Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-06
Nowoczesne wykrawarki CNC – rozszerz możliwości produkcyjne firmy

Wykrawarki sterowane numerycznie to dość popularne w przemyśle urządzenia stosowane przede wszystkim do obróbki plastycznej wcześniej przygotowanych arkuszy z blachy. Ich podstawowe funkcje to oczywiście wykrawanie oraz cięcie, choć dzięki rozwojowi techniki nowoczesne wykrawarki posiadają znacznie szerszy zakres funkcji. Innowacyjne wykrawarki radzą sobie dziś między innymi z procesem niblowania, czyli wycinaniem złożonych kształtów w bardzo szybkim tempie, oraz przetłaczaniem, znakowaniem, a także gwintowaniem.

Co jednak dość zrozumiałe, tak nowoczesne i rozbudowane wykrawarki to dla przedsiębiorstw i fabryk spory wydatek, na który w niektórych przypadkach trudno sobie pozwolić. Jak właściwie działają wykrawarki CNC, gdzie spotyka się je najczęściej i jak zakupić te najlepszej jakości bez konieczności wydawania fortuny?

Czym są wykrawarki CNC i jak działają?

Wykrawarki CNC to jeden z podstawowych przedstawicieli większej grupy maszyn do obrabiania metali, w której skład wchodzą również tokarki czy frezarki. Sterowane numerycznie wykrawarki są dziś znacznie bardziej popularne niż tradycyjne, mechanicznie sterowane urządzenia i z powodzeniem zastępują przestarzałe wersje wykrawarek. Nowoczesne modele wykrawarek to wysokiej jakości maszyny pozwalające na masową produkcję elementów metalowych (wykonywanych zazwyczaj z płaskiego arkusza blachy), których praca zapewnia powtarzalne i zadowalające rezultaty.

Co więcej, nowe technologie pozwoliły na taki rozwój maszyn, że dziś rzadko kiedy stosuje się już dziś wykrawarki oferujące wyłącznie jedną funkcję i tryb pracy – nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia pozwalają na umieszczenie nawet do kilkudziesięciu narzędzi jednocześnie, gwarantując tym samym rozszerzenie i przyspieszenie procesu produkcyjnego.

Wielozadaniowość wykrawarek

Wielonarzędziowe wykrawarki to dziś standard wielu firm produkcyjnych. Dzięki możliwości wykonywania wielu zadań za pomocą jednego urządzenia, linie produkcyjne stają się coraz mniej ukierunkowane na produkcję jednego rodzaju elementów i mogą być wykorzystywane w wielu celach. Wielofunkcyjne wykrawarki CNC gwarantują rozszerzenie działalności i przyspieszenie procesu produkcyjnego. Wykorzystanie systemów numerycznych do sterowania maszynami to z kolei rozwiązanie doskonałe z punktu widzenia utrzymywania wysokich standardów wykonania i jakości.

Maszyny sterowane numerycznie to szansa na optymalizację elastyczności produkcji dzięki zachowaniu odpowiedniego standardu otrzymywanego produktu kontrolowanego podczas procesu wykrawania przez sterowanie numeryczne. Nowoczesne wykrawarki pozwalają, jak już zauważyliśmy, na stosowanie wielu narzędzi współpracujących z maszyną i umożliwiających wykrawanie bardziej skomplikowanych kształtów i form. Warto zauważyć, że zmiana tych narzędzi jest bowiem automatyczna i niezwykle szybka, co zdecydowanie przyspiesza wydajność produkcji. Te nowe rozwiązania, interesujące z punktu widzenia producentów elementów z tworzyw metalowych, nie są jednak tanie, co pozwala wysnuć jeden prosty wniosek – przewagę konkurencyjną zyskują dziś ci, którzy mogą pozwolić sobie na inwestycję w maszyny wielozadaniowe bez rozpatrywania ryzyka potencjalnej utraty środków i nierentowności maszyny. Ale czy na pewno?

Wykrawarki CNC w kontekście mądrego zarządzania

 

wykrawarka_CNC.JPG
wykrawarka_CNC.JPG

 

Wykrawarki CNC pozwalają dziś na oszczędność materiałów – wiele nowoczesnych, wysokiej jakości maszyn pozwala na zamocowanie arkuszy półproduktów, z których możliwe będzie wykrojenie konkretnych elementów. Oznacza to oczywiście spore oszczędności finansowe i ograniczenie produkowanych odpadów, które nie nadają się do wykorzystania. Inwestycja w samą maszynę wymaga sporych nakładów finansowych, lecz jednocześnie oszczędności na materiałach połączone z optymalizacją, poszerzeniem i przyspieszeniem produkcji pozwalają uważać, że wydatek ten szybko się zwróci.

Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność produkcyjną lub też poszukują sposobów na rozszerzenie oferty i tym samym rozwój biznesu mają dziś dość szerokie pole manewru w kontekście zakupu urządzeń produkcyjnych – giełda używanych maszyn przemysłowych to szansa na zakup wysokiej jakości, niezawodnych maszyn z drugiej ręki, co gwarantuje niemałe oszczędności już na początku inwestycji. To szansa dla małych, rozwijających się biznesów lecz także większych firm, dla których powiększenie produkcji jest kolejnym, organicznym krokiem na drodze rozwoju. Wykorzystywanie używanych wcześniej maszyn produkcyjnych to nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne podejście do kwestii produkcyjnych. W końcu używane nie zawsze oznacza stare, a po co utylizować maszyny, które mogą nadać się jeszcze do użytku? Z tego powodu także używane wykrawarki CNC cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw – zarówno nowych, jak i tych o bogatej już historii i szerokiej działalności.

Autor:
Linkhouse
Źródło:
LinkHouse