
Nowoczesne systemy dostępne na rynku mają za zadanie nie tylko usprawnić pracę inżynierów, lecz także zoptymalizować koszty produkcji podzespołów albo budowy obiektów i ich późniejszej eksploatacji. Jakie rozwiązania stosuje się wtedy, gdy trzeba stworzyć model części, a jakie wtedy, gdy projektuje się budynek?
W związku z ciągłym rozwojem nowoczesnych technologii wiele przedsiębiorstw działających w różnych branżach decyduje się na wdrożenie systemów umożliwiających usystematyzowanie procesów, optymalizację kosztów czy zwiększenie wydajności. Zanim jednak przystąpią do wprowadzania zmian, muszą dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebują.
Kiedy firmom przyda się dostawca rozwiązań CAD albo dostawca rozwiązań BIM?
Czym są rozwiązania CAD?
CAD to skrót od angielskiego wyrażenia Computer Aided Design. Stosowany jest do nazywania programów służących do wsparcia procesu projektowania technicznego. Systemy CAD wykorzystywane są m.in. w branży elektrycznej, mechanicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, medycznej i architektonicznej do tworzenia rysunków, przeprowadzania analiz kształtów i pomiarów, wykonywania obliczeń wytrzymałościowych oraz generowania dokumentacji technicznej i produkcyjnej.
Dzięki tym nowoczesnym programom da się nie tylko przygotować model części, lecz także złożyć kilka elementów ze sobą, tworząc końcowy model urządzenia i przeprowadzić symulację jego działania w określonych warunkach.
Kiedy przydają się rozwiązania CAM?
Nieco inaczej działają systemy CAM. CAM to skrót od angielskiego Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania. Rozwiązania CAM mają wspomagać proces technologii i ścieżek narzędziowych przez generowanie tak zwanego programu NC, czyli kodu maszynowego, który pozwala kierować maszyną obróbczą. Co ważne, aplikacje potrzebują części zmodelowanych w CAD, więc te systemy często wdrażane są jednocześnie.
Jak to działa? CAM używa części zmodelowanych w CAD, żeby wygenerować kod NC. Kod NC wgrywa się później na maszynę CNC, np. tokarkę, aby sterować jej funkcjami i lepiej kontrolować proces produkcyjny.
W związku z tym, że systemy CAM są przeznaczone dla firm produkcyjnych, dostawca rozwiązań CAM współpracuje prawie wyłącznie z przedsiębiorstwami zajmującymi się wytwarzaniem części i narzędzi.
W jakich sytuacjach wykorzystuje się rozwiązania BIM?
A co z rozwiązaniami BIM? BIM to skrót od angielskiego Building Information Modeling, czylimodelowanie informacji o budynku. Systemy BIM służą do zarządzania informacjami w ciągu całego cyklu życia obiektu od projektu wstępnego, przez konstrukcję i konserwację, aż po wycofanie z eksploatacji. Umożliwiają pełną kontrolę nad projektem budowlanym oraz swobodną wymianę danych między architektami, konstruktorami czy projektantami sanitarnymi. To nowoczesne rozwiązania pozwalające na dokonanie dogłębnych analiz projektów i wyeliminowanie ewentualnych błędów już na początkowych etapach.
Jeśli szukasz dostawcy, który wdraża różne systemy, sprawdź ofertę Man and Machine Software: https://www.mum.pl. To doświadczony dostawca rozwiązań CAD, CAM i BIM oraz szkoleń. Firma prowadzi szkolenia CAD, szkolenia CAM, a także szkolenia BIM dla początkujących i doświadczonych użytkowników.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- mum.pl

Czytaj także
-
Zastosowanie serwonapędów w automatyce
Serwonapęd jest jednym z elementów złożonych systemów automatyki przemysłowej. Jako układ wykonawczy odpowiada za precyzyjne realizowanie ruchu...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-