Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Komunikat firmowy
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-04-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-04-27

Instalacje fotowoltaiczne już dostępne w sklepach IKEA

IKEA Energia słoneczna dla domu
IKEA Energia słoneczna dla domu

IKEA chce umożliwić swoim klientom produkowanie energii ze słońca na własne potrzeby. Od 28 kwietnia 2017 roku instalacje fotowoltaiczne będą dostępne we wszystkich sklepach IKEA w Polsce. To nowy kompleksowy program - od poznania indywidulanych potrzeb klienta, przez zaprojektowanie optymalnego rozwiązania, po montaż i monitoring instalacji.

Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia w budowaniu gospodarki niskoemisyjnej i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, IKEA wypracowała wydajny i przystępny finansowo model produkowania czystej energii na potrzeby domu i jego mieszkańców. IKEA, dzięki współpracy z doświadczonym partnerem – spółką GEO Solar, pomoże klientom w oszacowaniu zysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzeć w podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring. W przeciwieństwie do większości inwestycji w budowę, remont i wyposażenie domu, instalacja fotowoltaiczna zarabia na siebie, a po relatywnie krótkim czasie przynosi zyski.

W IKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlatego angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutym zeszłego roku IKEA w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną" – między innymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzając do asortymentu naszych sklepów rozwiązanie „pod klucz" do wytwarzania odnawialnej energii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób w ich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko pozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności - powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, Prezes IKEA Retail w Polsce.

Korzystanie z własnych odnawialnych źródeł energii, pozwala konsumentowi stać się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnie produkuje i konsumuje energie. Nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jest do sieci i można ją odebrać w stosunku 1:0,8 jednostki (kWh). Eksperci IKEA podkreślają, że niskie temperatury i natężenie promieniowania, które występują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować energii w tym czasie. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, a jego rozkład w skali kraju jest względnie równomierny.

W IKEA od lat kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Realizując strategię „People & Planet Positive", dbamy o to, aby praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu miały zastosowanie nie tylko w naszej działalności operacyjnej, ale też w domach naszych klientów. To szczególnie ważne, ponieważ aż ¼ energii produkowanej na świecie zużywamy w domach - dodała Anna Pawlak-Kuliga.

W 2016 roku finansowym IKEA w Polsce sprzedała ponad 8 mln sztuk produktów pozwalających prowadzić zrównoważone życie w domu, czyli łączyć oszczędność z przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Instalacje fotowoltaiczne są kolejnym takim produktem w ofercie IKEA.

Odnawialne źródła energii w IKEA

Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznie tyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

(gz)

Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
Źródło:
Havas PR

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe