Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-04
Młotek Schmidta - najważniejsze informacje na jego temat!

adobestock_203787859.jpeg

Młotek Schmidta - dowiedzmy się o jego najważniejszych cechach, właściwościach i przeznaczeniu. Dlaczego warto go mieć!

 

Młotek Schmidta - co to takiego? Jakie ma cechy?

Do oceny określenia twardości betonu wykorzystuje się wiele, nierzadko bardzo nowoczesnych metod, lecz mimo rozwoju nowych technologii niezmiennie silną pozycję ma młotek Schmidta, który powstał już w 1948 roku. Jego nazwa wywodzi się od twórcy młotka - szwajcarskiego inżyniera Ernsta Schmidta. Zrewolucjonizował on to, w jaki sposób bada się twardość i wytrzymałość betonu na ściskanie. Młotek Schmidta pozwolił uzyskać miarodajne, wiarygodne wyniki w sposób łatwy i szybki. Równie istotne, co ten wynalazek są późniejsze badania nad młotkiem, które potwierdziły jego przydatność w procesie diagnozowania różnego rodzaju konstrukcji.

Nieprzypadkowo młotek Schmidta, określany też jako twardościomierz do betonu czy sklerometr, jest dziś absolutnie podstawowym narzędzie wykorzystywanym w ogromnej liczbie obszarów. Młotek wahadłowy Schmidta jest bardzo łatwo w obsłudze, bezproblemowy w transporcie i wykonany z wysokiej jakości materiałów - to wszystko sprawia, że od lat jest tak chętnie wybierany. Zapewnia maksymalną wydajność pracy!

 

Młotek Schmidta - gdzie znajduje zastosowanie?

Młotek Schmidta znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie. Dzięki temu, że nie jest ciężki (waży około jednego kilograma) można bez problemu przenosić go z miejsca na miejsce, by używać do różnych celów. Jak działa? Wszystko opiera się na pomiarze poziomu twardości betonu poprzez dokonywanie oceny wystąpienia zmiany energii bijaka, który odskakuje względem analizowanej powierzchni. Zakres pomiaru wynosi od 10 do 70N/mm2, wartość odbicia odczytywany jest przez specjalistów bezpośrednio ze skali.

Mechaniczny młotek Original Schmidt dostępny jest w dwóch wersjach, różnią się od siebie energią uderzenia. Typ N wykazuje energię na poziomie 2.207 Nm, nadaje się idealnie do badania elementów o grubości powyżej 100 mm. Typ L o zredukowanej energii uderzenia 0.735 Nm jest przeznaczony do badania elementów cienkościennych poniżej 100 mm, drobnych i wrażliwych na uderzenie.

Chociaż młotek wahadłowy Schmidta stosowany jest w głównej mierze do pomiaru twardości betonu, to bez przeszkód można też go używać do innych celów, na przykład odnajdywania punktów w powierzchniach, gdzie występuje niski poziom jakości betonu. Dzięki tej kontroli można wcześniej odpowiednio zabezpieczyć takie obszary i poddać je stosownej modyfikacji. Młotek Schmidta jest też chętnie wykorzystywany przez specjalistów z dziedziny petrologii, czyli nauki badającej właściwości fizyczne i chemiczne skał.

 

Rodzaje młotków Schmidta

Konstrukcja młotka Schmidta sprawia, że łatwo go dostosować do własnych celów, ale i założeń budżetowych. Dostępne są młotki o standardowej budowie bez nadmiaru technicznych nowinek, w sam raz dla kogoś, kto nie ma obeznania w nowoczesnych rozwiązaniach. Analogowe młotki Schmidta opierają się na działaniu mechanicznym. Inaczej działają wersje elektroniczne młotków, które dane przedstawiają cyfrowo. Niemniej, niezależnie, na jaki model się zdecydujemy, możemy być pewni ich precyzji i jakości. Zapewniają one najważniejsze informacje dotyczące wytrzymałości betonu na ściskanie i wiedzę na temat innych czynników zewnętrznych.

Podsumowując, młotek Schmidta to najlepszy sposób na to, by ocenić wytrzymałość betonu. Pokaże nam to wykres umieszczony na młotku. Dzięki temu nie tylko określimy ten ważny parametr, ale i wskażemy obszary o złej jakości betonu, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wielu różnych konstrukcji. Jak wspomnieliśmy w artykule, stosowany jest również do innych celów, na przykład do badania skał i nie tylko.

Źródło:
viateco.eu

Czytaj także