Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-06-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-03
Energia w ruchu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Pomysł urządzeń, które wytwarzają energię z ruchu nie jest nowy, bowiem od dawna naukowcy pracują nad takimi rozwiązaniami. Jednak materiał stworzony przez badaczy z Uniwersytetu Rice może stanowić prawdziwy krok naprzód na drodze ku ich praktycznemu zastosowaniu.

Zespół z laboratorium uczelni użył grafenu indukowanego laserowo (LIG) do stworzenia małych i niezawierających metalu urządzeń, które wytwarzają energię elektryczną. Mechanizm ich działania można porównać do pocierania włosów, które, jak często potocznie mówimy – elektryzują się. Tak samo grafen, kiedy znajdzie się w kontakcie z innymi powierzchniami, wytworzy energię elektrostatyczną, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń.

Właściwość taka wynika z efektu tryboelektrycznego. To właśnie dzięki niemu materiały uzyskują ładunek, gdy pozostają w kontakcie. Po ich rozdzieleniu ładunki te można „przekierować" na wytwarzanie energii.

Jak wyjaśnił Michael Stanford z laboratorium, gdyby takie nanogeneratory wbudować – przykładowo – w zwykłe klapki, to po 1 km spaceru kondensator mógłby przechować 0,22 milidżula energii. „Ta szybkość magazynowania energii jest wystarczająca do zasilania czujników do noszenia" - dodał.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
news.rice.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także