empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-28
Jak uniknąć problemu nieczytelnych kodów kreskowych?

Kody kreskowe 1D i 2D umożliwiają skuteczną identyfikację produktów na wszystkich etapach procesów produkcyjnych oraz logistycznych. Od ich czytelności zależy prawidłowy przebieg realizacji zadań. Weryfikatory kodów kreskowych pozwalają wyeliminować większość problemów związanych z drukiem niezgodnym z zaprojektowanym oryginałem.

Sprawność większości procesów, w których wykorzystuje się kody, zależy od jakości druku tych kodów. Muszą być one odczytywane w ten sam sposób na różnych urządzeniach i spełniać wymagania branżowe oraz wymogi klienta. Aby zrealizować te założenia, należy zadbać o najwyższą jakość druku kodów kreskowych.

– Kody kreskowe podlegają wielokrotnemu odczytowi przez różne urządzenia na wszystkich etapach produkcyjnych. Niska jakość wydruku generuje problemy związane z ich odczytem. Podstawowe przykłady możemy zaobserwować podczas kasowania zakupów w markecie. Ma to wpływ na znaczne obniżenie wydajności procesów, generuje opóźnienia, a także jest przyczyną reklamacji i zwrotów – tłumaczy ekspert z Etisoft.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, najlepszym sposobem jest eliminacja etykiet z nieczytelnym kodem poprzez wybór wysokiej klasy urządzenia do druku etykiet z wbudowanym weryfikatorem kodów. Należy również pamiętać o jakości materiałów eksploatacyjnych, takich jak etykiety czy taśmy termotransferowe.
Zaawansowane drukarki + weryfikator kodów = niezawodne rozwiązanie

Wyeliminowanie etykiet z kodami, które są niezgodne z zaprojektowanym oryginałem jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń. Zaawansowane drukarki gwarantują wysoką jakość druku, a co więcej, niektóre z nich mogą zostać zintegrowane z systemami weryfikującymi jakość wydrukowanych kodów, porównującymi ich zgodność z przyjętymi normami.

Weryfikator kodów automatycznie kontroluje i zatwierdza poprawność wydrukowanego kodu kreskowego. Następnie urządzenie waliduje czytelność obrazu kodu pod kątem zgodności z zaimplementowanym wzorcem. W przypadku niezgodności, etykieta zostaje w widoczny sposób zaznaczona jako niezgodna. Nowa zostaje wydrukowana bez ingerencji operatora. Powtarzający się problem stanowi również sygnał dla operatora, że warto przyjrzeć się prawidłowości ustawień drukarki.

– Firma Etisoft wdrożyła takie nowoczesne rozwiązanie dla jednego ze swoich klientów. Wiodący producent systemów i komponentów samochodowych przykładał szczególną uwagę do prawidłowości procesów technologicznych, jednak miał problem z dużą ilością nieczytelnych kodów kreskowych generowanych przez dotychczas stosowane systemy drukujące. W tym przypadku zastosowaliśmy zintegrowane urządzenie Printronix T8000 ODV-2D umożliwiające jednoczesny druk oraz walidację do 50 kodów kreskowych 1D i 2D umieszczonych na jednej etykiecie. To wdrożenie zaowocowało całkowitą eliminacją ryzyka związanego z dostarczaniem produktów z kodem kreskowym niezgodnym z obowiązującą normą – tłumaczy ekspert z Etisoft.
Jakie korzyści przynosi rozwiązanie problemu nieczytelności kodów kreskowych?

Eliminacja problemu nieczytelnych kodów kreskowych przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych i logistycznych. Kody umieszczone na produktach przemieszczających się po liniach produkcyjnych są regularnie skanowane przez urządzenia służące do odczytu danych. Kod odbiegający od normy generuje błędy powodujące przestoje linii. Ma to negatywny wpływ na wydajność procesów i może powodować problemy z terminową realizacją projektów. Jeśli natomiast produkt z nieczytelnym kodem kreskowym opuści zakład, może zostać zareklamowany lub zwrócony przez odbiorcę. W każdym przypadku mamy więc do czynienia z sytuacją generującą dodatkowe koszty.

Zwrócenie uwagi na przyczynę powstawania etykiet i kodów kreskowych niezgodnych z przyjętym wzorcem i postawienie na prawidłowość ich druku pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, umożliwia wprowadzenie automatyzacji procesów oraz zwiększa sprawność przepływu informacji. Stawia to również dostawcę w dobrym świetle – jako rzetelnego kontrahenta, dbającego o każdy detal dostarczanego produktu.