Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-24
Inteligente liczniki są mniej groźne od tych tradycyjnych

Przestarzała technologia wykorzystywana do zarządzania siecią jest podatna na manipulacje i sabotaż

Inteligente liczniki są mniej groźne od tych tradycyjnych

Wszystkie obawy, że inteligentne liczniki nowej generacji są podatne na hakowanie lub IGMP snooping  powinien rozwiać fakt, iż obecna przestarzał technologia jest jeszcze mniej bezpieczna, więc może nie warto się bać już niesławnej Smart Grid.

Analizowane w specjalnym badaniu „stare" liczniki były wyposażone w funkcję „automatycznego odczytu mierników" lub w technologię AMR, która w sposób  bezprzewodowy wysyła informacje o zużyciu energii przez klienta. Pozwala to na dużą oszczędność: dane klientów  można uzyskać szybko, bez potrzeby tradycyjnego odczytu liczników .

Jednakże, naukowcy z University of South Carolina odkryli, że mogą odczytać sygnały licznika w 400-jednostkowym kompleksu mieszkaniowego z taką dokładnością, że są w stanie ustalić ilość zajętych jednostek (w trakcie eksperymentu było ich 27). Mierniki wysyłają dane co 30 sekund, zatem naukowcy odkryli niektóre codzienne zwyczaje mieszkańców, wychwytując „szarpnięcia" zużycia energii elektrycznej. W swoim artykule napisali, analizując jedną jednostkę w kompleksie, np. „właściciel wstał o 7 rano, wyszedł do pracy na 9 rano, i wrócił do domu około 6 wieczorem w piątek."

Oczywiście próba szpiegowania przez zwykłego włamywacza wymagałaby wiele „pracy". Należałoby ustalić i przyporządkować  numer identyfikacyjny licznika z bezprzewodową transmisją danych. Niemniej jednak badania pokazują, że te mierniki są „gorsze od inteligentnych liczników" w zakresie ogólnego poziomu bezpieczeństwa. Tak uważa Wenyuan Xu, informatyk, który kierował badaniami. Zostały one przedstawione na konferencji poświeconej bezpieczeństwu w sieci .

W przeciwieństwie do liczników AMR, nowe inteligentne liczniki umożliwiają dwukierunkową komunikację pomiędzy klientem oraz dostawcą prądu (te możliwe innowacje są nazywane "smart grid"). Na przykład, dzięki inteligentnym licznikom, sprzedawca mógłby ograniczyć zużycie prądu  w okresach szczytu przez zamknięcie jego dopływu do urządzeń energochłonnych. Oczywiście, jeśli klient wyrazi na to zgodę

Liczniki nowej generacji dysponują większymi możliwościami, dlatego ewentualny atak hakerów mógłby spowodować różnego rodzaju uszkodzenia lub naruszenia prywatności. Jednakże, co warto podkreślić, dane z mierników typu smart grid są szyfrowane, w przeciwieństwie do tych z dzisiejszych  systemów AMR. Ponadto, podczas gdy luki bezpieczeństwa w inteligentnych liczników mogą być naprawione dzięki poprawkom oprogramowania software, zwiększenie bezpieczeństwa systemu AMR wymaga całkowitej zmiany oprogramowania hardware.

Jeśli licznik AMR wysyła dane co 30 sekund, to mówimy już o bardzo realnym zagrożeniu. Choć naukowcy pracowali na drogiej aparaturze, są zdania, że takie same efekty otrzymałby każdy, korzystajacy z urządzeń o wartosći 50 dolarów.

W Stanach Zjednoczonych  jest zainstalowanych około 47 mln systemów AMR. Jednak nie wszystkie działają tak samo, i nie wszystkie są tak podatne na ingerencje z zewnątrz. Niektóre wersje AMR działają tylko wtedy, gdy  są "obudzony" przez czytnik licznika urządzenia. Niektóre systemy mogą bezprzewodowo wysyłać numer identyfikacyjny inny od tego, wydrukowanego na liczniku, utrudniając korelacje mierników z  indywidualnych osób. Prywatności można także poprawić, za pomocą urządzenia, które zagłusza sygnał rzeczywisty.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
TechnologyRreview
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :