrycznej. Obiekt, nad którym trwają pracę jest wyłączany, a odbiorcy obsługiwani za pomocą stacji przewoźnej.
Stacja przewoźna ABB posiada m.in. w przekładniki kombinowane prądowo-napięciowe, ograniczniki przepięć, czy też rozdzielnię SN typu SafePlus. Jednak najważniejszymi częściami są transformator mocy 6,3 MVA z olejem biodegradowalnym oraz moduł wyłącznikowy w izolacji SF6. Użycie ekologicznego transformatora jest niezbędne, jeśli stacja jest stosunkowo często transportowana i instalowana w różnych miejscach. Modułowe rozwiązanie typu PASS M0 sprawia, że transport po drogach publicznych jest łatwiejszy.
Stacja jest wyposażona także w system zabezpieczeń cyfrowych oraz system sterowania i nadzoru. To wszystko pozwala na zdalne sterowanie stacją z pulpitu operatora klienta z wykorzystaniem łączności GPRS.
Tego rodzaju produkt może stanowić doskonałe wsparcie przy modernizacji stacji elektroenergetycznych, planowaniu tych modernizacji, czy też przy ograniczaniu przerw w dostawie energii dla klientów zakładów energetycznych. Podnosi to niezawodność całego systemu zasilania, zmniejsza energochłonność i wpływ na środowisko. Stosujemy nasze rozwiązania z nadzieją na modernizację polskiego systemu energetycznego, a potrzeby i plany modernizacyjne są bardzo duże – stwierdził Krzysztof Pałgan, dyrektor obszaru sprzedaży w Dywizji Systemy Energetyki ABB.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Komentarze (5)
Czytaj także
-
Rodzaje stacji transformatorowych słupowych: którą wybrać i dlaczego ma to...
Czas czytania: 5 minut Codziennie mijasz je, jadąc do pracy. Niewielkie konstrukcje na żerdziach, na pierwszy rzut oka niepozorne, a jednak to...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
Solo
Skąd wiadomo, że wyżej niż 110kV?
mnul
Ale to na zdjęciu to nie jest 110kV tylko dużo wyżej
Redaktor xtech.pl
Redaktor
no tak.. należy się sprostowanie.. Tytuł był mylący: Chodzi o pierwszą realizację stacji ABB w Polsce, tak jak w treści wiadomości... a nie pierwszą w ogóle
T.
no właśnie, Elektromontaż Lublin takie "cuda" to już 100 lat temu robił :))
Pavvel70
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=433078590091005&set=a.137509039647963.28114.100001666042578&type=1&theater