Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2019-10-03
Zmiany w dyrektywach maszynowej (MD), niskonapięciowej (LVD) i hałasowej (OND)

Od początku maja 2004 r. Polska jest częścią jednolitego rynku Unii Europejskiej i stosuje system oceny zgodności wyrobów, ułatwiający swobodny przepływ towarów. Zmieniająca się rzeczywistość wymusza zmiany w tym systemie zarówno na poziomie wymagań horyzontalnych – wspólnych dla wszystkich wyrobów – jak również na poziomie wymagań sektorowych – odnoszących się do węższych grup wyrobów, takich jak maszyny lub wyroby niskonapięciowe.

W 2019 r. zostało przyjęte rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów, reformujące system nadzoru rynku. Niezależnie od tego Komisja Europejska zapowiedziała rewizję dyrektyw maszynowej, niskonapięciowej i hałasowej. Zostały także przeprowadzone ankiety i konsultacje ws. funkcjonowania obecnych przepisów. Zbierane są jednocześnie propozycje zmiany treści przepisów w odniesieniu do ich formy, zakresu zastosowania, obowiązujących procedur oceny zgodności, aktualizacji wymagań do obecnego stanu wiedzy i techniki, oraz nowych wymagań technicznych.

Proponowane zmiany w dyrektywie:

  • LVD, to np. obniżenie dolnej granicy napięcia do 0 V;
  • MD: doprecyzowanie zakresu dyrektywy i relacji z LVD, dopasowanie do NLF, aktualizacja wymagań technicznych, dodanie wymagań dot. sztucznej inteligencji i odporności na ataki (Security), doprecyzowanie definicji, zmiana dyrektywy w unijne rozporządzenie ws. maszyn, inne;
  • OND: dopasowanie do NLF, zmiana procedur, zmiana w unijne rozporządzenie, inne.

Więcej informacji o proponowanych zmianach będzie w trakcie panelu dyskusyjnego, który poprowadzi mgr inż. Mariusz Łukaszyński 10 października w Wiśle, na konferencji Jesienna Szkoła Bezpieczeństwa Technicznego (9-10.10.2019 r.) Polecamy wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem maszyn. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele instytucji wydających przepisy, organów nadzoru rynku, jednostek notyfikowanych, oraz w szczególności głównych zainteresowanych, czyli producentów i użytkowników maszyn i urządzeń. Wnioski z dyskusji przyczynią się do zdefiniowania i zaprezentowania polskiego stanowiska ws. zmian w nowym unijnym prawodawstwie. Czeka nas dużo zmian w samych wymaganiach oraz w nadzorze rynku. Jesteśmy więc w okresie, kiedy mamy możliwość realnego wpływu na treść przygotowywanych przepisów. Warto być i włączyć się w dyskusję!

Program konferencji>>
Więcej informacji oraz rejestracja >>

 

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania związane z bezpieczeństwem maszyn.
Zespół Cert Partner
kom. 604 380 091 e-mail: biuro@certpartner.pl
www.certpartner.pl
Newsletter Cert Info. Najnowsze wiadomości o CE i bezpieczeństwie maszyn. Zapisz się >>

Autor:
Cert Partner sp. z o.o. sp.k.
Dodał:
Cert Partner sp z o.o.

Czytaj także