
Naukowcy ze Szwecji stworzyli zupełnie nowy organiczny tranzystor wykorzystujący ciepło. Sygnał cieplny jest w stanie stworzyć obwód wewnętrzny, co może mieć znaczenie w termoelektronice.
Jak to działa?
Tranzystor ten, składa się z tranzystora bramkowanego elektrolitycznie oraz jonowego termoelektrycznego superkondensatora. To tam, ciepło przemienia się w elektryczność, która magazynuje aż do momentu zapotrzebowania.
Badania zaczęto od poszukiwań odpowiedniego polimeru przewodzącego. Następnie wyprodukowano płynny elektrolit, posiadający o 100 razy większą zdolność do zmiany gradientu temperatury w napięcie elektryczne w porównaniu do tych tradycyjnych.
Zawiera on jony i cząsteczki przewodzącego polimeru. Jony mają ładunek dodatni, mają niewielkie rozmiary i szybko się poruszają. Natomiast cząsteczki polimeru są duże oraz ciężkie. Kiedy jedna strona się nagrzewa, jony zaczynają się szybko poruszać w stronę chłodniejszej strony, dzięki temu powstaje napięcie.
Taki tranzystor może mieć zastosowanie w wykrywaniu niewielkich zmian temperatury, a także przy opatrunkach, w których będzie można monitorować proces gojenia.
Możliwe jest także wytworzenie obwodów sterowanych przez ciepło zawarte w świetle podczerwonym. Można to użyć np.: w kamerach termowizyjnych.
Dzięki wysokiej wrażliwości na ciepło (setki razy większej niż inne materiały termoelektryczne), pojedyncze złącze od elektrolitu, pełniącego rolę sensora, wystarcza dla obwodu tranzystora.
Jeden sensor połączony z tranzystorem tworzy tzw.: inteligentny piksel. Rząd takich pikseli może być użyty do wykrywania promieniowania podczerwonego w kamerach termowizyjnych.
(AB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- labnews.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przeglądy i badania okresowe aparatury zabezpieczeniowej i układów...
Tematyką referatu są badania okresowe urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Obecnie układy wyprowadzenia mocy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-