Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-27
ABB nagrodziło laureatów Konkursu o Nagrodę ABB i konkursu ABB IT Challenge, edycja 2010/ 2011
ABB nagrodziło laureatów Konkursu o Nagrodę ABB i konkursu ABB IT Challenge, edycja 2010/ 2011
ABB nagrodziło laureatów Konkursu o Nagrodę ABB i konkursu ABB IT Challenge, edycja 2010/ 2011
W dniu 13 maja br. w Krakowie przy ulicy Starowiślnej odbyły się dwie uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursów na najlepsze prace doktorskie i magisterskie.

Konkurs o Nagrodę ABB, który odbył się już po raz dziewiąty, obejmuje prace m.in. z dziedziny elektroenergetyki, automatyki przemysłowej, energoelektroniki, inżynierii i zarządzania procesami wytwarzania, zaawansowanej technologii i systemów inżynierskich oraz nanotechnologii i inżynierii materiałowej w zastosowaniach przemysłowych. Nagrody w tym konkursie zostały wręczone w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB przez Marka Florkowskiego, Dyrektora Centrum oraz Jerzego Ciempiela, Dyrektora Personalnego ABB.

Konkurs IT Challenge został przeprowadzony po raz czwarty. Zgłaszane prace dotyczą technologii informatycznych. Nagrody wręczone zostały przez Piotra Ciechanowskiego, Dyrektora Centrum Systemów Informatycznych oraz Jerzego Ciempiela, Dyrektora Personalnego ABB.

W ramach konkursu oceniano prace dyplomowe magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, obronione w szkołach wyższych na terenie Polski w latach 2010 i 2011, napisane w języku polskim lub angielskim i spełniające wymóg oryginalności i indywidualności działań twórczych uczestników.

Konkurs o Nagrodę ABB

Zakończona w piątek 9. już edycja Konkursu o Nagrodę ABB pod względem poziomu nadesłanych prac była jedną z najlepszych w historii. Również liczba zgłoszeń zaskoczyła organizatorów. Zdaniem samych uczestników o sukcesie Konkursu zadecydował jego prestiż, a Nagroda ABB w ciągu kilku lat stała się kluczowym wyróżnieniem wśród polskich inżynierów.

- To prestiżowy konkurs, rozpoznawalny na uczelniach. W tej edycji cieszył się bardzo dużą popularnością, a merytorycznie był na wysokim poziomie. W ostatnich latach było pod tym względem nieco gorzej, ale teraz mieliśmy wiele prac wartych wyróżnienia – powiedział Marek Florkowski, Dyrektor Centrum Badawczego ABB.

Według dr inż. Tomasza Błażejczyka z warszawskiego Instytutu Elektrotechniki, Nagroda ABB „liczy się wśród pracodawców i jest potwierdzeniem rzemiosła inżynierskiego”. Błażejczyk otrzymał w Konkursie nagrodę główną 25 000 złotych. W swojej pracy rozwija technologie światłowodowe i stosuje układy zabezpieczające maszyny przed zniszczeniem oraz redukujące emisję spalin do atmosfery.

Wyróżnienie oraz nagrodę 10 000 złotych otrzymał dr inż. Tomasz Giżewski z Politechniki Lubelskiej. Dla niego z kolei Nagroda ABB może być wskaźnikiem sugerującym, co dzisiaj jest praktyczne i potrzebne, a co nie. – Naukowcy nierzadko uprawiają sztukę dla sztuki, czy tworzą kompilację rzeczy już zrobionych. A nagroda ABB pokazuje czy droga naukowa, jaką się obrało, jest słuszna, czy nasza teoria będzie miała jakieś praktyczne zastosowanie w przemyśle – powiedział Giżewski, którego praca skupia się na tworzeniu modeli ukazujących potencjalnie newralgiczne miejsca utraty energii w danym urządzeniu. Taki model można zastosować jeszcze przed zbudowaniem prototypu.

Na energii skupił się również trzeci z laureatów, mgr inż. Mariusz Zdanowski z Politechniki Warszawskiej, który pracuje nad zwiększeniem efektywności modułów fotowoltaicznych, przekształcających energię słoneczną w elektryczną. Młody laureat, do tej pory skupiony na pracy naukowej, ma zamiar przejść do prywatnej firmy, ponieważ chce, aby to co stworzy, zostało wyprodukowane. Praca w ABB? Nie mówi „nie”. I podkreśla, że placówka badawcza ABB w Krakowie jest znana i chwalona w branży.

