Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-12-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-02
Jakie badania muszą przejść urządzenia elektryczne zanim pojawią się na rynku?
Jakie badania muszą przejść urządzenia elektryczne zanim pojawią się na rynku?

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez elektryczności. Urządzenia zasilane prądem elektrycznym znajdują się w domu, zakładach pracy, przestrzeni publicznej. Są niezwykle użyteczne, ale przy ich projektowaniu, jak i późniejszym użytkowaniu, należy jeszcze pamiętać o bezpieczeństwie. Z tego względu każde urządzenie elektryczne musi wcześniej przejść stosowne badania bezpieczeństwa.

 

Jak powinien zostać zaprojektowany produkt?

Urządzenie elektryczne musi być funkcjonalne, dlatego trzeba je tak zaprojektować, aby spełniało oczekiwania użytkownika, było wydajne i jak najmniej skomplikowane w obsłudze. To jednak nie wystarczy, aby wyprodukowany sprzęt mógł trafić do obrotu. W przypadku urządzeń elektrycznych obowiązują jeszcze określone normy, które produkt musi spełniać, jeśli ma być sprzedawany i bezpiecznie użytkowany na wybranym rynku. W Unii Europejskiej te zasady są jednakowe dla wszystkich krajów członkowskich.

 

Jakie badania trzeba przeprowadzić?

Zakres badań zależy od tego, z jakim konkretnie rodzajem sprzętu mamy do czynienia. W grę może wchodzić konieczność badania zgodności z wymaganiami opisanymi w wielu dyrektywach, m.in. maszynowej, kompatybilności elektromagnetycznej EMC, hałasowej, parametrów widma radiowego RED, efektywności energetycznej, niskonapięciowej LVD, czy urządzeń gazowych GAR. Dzięki spełnieniu wymagań w/w dyrektyw producent sprzętu uprawniony jest do oznakowania wyrobów znakiem CE potwierdzającym zgodność z dyrektywami unijnymi. Predom wykonuje również badania i certyfikację oraz ocenę zgodności wyrobów i urządzeń zgodnie z wymaganiami ENEC, ENEC+, B, IECEE CB, CCA, CCA EMC, ZHAGA, CE.

 

Kto zajmuje się badaniem urządzeń elektrycznych?

Badania muszą być przeprowadzane przez akredytowane jednostki dysponujące wzorcowanym wyposażeniem do badań, na przykład w laboratoriach Predom. Po zakończeniu badań  – jeśli przebiegły one pomyślne – jednostka wystawia stosowny certyfikat, potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi normami. Do wydawania certyfikatów niezbędna jest akredytacja, dlatego przed wysłaniem swojego zgłoszenia warto sprawdzić, czy wybrana jednostka jest akredytowana w europejskim lub międzynarodowym systemie badań i certyfikacji.

Co w sytuacji, gdy podczas badań zostaną wykryte wady i sprzęt nie spełnia określonych w przepisach wymogów? Każdą wykrytą niezgodność należy wyeliminować, dzięki czemu produkowany sprzęt będzie w pełni bezpieczny dla jego przyszłych użytkowników. Usuwanie wad produktowych na tak wczesnym etapie pozwoli oszczędzić na dużo większych wydatkach – jeśli zgłaszane przez konsumentów usterki okażą się poważne, produkt może zostać zupełnie wycofany ze sprzedaży i może negatywnie odbić się to na renomie producenta. Wprowadzenie na rynek wyrobu niezgodnego z wymaganiami może skutkować także karami finansowymi.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
predom.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także