Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-08-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-24
Czym jest i jak dobrać motoreduktor?
Czym jest i jak dobrać motoreduktor?

Tradycyjne układy napędowe do maszyn zajmują dużo miejsca i wymagają dokładności w projektowaniu. Dlatego coraz częściej są one zastępowane przez motoreduktory, które skutecznie optymalizują pracę urządzeń. Składają się one z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Sprawdź, czym charakteryzują się motoreduktory i jakie są ich rodzaje.

 

Czym jest motoreduktor?

Motoreduktor to rodzaj układu napędowego, który zbudowany jest z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Przekładnia zmniejsza prędkość kątową silnika i jednocześnie o tyle samo zwiększa jego moment obrotowy.

Dodatkowo urządzenie może być wyposażone w inne elementy, takie jak hamulec czy jednokierunkowe sprzęgło. Motoreduktory stanowią więc połączenie kilku komponentów, skutecznie zastępując układy rozproszone.

Dzięki temu operatorzy maszyn nie muszą wykonywać złożonych obliczeń dla każdego urządzenia oddzielnie, ponieważ wszystko znajduje się w jednym motoreduktorze! Zaletę reduktora obrotów z silnikiem elektrycznym jest również kompaktowa budowa, co sprawia, że zajmuje on mniej miejsca niż tradycyjne rozwiązania.

Pozwala to optymalnie wykorzystać silnik elektryczny w dedykowanych systemach dla przemysłu. Korzysta z nich również transport, a nawet branża rozrywkowa. Motoreduktory znajdują się między innymi w różnego rodzaju automatach sprzedających. Często stosowane są jako element napędu mieszadeł, wirników czy transporterów.

Sprawdź ofertę motoreduktorów sprzedawanych przez firmę PZT Elmetor: https://www.elmetor.pl/oferta-specjalna.htm

 

Rodzaje motoreduktorów

Dostępne w sprzedaży motoreduktory różnią się budową i rodzajem silnika. W zależności od typu przekładni zębatej na ostatnim stopniu przełożenia możemy wyróżnić:

  • motoreduktor walcowy – pracujący w oparciu o przekładnię walcową, charakteryzuje się sprawnością na poziomie nawet 97%. Jest wyjątkowo trwały, a jednocześnie to jeden z najtańszych wariantów;
  • motoreduktor walcowy płaski – to motoreduktor walcowy z możliwością rozbudowy przekładni o kilka stopni przełożenia;
  • motoreduktor ślimakowy – ma prostą konstrukcję i jest prawie bezobsługowy. Jego ważną cechą jest samohamowanie w sytuacji, gdy dojdzie do usterki. Ten rodzaj motoreduktora z silnikiem jest najczęściej wykorzystywany w urządzeniach przemysłowych;
  • motoreduktor walcowo-stożkowy – jest zbudowany tylko z dwóch kół zębatych i umożliwia równoległe przeniesienie mocy;
  • motoreduktor planetarny – wyposażony w przekładnię planetarną.

Z kolei ze względu na rodzaj zastosowanego silnika możemy wyróżnić:

  • motoreduktor z silnikiem zasilanym prądem stałym DC,
  • motoreduktor z silnikiem zasilanym prądem zmiennym AC,
  • motoreduktor wyposażony w silnik bezszczotkowy,
  • motoreduktor wyposażony w silnik szeregowy.

 

Zasada działania motoreduktora

Najważniejsze zadanie w motoreduktorze pełni przekładnia kątowa do silnika elektrycznego składająca się z przynajmniej dwóch kół zębatych. Przenosi ona siłę wygenerowaną w jednostce napędowej na stronę wyjściową. Przekładnia jest przetwornikiem zarówno prędkości obrotowej, jak i momentu obrotowego.

Od konstrukcji mechanizmu zależy zakres prac dla danego reduktora z silnikiem elektrycznym. Biorąc to pod uwagę, może on być przeznaczony do lekkich, średnich lub dużych obciążeń. Ponadto motoreduktor jest przystosowany do długiego lub krótkiego czasu działania.

 

Jak dobrać motoreduktor?

Właściwe dobranie motoreduktora ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, wydajności, bezawaryjności pracy, a także kosztów utrzymania. Dlatego należy zwrócić uwagę, w jakim środowisku będzie działało urządzenie oraz jakie ma spełniać zadania.

Ważne jest również zapotrzebowanie na moc konkretnej maszyny oraz skala przełożeń. Jeśli wymagana jest mała moc oraz duża redukcja, warto wybrać motoreduktory ślimakowe. Z kolei przekładnie walcowe do silników elektrycznych zapewnią wysoką sprawność przy jednoczesnej niskiej redukcji.

Przy wyborze silnika elektrycznego z reduktorem kluczową rolę odgrywa współczynnik pracy, który określa stopień przewymiarowania przekładni w stosunku do jednostki napędowej. Oblicza się go na podstawie następujących danych:

  • liczba startów na godzinę,
  • rodzaj obciążenia
  • temperatura otoczenia,
  • liczba godzin pracy na dobę,
  • prędkość wału wejściowego.

Ponadto ważny jest również sposób montażu oraz dodatkowy osprzęt poprawiający bezpieczeństwo i wydajność pracy. Znaczenie ma też oczywiście cena, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia, jakość wykonania oraz opinie na temat producenta motoreduktorów.

Firma PZT-ELMETOR oferuje sprawdzone i najlepsze rozwiązania na rynku. W sprzedaży posiadamy reduktory i motoreduktory renomowanych producentów, takich jak Bonfiglioli, Chiaravalli, DKM czy Nord.

Wiedza techniczna oraz wieloletnia praktyka pozwalają nam w szybki sposób dobrać optymalne urządzenia dla klientów. Jesteśmy jedną z najbardziej znanych hurtowni elektrycznych, która oferuje silniki elektryczne, falowniki, motoreduktory oraz inne rozwiązania dla przemysłu.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
elmetor.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także