Chociaż w Konkursie wyróżniono pracowników dużych jednostek naukowych, Dyrektor Centrum Badawczego ABB zaznaczył, że Konkurs daje możliwość zademonstrowania swoich umiejętności również absolwentom małych, mniej znanych szkół. – Chcemy łowić rodzynki z niewielkich ośrodków akademickich. Spływają do nas ciekawe prace również z takich miejsc. Dzięki temu spotykamy się z tamtejszymi studentami i wykładowcami, a z czasem takie spotkania mogą przerodzić się w długoterminową współpracę – powiedział Marek Florkowski, który już teraz zastanawia się co zrobić, aby kolejna, 10. edycja Konkursu o Nagrodę ABB, już pod każdym względem była najlepsza w historii.

Konkurs IT Challenge

Zwiększenie niezawodności mikroprocesorów na pokładzie samolotów, nowa metoda analizy obrazów tomograficznych, czy weryfikacja tożsamości osoby pobierającej pieniądze z bankomatu - to tylko niektóre zastosowania teorii, które przedstawili trzej laureaci Konkursu ABB IT Challenge.

Do IV edycji Konkursu zorganizowanego pod patronatem Dyrektora Centrum Systemów Informatycznych ABB Piotra Ciechanowskiego i Prezesa Zarządu ABB Mirosława Gryszki, zgłosili się absolwenci 22 uczelni z całego kraju, w większości Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechnik Łódzkiej, Wrocławskiej i Gdańskiej.

Główną nagrodę w wysokości 25 000 złotych otrzymał dr inż. Łukasz Stasiak (Politechnika Warszawska), który zastosował metodę tzw. filtrów cząstkowych przy rozpoznawaniu tożsamości osób w sekwencjach wideo. To bardzo praktyczna technologia. – Za jej pomocą możemy pokazać między innymi, przy których dokładnie stoiskach stał dany klient podczas robienia zakupów w supermarkecie, co może być przydatne w kontekście badań społecznych i marketingowych. Tego typu rozwiązania można zastosować również w bankowości. Na przykład przy logowaniu się do bankomatu kamera będzie potwierdzać tożsamość osoby, która wypłaca pieniądze – uważa Stasiak.

W konkursie dwa równorzędne Wyróżnienia po 10 000 złotych zostały przyznane mgr inż. Kamilowi Krynickiemu (Politechnika Wrocławska) oraz dr inż. Adamowi Piotrowskiemu (Politechnika Łódzka). 25-letni Krynicki, obecnie na studiach doktoranckich w Walencji, zainteresował jury nowatorską metodą analizy obrazów tomograficznych. W początkowej fazie Konkursu swoją teorię opisał jurorom podczas telekonferencji. – Nie mogłem wtedy przyjechać z Hiszpanii do Polski, więc umówiliśmy się na wideokonferencję. Mieliśmy jednak problem z połączeniem internetowym, dlatego poszczególne slajdy prezentacji omawiałem przez telefon. Forma mojej prezentacji była niedoskonała. Tym bardziej się cieszę z nagrody – śmieje się Krynicki.

Jego metoda służy między innymi do analizy obrazów tomograficznych i dokładnego zaznaczania płynu z rdzenia mózgowego. – Nie staram się znaleźć ścisłej metody wnioskowania, tylko metodę „ludzką”. Zmuszam komputer, aby nie odpowiadał tylko „tak” lub „nie”, ale również dopuszczał do siebie możliwości zbliżone. Staram się przełożyć rozumowanie lekarza na rozumowanie komputera – mówi Krynicki, który kilka lat temu starał się o posadę w ABB. Niedawno, jak sam przyznaje, jego metodą zainteresowała się Akademia Medyczna we Wrocławiu.

Trzeci z laureatów, Adam Piotrowski, w swojej pracy stara się uodpornić systemy mikroprocesorowe działające w miejscach o podwyższonej radiacji na negatywny wpływ promieniowania. Jego technika może mieć swoje zastosowanie m.in. w elektrowniach atomowych, stacjach kosmicznych, czy samolotach latających na dużych wysokościach. Tymczasem Piotrowski nowe rozwiązania planuje wdrożyć w akceleratorze liniowym, budowanym w ośrodku badawczym w Hamburgu.

Twierdzi, że konkurs IT Challenge uświadomił mu jak szeroki jest zakres działalności ABB. Jednak zdaniem Dyrektora Centrum Systemów Informatycznych ABB, celem konkursu są nie tylko działania PR-owe, promujące firmę, ale i wyróżnianie prawdziwych talentów. Innymi słowy cel jest wpisany w misję ABB. – Są to innowacyjność, różnorodność, pasja. Konkurs to dobry sposób poznawania wartościowych ludzi, którym nie obce są te cechy – powiedział Piotr Ciechanowski.

(xt)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ABB
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także