
Naukowcy opracowali w pełni usuwalny tatuaż, który może służyć jako miniaturowa bateria, przekształcając ludzki pot w energię elektryczną. Tak skonstruowane urządzenie jest przeznaczone do noszenia podczas podróży na siłownię. Może również monitorować postępy danej osoby podczas wykonywania treningu przy jednoczesnym zasilaniu małego urządzenia elektronicznego, jak iPod.
Miniaturowy tatuaż śledzi osiągane wyniki poprzez pomiar poziomu mleczanów wydzielanych do potu podczas ćwiczeń.
- Kwas mlekowy jest bardzo ważnym wskaźnikiem efektywności treningu - wyjaśnia Wenzhao Jia z Uniwerystetu Carolina, który jest jednym z twórców biobaterii.
Obecnie, określenie poziomu mleczanu realizowane jest poprzez analizę próbek krwi. Jednak po zainstalowaniu czujnika kwasu mlekowego w tymczasowym tatuażu naukowcy znaleźli sposób, aby śledzić wyniki w znacznie mniej inwazyjny sposób. Znaleźli również drogę do produkcji energii elektrycznej, wykorzystując fakt, że czujnik podczas przetwarzania mleczanu pozbawia go części elektronów. Inżynierowie zaprojektowali więc czujnik tak, by mógł przekazywać pobrane elektrony z anody do katody zaimplementowanego akumulatora.
To pierwszy w historii przykład baterii wykorzystującej do ładowania ludzkie płyny ustrojowe. Wydajność prądowa nie jest oszałamiająca, jednak pozwala na sprostanie prostym potrzebom. Badacze wciąż pracują nad polepszeniem jej efektywności, co zwiększyłoby wachlarz kolejnych zastosowań.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- upi

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rola nowoczesnej diagnostyki w prognozowaniu remontu turbin parowych
Diagnostyka każdej eksploatowanej maszyny polega na bieżącej ocenie stanu technicznego łącznie z ustaleniem źródeł niedomagań i przyczyn stanów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-