Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-06
Elektrotechnika i energetyka, od studiów do pracy

MD: Istnieje zawód, dzięki któremu działają stacje energetyczne i różne przedsiębiorstwa, ciepło i prąd są dostarczane do naszych domów. Zawody te nazywane są elektroenergetyk i elektrotechnik. Dzisiaj omówimy bardziej szczegółowo drogę od edukacji do pracy.

Elektrotechnika i energetyka, od studiów do pracy

Rozwój przemysłu, budownictwa, transportu, rolnictwa, górnictwa i wszystkie problemy przetrwania ludzkości są związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Wzrost jej zużycia wymaga rozwoju wszystkich starych gałęzi przemysłu i rozwiązania kwestii przetwarzania różnych rodzajów energii na energię elektryczną, gromadzenia energii elektrycznej i przesyłania jej na duże odległości.

Racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej w przemyśle, obniżenie energochłonności produkcji, oszczędność energii elektrycznej w sektorze gospodarstw domowych – to wszystko niezbędne procesy, które wymagają nowych rozwiązań inżynierskich i rozwoju innowacyjnych technologii.

Szukając pracy w tej dziedzinie, powinieneś zwrócić się do zaufanych zasobów, takich jak Jooble. Jest to usługa poszukiwania pracy, która pomoże Ci znaleźć pracę w prawie każdym zawodzie w każdym mieście. Słowa kluczowe, czy to praca Resko, Praca jako Inżynier Energetyk, czy jakiekolwiek inne, pomogą Ci znaleźć oferty pracy odpowiadające Twoim kryteriom. Serwis posiada również wbudowany edytor CV, który pomoże Ci stworzyć CV i wysłać je bezpośrednio do pracodawcy. Skorzystaj z Jooble i zwiększ swoje szanse na sukces w poszukiwaniu pracy. 

7.png

Edukacja

Droga do elektrotechniki zaczyna się od wyboru programu edukacyjnego. Studenci mogą wybierać pomiędzy uczelniami technicznymi, kolegiami i szkołami technicznymi oferującymi specjalizację z elektrotechniki, elektroniki lub dyscyplin pokrewnych.

Podstawowe dyscypliny

W trakcie studiów studenci poznają podstawy elektrotechniki, elektroniki, elektromagnetyzmu, systemów elektroenergetycznych i automatyki. Opanują programowanie mikrokontrolerów, analizę obwodów elektrycznych i projektowanie urządzeń elektronicznych.

Zajęcia laboratoryjne i praktyczne

Umiejętności praktyczne odgrywają ważną rolę w nauczaniu elektrotechniki. Studenci spędzają dużo czasu w laboratoriach, gdzie uczą się pracy z przyrządami pomiarowymi, sprzętem do debugowania i oprogramowaniem.

Specjalność elektroenergetyka i elektrotechnika

Jak mogą pracować absolwenci, którzy otrzymali tę specjalność? Zawody związane z elektroenergetyką i elektrotechniką są bardzo poszukiwane. Specjaliści, którzy uzyskali wykształcenie w jednym z zawodów związanych z tą dziedziną, znajdą zastosowanie w następujących branżach:

 • W różnych przedsiębiorstwach przemysłowych;
 • W organizacjach projektowych i naukowych;
 • W elektrowniach jądrowych, cieplnych i wodnych;
 • W przemyśle węglowym;
 • W budowie.

Do obowiązków specjalisty o tym profilu może należeć:

 • Projektowanie systemów i sieci elektroenergetycznych;
 • Opracowywanie schematów;
 • Kontrola instalacji i konserwacji sieci elektrycznych;
 • Dobór i diagnostyka sprzętu;
 • Monitorowanie stanu bezpieczeństwa i pracy urządzeń;
 • Rozwiązywanie problemów z naprawami;
 • Wprowadzenie najnowszych technologii.

Zarządzanie w dziedzinie energii oznacza oparte na nauce zarządzanie zasobami energetycznymi. Specjaliści ds. zarządzania energią dążą do obniżenia kosztów energii poprzez optymalizację działania kompleksu energetycznego. Jest to bardzo ważne dla nowoczesnych przedsiębiorstw.

Specjalista musi posiadać zdolności analityczne i techniczne nastawienie, znać się na komputerach i programowaniu, umieć czytać rysunki, schematy techniczne i sporządzać dokumentację techniczną. 

8.png

Elektrotechnika to specjalność projektantów układów mikroelektronicznych, urządzeń i aplikacji. Projektowanie komputerów, mikroprocesory, układy scalone to ich dziedziny zawodowe.

Elektroenergetyka może prowadzić badania w dziedzinie elektroenergetyki, pracować w instytutach naukowych i laboratoriach, opracowywać nowe metody pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz metody magazynowania energii. W przedsiębiorstwach przemysłowych istnieje możliwość pracy jako specjalista ds. energii elektrycznej i energetycznej.

Zatrudnienie

Absolwenci pracują w przedsiębiorstwach i organizacjach o różnych formach własności związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i zużyciem energii elektrycznej, w jednostkach naukowych, na stanowiskach głównego elektroenergetyka, zastępcy głównego elektroenergetyka w przedsiębiorstwach, specjalisty ds. audytor, specjalista w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energooszczędnych, inżynier projektant w organizacjach projektowych.

Wymagane umiejętności zawodowe i wiedza

 • Znajomość materiałów regulacyjnych i norm dotyczących eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i łączności, w tym uchwał, zarządzeń, zarządzeń, materiałów metodycznych;
 • Badanie metod organizacji gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwie;
 • Posiadanie właściwości technicznych, cech, trybów działania i zasad technicznej eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i łączności w przedsiębiorstwie;
 • Znajomość jednolitego systemu konserwacji zapobiegawczej i racjonalnej eksploatacji urządzeń;
 • Umiejętności organizowania i przeprowadzania remontów kapitałowych, planowych i bieżących;
 • Znajomość metod instalacji, regulacji i naprawy urządzeń elektroenergetycznych, a także kolejność formularza do sporządzania wniosków o zasoby energetyczne;
 • Własne zaawansowane doświadczenia krajowe i zagraniczne w racjonalnym wykorzystaniu i oszczędzaniu zasobów paliwowo-energetycznych;
 • Umiejętność rysowania i czytania rysunków, a także umiejętność pracy w specjalistycznych programach, takich jak AutoCad;
 • Znajomość zasad i przepisów ochrony pracy.

Podsumowanie

Branża energetyczna potrzebuje specjalistów. w prawie wszystkich gałęziach przemysłu, we wszystkich przedsiębiorstwach i fabrykach istnieje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu elektrotechniki i energetyki. Radzimy zwrócić uwagę na te zawody, ponieważ będą one poszukiwane i wysoko opłacane przez bardzo długi czas. A ze względu na szeroki zakres popytu obecnie znalezienie pracy nie jest trudne.

Autor:
JOOBLE
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także