Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-01
Czy panele fotowoltaiczne opłacają się w 2024 roku?

Instalacje fotowoltaiczne zadomowiły się w naszym kraju bardzo dobrze, zapewniając wielu gospodarstwom domowym darmową energię i uniezależnienie się od dostawców. W 2022 roku jednak nastąpiła zmiana przepisów, co według wielu osób spowodowało, że fotowoltaika już nie jest tak opłacalna, jak wcześniej. Ile w tym prawdy? Zastanówmy się, czy rzeczywiście tak jest, czy panele fotowoltaiczne opłacają się w 2024 roku?

 

f1 (2).jpg

 

Instalacje fotowoltaiczne - świetnie zainwestowanie pieniądze

Statystyka nie kłamie - ostatnie lata to ogromna ilość nowych instalacji fotowoltaicznych. Potwierdzeniem dane udostępnione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pokazujące, że na koniec lipca 2023 roku mieliśmy w Polsce aż 1,3 mln instalacji. Ich łączna moc to niemal 10 GW. Wynik imponujący, zważywszy na to, że panele fotowoltaiczne pojawiły się w naszej rzeczywistości dosłownie kilka lat temu. Bardzo pozytywny wpływ na to miały dofinansowanie do fotowoltaiki, gdyż ta pomoc finansowa w ogromnym stopniu zmniejsza obciążenie inwestycyjne. Każdy, kto skorzystał z takich programów jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd zaoszczędził bardzo dużo środków pieniężnych. 

Pamiętajmy też, że to wsparcie dalej obowiązuje, dlatego też, planując zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, warto bliżej zapoznać się z warunkami tych programów. Jednocześnie, jak wspomnieliśmy we wstępie, w 2022 roku nastąpiły duże zmiany w systemie rozliczenia energii z fotowoltaiki, określane jako net-billing. Przekonajmy się, jak wpłynęło to na opłacalność inwestycji!

 

Net-biling. O co w tym chodzi?

Net-biling to słowo klucz, jeśli mowa o zmianach w zakresie rozliczeń. Oznacza to, że nadwyżki wyprodukowanej energii musimy sprzedawać do sieci, brakującą zaś energię trzeba dokupić. Nadwyżki będą rozliczane wedle średniej ceny rynkowej energii elektrycznej, która obowiązywała w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Taki mechanizm rozliczeń ma funkcjonować do 30 czerwca 2024 r., po tym czasie zaś, czyli od 1 lipca 2024 roku, cena zakupu ma być ustalana na podstawie ceny giełdowej godzinowej na rynku dnia następnego. 

 

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wobec powyższych informacji powstaje pytanie - czy fotowoltaika się jeszcze opłaca, czy już jej najlepszy czas minął? Odpowiedź powinna uspokoić wszystkich przyszłych inwestorów, bo nie ma wątpliwości, iż panele fotowoltaiczne to zawsze dobry zakup, bo niezależnie od rozliczeń i zmiany przepisów mamy niepowtarzalną możliwość, by produkować darmową energię ze słońca! 

Kluczowa kwestia dotyczy tego, w jakim czasie osiągniemy zwrot z inwestycji. Na pewno instalacja jest najbardziej dochodowa przy wysokiej autokonsumpcji, lecz dobrze też pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, na przykład zakupie magazynu energii. Trzeba wyraźnie podkreślić, że rentowność inwestycji w net-bilingu potrafi stać na wysokim  poziomie, niemniej najwięcej tu zależy od tego, jakie są aktualne ceny kupna i sprzedaży energii. Jak więc widzimy, w przypadku net-bilingu działa “zmienność”, więc czasem można bardziej skorzystać na kupnie i sprzedaży energii, czasem mniej. Mimo to zawsze bilans dla prosumenta będzie dodatni!

 

Własna instalacja fotowoltaiczna to niezależność energetyczna

Nie zapominajmy, że ceny surowców energetycznych stale rosną i w przyszłości dalej będzie taki trend. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić na plus, dlatego też własna darmowa energia, którą sami wyprodukujemy, jest na wagę złota. Zresztą, co pokazały ostatnie lata, niebezpiecznie potrafią wrosnąć też ceny innych surowców, jak węgiel, drewno czy gaz, co bardzo mocno podnosi koszty ogrzania domu. To dlatego popularność fotowoltaiki jest tak duża, ale nie tylko, bo to samo powiemy o wspomnianych wcześniej magazynach energii, jak również o pompach ciepła i klimatyzatorach. Mając te urządzenia i własną instalację fotowoltaiczną, nie musimy się obawiać ani wysokich rachunków, ani przerw w dostępie do prądu.

Pamiętajmy jednakowoż, aby wybierać zaufanego partnera, który pomoże w doborze instalacji i jej montażu. Rekomendujemy firmę jamat.pl, która działa na terenie miasta Bielsko-Biała. Oferuje nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła, magazyny energii i klimatyzację. Warto zapamiętać tę nazwę, wybierając fotowoltaikę Bielsko.

Źródło:
jamat.pl