Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12
Zawody finałowe XLV Olimpiady Wiedzy Technicznej w Kaliszu

W najbliższy weekend, 12 – 14 kwietnia odbędą się w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego zawody finałowe rozgrywanej w bieżącym, 2018/2019, roku szkolnym 45 Olimpiady Wiedzy Technicznej. Do finałów zakwalifikowało się 63 zawodników, w tym dwie dziewczyny, spośród prawie 8 tys. uczniów z blisko 400 średnich szkół ponadpodstawowych (licealnych i technicznych), którzy przystąpili jesienią do zawodów szkolnych.

Olimpiada została powołana w 1974 r. Jej organizatorem, na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Edukacji Narodowej, jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna. Olimpiadą kieruje Komitet Główny, któremu przewodniczy prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, prorektor Politechniki Warszawskiej. Organizatorem zawodów w Kaliszu jest Rada Regionalna FSNT-NOT w Kaliszu.

Celem Olimpiady jest budzenie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy oraz wykrywanie i stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej.

Zawody OWT są trzystopniowe. Zawody I stopnia (eliminacje szkolne) polegają na rozwiązaniu zestawu testów i kilku prostych zadań. W zawodach II stopnia (eliminacjach okręgowych), zawodnicy w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej mają do rozwiązywania zadanie z optymalizacji lub informatyki oraz dwa spośród trzech zadań tematycznych. Zawartość zadań dotyczy statyki konstrukcji, kinematyki ruchu brył, termodynamiki, praw fizyki oraz budowy materii, a także obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi, obliczania parametrów elektrycznych podstawowych elementów i układów elektronicznych oraz przekształcania systemów cyfrowych na poziomie wymagań dopełniających z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, mechanika ogólna, elektrotechnika, elektronika i podstawy miernictwa elektrycznego.

Zawartość merytoryczna tematów zawodów skorelowana jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, których uczniowie stanowią największą grupę uczestników OWT oraz techników i liceów profilowanych o profilach mechanicznym, budowlanym, elektrycznym i elektronicznym.

Kwalifikacja do zawodów wyższego stopnia oparta jest na prostym algorytmie. Przechodzą do nich zawodnicy, którzy najlepiej radzą sobie z zadaniami i zdobędą nie mniej niż 50 % + 1 możliwych do zdobycia punktów.

Laureatów poznamy na początku maja.

Więcej o OWT na stronie www.owt.edu.pl

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
FSNT-NOT
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także