Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-29
zenon zarządza i serwisuje elektrownie wodne

Jak monitorować energię hydroelektryczną?

Wykorzystując grawitację i obieg wody, ludzie od dawna korzystają z jednego z najbardziej wydajnych i naturalnie występujących źródeł energii na Ziemi – wody. Dziś inteligentna technologia pomaga lepiej zarządzać procesem produkcji i dystrybucji energii hydroelektrycznej.

 

hydro_power_plant01-medium.jpg

Zalety i wady energii hydroelektrycznej

Hydroelektrownia jest powszechnie uważana za jedno z najczystszych dostępnych źródeł energii, ponieważ podczas procesu nie emituje dwutlenku węgla. Jednak początkowe koszty inwestycyjne, koszty materiałów, zasobów, a także nakład czasu pracy mogą być niezwykle wysokie. Ponadto projekt inżynieryjny wymagany do budowy instalacji może być niezwykle skomplikowany i zawierać zmianę tras rzek, budowę podziemnych bloków energetycznych oraz staranne rozważenie wpływu budowy hydroelektrowni na środowisko. To wszystko to potencjalne przeszkody na drodze do budowy, niemniej jednak niezależnie od tych wyzwań, korzyści płynące z inwestycji w energię hydroelektryczną są bezkonkurencyjne.

 

 

zenon.Hydroelektrownie.jpg

Przejmij kontrolę z pomocą oprogramowania

Proces wytwarzania energii jest procesem wieloetapowym w który jest zaangażowane wiele urządzeń oraz ludzi. Sposobem na utrzymanie elektrowni i całego procesu pod kontrolą jest oprogramowanie nadzorujące takie jak zenon Software Platform, bez którego niemożliwe jest utrzymanie bezawaryjnej, efektywnej pracy hydroelektrowni. Oprogramowanie nadzorująco – monitorujące zenon może wspierać elektrownie wodne dzięki pozyskiwaniu, analizowaniu i archiwizowaniu szeregu danych. Oprogramowanie pełni również funkcję interfejsu człowiek-maszyna (HMI) i pozwala sterować oraz monitorować urządzenia elektrowni, takie jak turbiny, generatory i konwertery. Podsumowując w przypadku pojedynczych hydrolektrowni oprogramowanie może być wykorzystywane do monitorowania i raportowania z jednego obiektu a w przypadku zarządzania wieloma elektrowniami projekt rozbudowujemy i skalujemy w górę w celu utworzenia systemu wyższego rzędu. Nie bez znaczenia jest również znaczenie oprogramowania zenon dla działu utrzymania ruchu i serwisowania urządzeń. Zakłada się, że maszyny w elektrowni wodnej będą wymagały przeglądu i naprawy co kilka lat, niemniej jednak bez dokładnych analiz opartych na rzetelnych danych nie ma możliwości dokładnego przewidzenia, kiedy maszyna może wymagać naprawy czyli inwestowanie w naprawę i konserwację opiera się wyłącznie na zgadywaniu, zwiększając prawdopodobieństwo wysokich kosztów poniesionych na niepotrzebne naprawy Ponadto taki raport — pomaga personelowi działu utrzymania ruchu dokładnie określić, w której części hydrolektrowni może nastąpić awaria maszyny lub, w którym obiekcie, jeśli zakład jest umiejscowiony w kilku lokalizacjach.

To tylko kilka możliwości z szerokiego portfela dostępnych funkcji zenon Software Platform pozwalających firmom energetycznym w tym hydroelektrowniom na ciągłą optymalizację procesu wytwarzania energii i efektywnego zarządzania parkiem maszynowym. Mamy nadzieję, że wykorzystując nowoczesną technologię sterowania i monitorowania zenon, firmy energetyczne w Polsce i Europie Środkowej będą zwiększać udział energii hydroelektrycznej.

Czytaj także