Jedną z najlepszych metod zmniejszenia konsumpcji energii jest inwestycja w budownictwo efektywne energetycznie. Wspólnota Europejska zamierza poprawić poziom efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 roku. Jest to niezwykle ambitny cel i choć będzie on wymagał znacznych nakładów finansowych, umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
Realizacja tego niełatwego zadania nie będzie jednak możliwa bez woli politycznej oraz państwowych dotacji.
– Budynki, które można postawić w łatwy i dość ekonomiczny sposób, zużywają niewiele energii, a czasem nawet ją generują. Ale większy problem to modernizacja budynków już istniejących To jest większość budynków z jakimi mamy do czynienia, dlatego ważna jest ich renowacja w taki sposób, aby było bardziej efektywne energetycznie. Można to robić poprzez izolacje, instalacje nowych kotłów grzewczych, nowych urządzeń. Jest cały szereg kwestii technicznych, które stanowią wyzwanie dla wielu krajów w Europie – wyjaśnia Christian Noll, dyrektor zarządzający i współzałożyciel DENEF, niemieckiej sieci skupiającej przedsiębiorstwwa zajmujące się efektywnością energetyczną.
Realizacja tego typu inwestycji wymaga programów wsparcia ze strony państwa, ze względu na wysokie koszty. Mimo tego, iż ten rynek ma ogromny potencjał wzrostu, zależy bardzo silnie od sytuacji politycznej. W Niemczech od kilku lat zauważalna jest pozytywna tendencja rozwoju tego sektora. Szacuje się, że w obszarze efektywności energetycznej (zarówno urządzeń domowych, jak i oszczędności w przemyśle) pracuje tam ok. 800 tys. osób.
Efektywność energetyczna może być czynnikiem zwiększającym PKB oraz zatrudnienie. Zgodnie z raportem DENEF, potencjalny rynek dla energooszczędnych produktów i usług tylko w sektorze budowlanym wzrośnie ponad dwukrotnie na całym świecie w ciągu najbliższych dekady (od 90 mld euro do 190 miliardów euro).
– To także tworzenie miejsc pracy, przychody z tytułu podatków, które przy tej okazji będą musiały być zapłacone. A z drugiej strony daje korzyści w postaci uniezależnienia się ekonomicznego od importu paliw, np. z Rosji czy Arabii Saudyjskiej – wyjaśnia w rozmowie z Newserią Biznes Christian Noll.
Polska wraz z pozostałymi krajami UE uzgodniły, że w ramach dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej od stycznia 2014r. będą remontować budynki administracji rządowej. Po odpowiedniej renowacji budynki będą spałniać wymogi odpowiadające minimalnym standardom wyznaczonym dla nowych budynków.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-