Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-02
Transformatory żywiczne, które spełniają wymogi warunków środowiskowych

Przy klasyfikacji warunków środowiskowych do produkcji transformatorów suchych żywicznych pod uwagę brana jest wilgotność, kondensacja, zanieczyszczenia oraz temperatura otoczenia. Spełnianie ustalonych norm jest niezwykle istotne, bowiem wpływa na prawidłową pracę transformatora oraz na jego przechowywanie.

Obecność na rynku transformatorów żywicznych i możliwość ich zastosowania w różnych warunkach środowiskowych przyczyniły się do coraz szerszego ich użycia. Transformatory żywiczne są nieustannie poddawane wielu usprawnieniom dotyczącym np. wersji do montażu na zewnątrz w obudowach ochronnych, oczywiście z zachowaniem warunków określonych w stosownych normach dla typów suchych.

Gwarancję prawidłowego działania transformatorów żywicznych potwierdzają restrykcyjne normy, które urządzenia muszą spełnić. Niezawodne działanie i proces eksploatacji to najlepszy dowód ich zachowania.

Transformatory żywiczne posiadają doskonałą izolację i wytrzymałość termomechaniczną. Dzięki temu możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo użycia i przechowywania. Dla dodatkowego potwierdzenia przedstawiamy normę DIN/VDE 0532, w której część 6 A1 „Transformatory suche" aktualnie określa klasyfikacje środowiskowe, klimatyczne i odporności ogniowej. Tutaj każdy może zapoznać się z potencjalnymi ograniczeniami transformatorów żywicznych. Ponadto zostały również podane wytyczne do przeprowadzania prób specjalnych.
Naturalnie transformatory żywiczne, które nie posiadają ochrony zewnętrznej, nie są w stanie spełnić wszystkich warunków środowiskowych w takim stopniu, jak to czynią transformatory zamknięte (tj. olejowe).

Dbałość o jak najlepsze i najbardziej bezpieczne użytkowanie transformatorów żywicznych pokazuje droga, jaką przebyły, by zdobyć najwyższe kwalifikacje.

 

Trafo mit Lastschalter 3.jpg

Jak ustalana jest klasa środowiskowa i jakie wymogi muszą spełniać klasy E1 i E2?

Klasa środowiskowa jest ustalana poprzez próbę napięciową po wystawieniu transformatora na działanie solnej mgiełki lub zanurzeniu w słonej wodzie.

Przeprowadzenie testów na klasę E1 wymaga sześciogodzinnej ekspozycji (klasa obliczana jest dla sugerowanej przewodności) na stężenie soli w wodzie nawilżacza wynoszące od 0,5 do 1,5 g/l w temperaturze pokojowej i przy >93% wilgotności względnej.

Testy na klasę E2 wymagają dodatkowo 144 godzin ekspozycji na +500°C przy 90% wilgotności, gdzie stężenie soli jest na poziomie pięciokrotności stężenia wymienionego powyżej. Opcjonalnie można również zanurzyć cały transformator w słonej wodzie na całą dobę – 24 godziny (przy temperaturze pokojowej i stężeniu soli jak wyżej).

Jednym z producentów transformatorów żywicznych, których transformatory spełniają te normy, jest firma SGB. Jej standardowy model transformatora żywicznego został zakwalifikowany do klasy E1 (zob. raport FGH) i może zostać również dostarczony na żądanie w wykonaniu specjalnym do 24 kV napięcia systemowego spełniającym wymogi klasy E2.

Testy na wstrząs termiczny – wymogi najwyższej klasy klimatycznej C2

Próby na klasę C2 wymagają ochłodzenia transformatorów żywicznych do –300°C i podgrzewania powyżej limitu temperatury, tak by podwoić prąd nominalny. Przeprowadzone następnie próby izolacji i pomiary wyładowań niezupełnych udowodniły, że transformatory żywiczne firmy SGB nie uległy uszkodzeniu. Wszystkie standardowe modele transformatorów żywicznych SGB przebyły pozytywnie wszystkie próby kwalifikujące do najwyższej klasy klimatycznej C2.

Wybór transformatorów żywicznych marki SGB daje gwarancję satysfakcji. Urządzenia te spełniają wysokie wymogi danych klas transformatorów. Rygorystyczne procedury i regularne testy transformatorów pozwalają na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i uzyskanie pożądanego działania i efektywności urządzeń.

Autor:
SGB-SMIT Transformers Polska
Źródło:
http://www.sgb-smit.pl
Dodał:
SGB-SMIT Transformers Polska

Czytaj także