Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-16
ABB rozwiązała 100-letnią łamigłówkę elektryczności

Nowa technologia umożliwi stworzenie sieci prądu stałego (DC) przyszłości.

Centrum symulacji sieci HVDC, założone przez ABB.
Centrum symulacji sieci HVDC, założone przez ABB.

Wyłącznik prądu stałego ABB dla przesyłu energii elektrycznej wysokiego napięcia będzie istotnym elementem w ukształtowaniu się sieci przyszłości.

Firma ABB dokonała przełomowego odkrycia w zakresie możliwości wyłączania prądu stałego. Znaczy to, że rozwiązano 100-letnią łamigłówkę elektrotechniki, otwierając drogę dla efektywniejszego i bardziej niezawodnego systemu dostarczania energii elektrycznej.

Po wieloletnich badaniach ABB zbudowała pierwszy na świecie wyłącznik wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC).
Urządzenie konsoliduje bardzo szybką mechanikę z energoelektroniką i w związku z tym może „przerywać" przepływ energii elektrycznej o wartości równej mocy dużej stacji energetycznej w ciągu 5 milisekund – to jest 30 razy szybciej niż mrugnięcie ludzkiego oka.

To nowatorskie rozwiązanie niweluje przeszkody w rozwoju sieci przesyłowej prądu stałego, które są obecne od prawie 100 lat, pozwalając na efektywną integrację i wymianę energii odnawialnej. Sieci prądu stałego poprawią także niezawodność działania sieci energetycznej oraz zwiększą efektywność istniejących sieci prądu zmiennego (AC).  ABB prowadzi rozmowy z zakładami energetycznymi, aby rozpoznać projekty pilotażowe dla nowego rozwiązania.

ABB napisała nowy rozdział w historii elektrotechniki – stwierdził Joe Hogan, prezes ABB - Ten historyczny przełom umożliwi zbudowanie sieci energetycznej przyszłości. Nakładające się sieci prądu stałego będą w stanie łączyć kraje i kontynenty, zrównoważyć obciążenia oraz wzmacniać istniejące sieci energetyczne prądy zmiennego.

Realizacja hybrydowego wyłącznika HVDC było głównym projektem badawczym dla ABB. Firma ta inwestuje ponad 1 mld USD rocznie w dział Badań i Rozwoju (R&D). Duże portfolio ABB i szczególne połączenie możliwości produkcyjnych w ramach Grupy dla kluczowych  elementów systemów HVDC (tj. półprzewodnikowe elementy mocy, przetwornic i kabli wysokiego napięcia) znacznie usprawniły pracę nad nowym urządzeniem.

Technologia HVDC jest niezbędna do integracji morskich farm wiatrowych, przesyłu energii elektrycznej na dużą odległość z elektrowni wodnych, a także do rozwoju futurystycznych projektów dot. energetyki słonecznej oraz połączenia różnych sieci energetycznych. ABB dał początek technologii HVDC prawie 60 lat temu i nadal uważana jest za lidera w dziedzinie technologii i lidera rynku, będąc autorem wielu innowacji i zrealizowanych urządzeń.
Z ponad 70 projektami w zakresie HVDC, ABB jest odpowiedzialna za 50% zainstalowanej bazy na świecie. Stanowi to równowartość ponad 60 000 megawatów (MW) zainstalowanej mocy.

Rozpoczęcie użycia technologii HVDC spowodowało wzrost liczby bezpośrednich połączeń energetycznych na całym świecie. Kolejnym logicznym działaniem jest optymalizacja sieci oraz połączenie linii energetycznych. ABB prowadzi już badania nad realizacją systemów wieloterminalowych, a ta najnowsza innowacja w zakresie wyłączników prądu stałego to znaczący postęp w ewolucji sieci HVDC.

Równolegle do rozwoju nowego hybrydowego wyłącznika, ABB założyła centrum symulacji sieci HVDC, tworząc rozwiązania dla funkcjonowania nakładających się sieci prądu stałego w przyszłości.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 145 tysięcy pracowników w około 100 krajach świata.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
abb.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także